Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Paraliż senny – co to? Czy paraliż senny jest groźny? Objawy, przyczyny, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-06-14 13:37
Mężczyzna w niebieskiej piżamie, śpi w swoim łóżku.

Paraliż senny zwany również porażeniem przysennym występuje podczas zasypiania lub w momencie przechodzenia z fazy snu do fazy czuwania. Dotyka on około 50% społeczeństwa przynajmniej raz w ciągu życia. Chronicznie występuje u 3-6% ludzi. Czym jest paraliż senny? Jakie są przyczyny oraz objawy tej dolegliwości? Czy może być groźny? Do jakiego specjalisty udać się gdy mamy do czynienia z paraliżem sennym?

Czy paraliż senny jest groźny?

Paraliż senny nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia lecz należy udać się do specjalisty gdy problem powtarza się zbyt często. Alarmujący może być lęk towarzyszący ponownemu zaśnięciu, który związany jest ze strachem przed kolejnym porażeniem sennym. Ciągły strach skutkuje utrzymującym się niepokojem i stresem, co może znacznie pogarszać codzienne funkcjonowanie. Warto udać się do lekarza jeśli jesteśmy senni w ciągu całego dnia i zdarza nam się zasnąć w ciągu wykonywania codziennych czynności. Częsty paraliż senny może wskazywać na zaburzenia psychiczne. Warto skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem psychiatrą oraz neurologiem.

Umów się do lekarza rodzinnego

Paraliż senny – objawy

Paraliż senny często objawia się porażeniem mięśni (katapleksja) przy zachowanej świadomości. Towarzyszą mu nieprzyjemne doznania psychiczne, dźwiękowe, uczucie bezwładności, przygniecenia klatki piersiowej lub kończyn. Osoba, która doświadcza paraliżu sennego jest w pełni świadoma tego co się dzieje wokół niej. Mogą pojawić się halucynacje wzrokowe i dotykowe. Często osobę trwającą w paraliżu sennym ogarnia uczucie przerażenia. Zdarza się, że nie można wydusić z siebie krzyków. Te wszystkie objawy mogą prowadzić do przyspieszenia akcji serca. Zazwyczaj paraliż trwa od kilku sekund do nawet kilku minut.

Paraliż senny – przyczyny

Nie została dokładnie poznana przyczyna paraliżu sennego. Jego występowanie jest związane z zaburzeniami fazu snu. Będąc w fazie REM, umysł wybudza się, a ciało za nim nie nadąża i pozostaje sparaliżowane. 

Porażenie przysenne może pojawić się z następujących powodów:

  • nieregularny sen;
  • zbyt mała ilość snu;
  • nagła zmiana strefy czasowej;
  • nadmierny stres;
  • zespół stresu pourazowego (PTSD);
  • stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych;
  • nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Paraliż senny może występować u osób cierpiących na zaburzenia psychiczne – szczególnie zaburzenia lękowe, takie jak zespół stresu pourazowego, lęku uogólnionego oraz lęku panicznego. Może on także towarzyszyć chorym na nadciśnienie, czy zespół bezdechu sennego. Inne choroby, które mogą wiązać się z występowaniem dolegliwości nocnej to między innymi narkolepsja. Paraliż senny bywa również jednym z objawów epilepsji.

Paraliż senny – leczenie

Pierwszym krokiem, który należy wykonać aby zapanować nad paraliżem sennym jest odpowiednia higiena snu. Należy wyregulować rytm dobowy, ponieważ wysypianie się ma decydujące znaczenie dla normalnej pracy mózgu oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Sen powinien trwać od 7 do 9 godzin. Każdego dnia sypialnia powinna zostać wywietrzona oraz odpowiednio zaciemniona. Należy unikać spożywania kofeiny, nikotyny oraz alkoholu przed spoczynkiem nocnym. Bezpośrednio przed snem zrezygnuj z silnego światła docierającego z laptopa czy telefonu komórkowego. Dobrym wyborem będzie książka lub relaksująca muzyka. Pamiętaj aby ostatni posiłek nie był ciężkostrawny i został zjedzony 2-3 godziny przed snem. Należy unikać stresu, który jest istotnym czynnikiem paraliżu sennego. W przypadku wystąpienia dużych obciążeń psychicznych warto udać się do psychiatry lub psychologa. Pomoże on zapanować nad stresem co może w dużym stopniu przyczynić się do spokojnego snu. 

Niestety wciąż daleka wydaje się droga znalezienia odpowiedzi na pytanie, które struktury w mózgu są odpowiedzialne za paraliż senny, za poszczególne rodzaje halucynacji i jakie  interakcje między nimi występują. Najważniejsze jest to, aby zachować spokój, dzięki czemu szybko powrócimy do normalnego stanu. 

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów