- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Szyszynka - gdzie się znajduje i za co odpowiada?
Szyszynka to niewielki narząd wewnątrzwydzielniczy znajdujący się w międzymózgowiu. Zwany jest również narządem okołokomorowym. Jakie funkcje pełni szyszynka? Czy szyszynka ma coś wspólnego z bezsennością? Jakie hormony są przez nią wydzielane i jaki mają wpływ na sen?
Szyszynka i jej budowa
Szyszynka, zwana również ciałem szyszkowatym, jest stożkowatą i niewielką strukturą o szaro czerwonawej barwie. Narząd ten ma stosunkowo niewielkie rozmiary, jej szerokość wynosi od 3 do 5 mm, a długość od 5 do 8 mm. Około 90% wszystkich komórek szyszynki to pinealocyty. Ich cechą charakterystyczną są duże i pęcherzykowate jądra oraz obecność wypustek cytoplazmatycznych kończących się w sąsiedztwie naczyń krwionośnych. Ponadto, składa się ona również z komórek glejowych, komórek nerwowych, fibroblastów, limfocytów, makrofagów oraz komórek tucznych. Szyszynka jest gruczołem wydzielniczym, w którym komórki pinealocyty odpowiadają za produkcję melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za rytm dobowy i sen. Szyszynka pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, a przede wszystkim odpowiada za zdrowy sen.
Melatonina – hormon szyszynki i jej wpływ na sen
Produkcja melatoniny jest ściśle związana z rytmem dobowym i światłem. Powstaje z tryptofanu, który dostarczany jest wraz z pożywieniem, a w wyniku jego przekształceń wytwarzana zostaje również serotonina. Ponieważ melatonina nazywana jest hormonem snu, jej produkcja wzrasta wraz z nastaniem ciemności. W trakcie dnia jej synteza znacznie spada, natomiast bliżej nocy (pomiędzy godziną 24 a 3) jest jej znacznie więcej. Rytm dobowy u ludzi pojawia się pomiędzy 6. a 9. tygodniem życia, natomiast w pełni wykształca się do 27. tygodnia. Ilość melatoniny zależy również od wieku. U dzieci jej synteza jest trzy razy większa niż u dorosłych, a u osób po 80 roku życia, stężenie melatoniny jest od 5 do 10 razy mniejsze niż u młodych ludzi. Związane jest to z wapnieniem struktur szyszynki. Melatonina katabolizowana jest głównie w wątrobie i wydalana jest z moczem i kałem. Działanie melatoniny polega na kształtowaniu całego rytmu dobowego dnia i zegara biologicznego. Poprawia sen fizjologiczny, a dodatkowo uważa się, że ma zdolność wymiatania wolnych rodników tlenowych. W przypadku osób mających pracę zmianową, rytm dobowy i wydzielanie melatoniny przez szyszynkę ulega zaburzeniom. Rozregulowanie zegara biologicznego może prowadzić do wielu schorzeń, a w tym do chorób nowotworowych, głównie raka piersi, cukrzycy, zaburzeniami wydzielania insuliny czy tolerancji glukozy oraz nadwagi i otyłości. Produkcja melatoniny powoduje, że stajemy się senni, a organizm domaga się odpoczynku. Ponadto, hormon ten bierze udział w stabilizowaniu temperatury ciała i regulacji pracy tarczycy.
Szyszynka i bezsenność
Bezsenność jest często występującym problemem wśród populacji. Szczególnie starsi ludzie skarżą się na kłopoty ze snem. Jest to ściśle powiązane ze zdolnością szyszynki do pracy i wydzielaniem melatoniny. Brak snu może okazać się bardzo szkodliwy i zgubny dla organizmu. Bezsenność powoduje pogorszenie kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej, stany nerwicowe, a także nasilenie objawów współistniejących chorób. Melatoninę możemy znaleźć w aptekach jako naturalny substytut tej produkowanej przez szyszynkę. Stosowanie jej daje szansę na przywrócenie naturalnego rytmu dobowego i zegara biologicznego. Osoby cierpiące na bezsenność, rozważające wprowadzenie leczenia melatoniną, powinny skonsultować to z lekarzem, który dokładnie określi problem i zapisze odpowiednią dawkę tej substancji. Warto pamiętać, iż melatonina musi być stosowana w odpowiednich porach, gdyż przyjęta o niewłaściwym czasie, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
Inne funkcje szyszynki
Szyszynka oprócz wpływu na prawidłowy rytm dobowy posiada jeszcze kilka innych ważnych funkcji w organizmie. Melatonina produkowana przez szyszynkę ściśle wiąże się prawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Odgrywa ona ważna rolę w regulacji odpowiedzi immunologicznej. Uważa się, iż zmiany sezonowe jak i okołodobowe w układzie immunologicznym mogą być zależne od wydzielania melatoniny i są przez nią kontrolowane. Eksperci twierdzą, iż melatonina może wywierać wpływ na wydzielanie prolaktyny, hormonu wzrostu, a także brać swój udział w rozwoju narządów płciowych.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.