Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Niedoczynność tarczycy - dowiedz się, jakie są jej objawy i sprawdź, jak przebiega leczenie!

Artykuł sponsorowany

Na schorzenia związane z tarczycą cierpi na świecie już blisko 300 milionów ludzi. Szacuje się, że w Polsce dotyczą one nawet co piątej osoby, z czego zdecydowanie częściej diagnozowanymi pacjentami są kobiety niż mężczyźni. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów w ich obrębie jest niedoczynność tarczycy. Jakie są jej objawy? Kto znajduje się w grupie ryzyka i wreszcie – czy niedoczynność tarczycy można w ogóle wyleczyć?

niedoczynność tarczycy leczenie

Niedoczynność tarczycy – na czym polega?

Niedoczynność tarczycy to powszechnie występujący problem medyczny. Jest to zaburzenie pracy gruczołu, polegające na produkcji zbyt małej ilości hormonów w stosunku do potrzeb danego organizmu. Stan niedoczynności, zwany także hipotyreozą, przekłada się m.in. na działanie układu krwionośnego i metabolizmu, termogenezę (wytwarzanie ciepła) czy kondycję włosów i skóry, a w niektórych przypadkach na układ rozrodczy, a nawet samopoczucie i równowagę psychiczną.

Objawy niedoczynności tarczycy

Jednymi z najbardziej typowych sygnałów sugerujących występowanie schorzenia są:

  • nieuzasadniony przyrost masy ciała,
  • permanentne uczucie zmęczenia,
  • osłabienie,
  • problemy z nadmierną suchością skóry i łamliwością włosów,
  • łatwe marznięcie i często towarzyszące uczucie chłodu,
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • pogrubienie rysów twarzy,
  • występowanie obrzęków kończyn górnych i dolnych,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • problemy ze wzwodem.

 

Pierwsza pomoc - co robić, jeśli zaobserwujesz u siebie objawy

Pacjenci cierpiący na Hashimoto i niedoczynność tarczycy charakteryzują się zaburzeniem wchłaniania witamin i minerałów z dostarczanego pokarmu.

  1. Sprawdź swoje dzienne zapotrzebowanie na niezbędne witaminy i minerały. Staraj się pokryć je przede wszystkim przy pomocy zbilansowanego menu. Sięgaj po różnorodne owoce i warzywa oraz różne gatunki ryb - tanio możesz je kupić w popularnych sklepach, takich jak np. ulotka Biedronka.
  2. Suplementuj bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe olej rybi oraz inne minerały - wybierz się do apteki i zasięgnij pomocy farmaceuty.
  3.  Jeśli objawy w dalszym ciągu nie ustępują, umów się na wizytę u lekarza.

 

Przyczyny

W większości przypadków niedoczynność spowodowana jest uszkodzeniem samej tarczycy, co z kolei jest najczęściej efektem immunologicznego i przewlekłego zapalenia gruczołu (choroba Hashimoto). Do trwałego uszkodzenia może jednak dojść również w wyniku przeprowadzenia radioterapii okolic szyjnych lub w razie dużych niedoborów jodu.

Zaburzenia w wytwarzaniu hormonów są także wynikiem przeprowadzenia operacji usunięcia całej tarczycy (lub jej części), bądź terapii leczenia jodem promieniotwórczym. Zdecydowanie rzadsze (choć wciąż występujące) przyczyny zaistnienia dysfunkcji pracy gruczołu to zapalenie tarczycy, choroba przysadki lub niedobór hormonu regulującego pracę tej ostatniej.

Leczenie

Niedoczynność tarczycy to choroba, która wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie może doprowadzić do pogłębienia się odczuwanych objawów, a przez to znaczącego pogorszenia się komfortu życia. Nieleczone schorzenie może ponadto doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań - śpiączki hipometabolicznej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Rozpoznanie niedoczynności nie jest trudne i opiera się na badaniu stężenia TSH we krwi. Leczenie schorzenia polega z kolei na uzupełnianiu ilości brakujących hormonów. W tym celu pacjent już do końca życia musi dostarczać je swojemu organizmowi z zewnątrz w formie tabletek, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Rozpoczęcie terapii powinno być poprzedzone dokładną diagnostyką przeprowadzoną przez specjalistę endokrynologa. O tym, kiedy jeszcze warto się  do niego udać, przeczytasz tutaj.

Znaczenie suplementacji

Pomimo tego, że podłoże występowania choroby Hashimoto (głównej przyczyny niedoczynności tarczycy) jest  w dalszym ciągu niejednoznaczne, wskazuje się na występowanie trzech grup czynników ją wywołujących. Należą do nich czynniki środowiskowe, autoimmunologiczne oraz często bagatelizowane, czynniki żywieniowe. O roli i znaczeniu tych ostatnich dowodzą liczne badania. Jak się bowiem okazuje, pacjenci cierpiący na Hashimoto i niedoczynność tarczycy cechują się upośledzeniem wchłanialności witamin i minerałów z dostarczanego pożywienia. To prowadzi do występowania znaczących niedoborów tych składników, a tym samym pogłębiania się stanu zapalnego, dysfunkcji tarczycy i spadku ogólnej sprawności organizmu. W związku z tym zaleca się podejście holistyczne - dopełnienie terapii hormonalnej właściwie skomponowaną suplementacją, która pokryje zapotrzebowanie na brakujące mikroelementy i witaminy. Jest to istotne zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że niejednokrotnie zdarza się, że samo leczenie hormonalne nie przynosi poprawy samopoczucia. Witaminy i mikroelementy o potwierdzonym działaniu wspierającym pracę tarczycy to witamina D, cynk, selen, kwasy tłuszczowe omega-3, żelazo i jod. W sprzedaży znaleźć można przeróżne preparaty apteczne o udowodnionej skuteczności uzupełniania niedoborów w organizmie.

Tańsze sposoby na suplementację

Jod to składnik mineralny niezbędny do przebiegu syntezy hormonów T3 I T4, a także prawidłowej pracy układu nerwowego u dzieci. Występuje w wodzie morskiej i dostarczany jest on do organizmu głównie przez przewód pokarmowy. Pierwiastek ten suplementować można na przykład przy pomocy jodowanej soli kuchennej. Jak jednak powszechnie wiadomo, jej nadmiar skutkuje zwiększeniem ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, wzrostu ciśnienia krwi i miażdżycy, przez co zawyżona podaż nie jest wskazana w codziennej diecie. Jak zatem uzupełniać niedobór jodu? Nieocenionym źródłem tego pierwiastka są ryby i owoce morza. Te, zgodnie z rekomendacjami, powinny znaleźć się w tygodniowym menu każdego z nas i na szczęście nawet najdroższe gatunki można obecnie często znaleźć w obniżonej cenie w popularnych sklepach. Jeśli natomiast trudno jest Ci się przekonać do ryb i owoców morza, zapoznaj się z asortymentem internetowych i stacjonarnych aptek, w ofercie których znajdziesz suplementy z jodem w różnej formie - łatwych do połknięcia kapsułkach czy skoncentrowanej w postaci kropel, solo, ze składnikami wspierającymi jego wchłanialność, a nawet te wyprodukowane z wodorostów.

Tarczyca - co to jest?

Tarczyca to niewielki gruczoł, który zlokalizowany jest poniżej krtani. Przylega do tchawicy i odznacza się niepodzielną, mocno ukrwioną budową. Pomimo małych rozmiarów, jego rola jest bardzo istotna – narząd odpowiedzialny jest bowiem za produkcję trzech rodzajów hormonów, których obecność jest niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu – kalcytoina reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, z kolei trójjodotyronina i tyroksyna (znane powszechnie jako T3 i T4) pracę niemal wszystkich tkanek organizmu.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Endokrynologia

Więcej artykułów