Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rodzaje testów alergicznych – jaki test na alergię wykonać?

Artykuł sponsorowany

2023-03-03 16:48
Lekarz podczas analizy wyników testu alergicznego.

Testy alergiczne to badania, które specjaliści przeprowadzają, aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie alergii. Wyróżnia się kilka ich rodzajów – skórne, z krwi, prowokacyjne. Sprawdź, na czym polegają poszczególne rodzaje testów alergicznych.

Jakie są rodzaje testów na alergię?

Diagnozowanie alergii powinno być rozpoczęte od szczegółowo przeprowadzonego badania podmiotowego – wywiadu i badania fizykalnego – oceny objawów chorobowych. Kolejnym krokiem jest zlecenie testów alergicznych. Specjaliści posłużyć się mogą kilkoma ich rodzajami. Należą do nich:

  • testy skórne – wymienia się wśród nich: punktowe testy skórne (PTS), naskórkowe testy płatkowe (NTP), testy śródskórne,
  • testy z krwi (IgE całkowite i IgE swoiste),
  • próby prowokacyjne.

Alergeny do testów wybiera się na podstawie zebranego wywiadu alergologicznego.

Testy z krwi

Badania laboratoryjne z krwi pozwalają na ocenę stężenia alergenowo swoistych przeciwciał klasy IgE, skierowanych przeciwko konkretnym substancjom uczulającym. Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. W przypadku testów z krwi nie ma potrzeby zaprzestania stosowania leków antyhistaminowych (jak to ma miejsce w testach skórnych), gdyż nie wpływają one na wynik. Testy alergiczne z krwi pozwalają na jednoczesne określenie nadwrażliwości na wiele alergenów. Najczęściej badana jest alergia na: roztocza (Dermatophagoides farinae), pleśnie (Cladosporium herbarum, Aspergillus fumigatus, Alternaria alernata), pyłki trawy, brzozy brodawkowatej, bylicy, białko jaja, mleko, soję, orzechy ziemne, owoce morza.

Testy skórne

Testy skórne polegają na ocenie reakcji organizmu na kontakt z małymi ilościami alergenów. W testach punktowych na skórę przedramienia/pleców nakładane są niewielkie ilości roztworu z alergenami. Miejsce to następnie zostaje delikatnie nacięte, by substancja dostała się wewnątrz. Jednocześnie przeprowadzana jest próba kontrolna z roztworem soli fizjologicznej i histaminy. Pozwala to na porównanie powstałych zmian. W testach płatkowych na skórze umieszcza się na 2 doby bibułowe krążki z czynnikiem alergicznym. Po ich usunięciu wykonywany jest pierwszy odczyt, po 72 godzinach kolejny, a następnie finalna ocena reakcji organizmu. Testy śródskórne polegają na śródskórnym wprowadzeniu alergenu. Stanowią z reguły uzupełnienie testów punktowych, kiedy występuje niepewność diagnostyczna. Po podaniu czynnika alergizującego dokonuje się oceny zmian skórnych – nacieku i wielkości bąbla.

Testy prowokacyjne

Testy prowokacyjne to zdecydowanie najrzadziej przeprowadzany rodzaj testów alergicznych. Ich zadaniem jest ocena reakcji danego narządu na czynnik alergiczny. Wykorzystuje się je w diagnozowaniu m.in. nadwrażliwości pokarmowej, alergicznego zapalenia spojówek, alergii na leki i na jad owadów błonkoskrzydłych. Testy prowokacyjne polegają na wprowadzeniu alergenu bezpośrednio do organizmu – drogą oddechową (na błonę śluzową nosa, do oskrzeli), na spojówkę oka lub doustnie (wypicie roztworu z alergenami). Przeprowadzane są wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach klinicznych. W ich wyniku może dojść do rozwoju silnej reakcji alergicznej. Dlatego też ryzyko podejmowane jest tylko w skomplikowanych sytuacjach.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów