Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kiedy być czujnym na pyłki? Sprawdź kalendarz alergika

Artykuł sponsorowany

2022-04-19 14:40
Mężczyzna wydmuchuje nos, jest uczulony na pyłki roślin i cierpli z powodu objawów alergii.

Mówi się, że lato i wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików wziewnych i jest w tym wiele prawdy. W tych miesiącach rośliny pylą najintensywniej, wywołując uciążliwe objawy alergii u osób, które są na nie uczulone. Nie jest jednak tak, że wszystkie rośliny pylą jednocześnie. Pylenie każdej z nich przypada na konkretny okres, a informacje na temat stężenia pyłków można sprawdzać na bieżąco w kalendarzu pylenia. Jak z niego korzystać, aby wyprzedzić objawy alergii?

Kalendarz pylenia – co to takiego?

Kalendarz pylenia roślin, potocznie zwany kalendarzem alergika, to wykaz drzew, traw, chwastów oraz zarodników grzybów pleśniowych, które w okresie kwitnienia uwalniają pyłki będące silnymi alergenami. Przeważnie jest przedstawiony w formie prostej i czytelnej tabeli, z podziałem na poszczególne rośliny oraz miesiące. Za pomocą kolorów oznacza się stopień pylenia – niskie (zazwyczaj zaznaczone jaśniejszym kolorem) i wysokie (oznaczone ciemniejszym odcieniem tej samej barwy).

Kalendarz pylenia powstał dzięki pracy Ośrodka Badań Alergenów Środowiskowych, na bazie pomiarów prowadzonych od roku 1989. 

Alergiku, sprawdź, co „wisi” w powietrzu!

Kalendarz pylenia to skuteczne narzędzie, które alergicy powinni wykorzystywać profilaktycznie. Informacje w nim zawarte są szczególnie wartościowe dla już diagnozowanych pacjentów, którzy wiedzą, jakie pyłki wywołują uciążliwy katar sienny i inne objawy alergii.

Korzystając z kalendarza, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, kiedy dana roślina rozpocznie pylenie i właściwie się do tego przygotować. Oczywiście należy pamiętać, że na skutek zachodzących zmian klimatycznych pylenie roślin ulega częstym wahaniom – rozpoczyna się wcześniej, może się też wydłużać w zależności od warunków atmosferycznych. Z tego względu dane zawarte w kalendarzu warto traktować jako użyteczną wskazówkę. Jednocześnie rekomenduje się monitorowanie aktualnego stężenia pyłków dla danego regionu, które najlepiej odzwierciedla aktualną sytuacją za oknem.

Kobieta w fioletowej bluzce na tle bujnej zieleni. Obok napis

Co oprócz kalendarza? Jak chronić się przed alergią?

Choć kalendarz pylenia jest niezwykle użytecznym narzędziem, pozwalającym znacząco ograniczyć kontakt z alergenami, nie sprawdzi się jako jedyna metoda profilaktyki, ponieważ prędzej czy później zetkniemy się z pyłkami. Osoby chorujące na alergię przeważnie stosują zaleconą przez alergologa farmakoterapię, która przynosi ulgę w szczycie alergicznego sezonu. Warto stosować nowoczesne leki przeciwhistaminowe, które skutecznie leczą objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, nie powodując ociężałości, obniżenia koncentracji czy spowolnienia myślenia. Dobrze, jeśli taki lek będzie charakteryzować się 24 godzinnym czasem działania.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i nie dopuścić do rozwoju pełnoobjawowej alergii, dobrze jest w praktyce wykorzystać wiedzę pozyskaną z kalendarza pyleń. Zaleca się bowiem, aby leki przyjmować jeszcze przed wystąpieniem objawów, na tydzień lub dwa tygodnie przed spodziewanym szczytem pylenia. Jeżeli brakuje czasu na taką profilaktykę, leki należy zastosować już przy pierwszych odczuwanych objawach i zahamować rozwijającą się, nieprawidłową reakcję zapalno-alergiczną. 

Warto też wprowadzić kilka korzystnych dla zdrowia nawyków, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć objawy alergii i w okresie wiosenno-letnim zwyczajnie cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu. Spacery i piesze wędrówki najlepiej planować w godzinach porannych lub wieczornych, gdy pyłków w powietrzu jest stosunkowo niewiele. Świetnym pomysłem jest spacer bezpośrednio po opadach deszczu – można oddychać pełną piersią! W czasie zwiększonego stężenia pyłków lepiej jednak omijać kwitnące łąki i pola, a także lasy i zagajniki, gdzie rosną uczulające nas drzewa. Po spacerze lub treningu dobrze jest wskoczyć pod chłodny prysznic, aby pozbyć się pyłków i zanieczyszczeń, a ubrania od razu wyprać.

MAT-PL-2200317-1.0-02/22


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów