Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Terapia Gestalt - na czym polega?

Artykuł sponsorowany

2022-01-10 13:21
Mężczyzna podczas spotkania z terapeutką. Siedzą naprzeciwko siebie.

Fritz Perls był jedną z najbardziej interesujących i fascynujących postaci wśród psychologów XX wieku. To on stoi za terapią Gestalt, którą nazywa się również psychologią postaci. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś, odkryć swoje potrzeby i dać sobie szansę na szczęśliwe życie, możliwe, że pomoże Ci właśnie ten rodzaj terapii. Na czym polega terapia Gestalt i co warto o niej wiedzieć?

1. Terapia Gestalt - skąd się wywodzi?

Terapię Gestalt już kilka dekad temu stworzył Fritz Perls - jedna z najciekawszych postaci w psychologii XX wieku. Perls był Niemcem pochodzenia żydowskiego. Jego doświadczenia związane z filozofią, teatrem, religią oraz psychoanalizą (sam chodził do kilku terapeutów), pomogły mu w stworzeniu psychoterapii gestalt. Nie sposób pominąć jednak wpływu prywatnego życia Perlsa na ten rodzaj terapii. Żyd prześladowany przez nazistów, wychowywany przez odrzucającego ojca i wymagającą matkę, mógł wykorzystać swoje doświadczenia tak, by skutecznie pomagały innym.

2. Podstawowe założenia terapii Gestalt

Terapia Gestalt opiera się o proste zasady. Zagłębiając się w psychoterapię Gestalt przekonujemy się, że człowiek jest precyzyjnym, spójnym wewnętrznie organizmem, w którym żaden z elementów nie działa w oderwaniu od innych. Nasze emocje, sny, wydarzenia i zjawiska wokół nas - wszystko to jest ze sobą ściśle związane, chociaż często wydaje się nam, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Im szybciej przekonamy się, jak działają te zależności, tym szybciej będziemy mogli świadomie z tego korzystać. Kiedy w ramach "spójnej całości" następuje jakiś wyłom, pojawia się zaburzenie psychiczne. 

W ujęciu Gestalt, podstawowym źródłem problemów człowieka są niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby. Te potrzeby to przede wszystkim miłość, akceptacja, szacunek oraz poczucie bezpieczeństwa. Jeśli mamy za sobą sytuacje, które można uznać za "niedomknięte", odczuwamy niepokój, lęk, który paraliżuje i sprawia, że nie możemy pójść dalej, żyć szczęśliwie. Psychoterapeuci Gestalt pomagają pacjentom w zidentyfikowaniu problemu i rozwiązaniu go.

3. Psychoterapia Gestalt - dla kogo?

Podejście Gestalt z pewnością może trafić do wielu dorosłych, przede wszystkim tych, którzy chcą lepiej siebie zrozumieć, a dzięki temu polepszyć jakość życia oraz relacje z innymi ludźmi. Kłopoty z bliskością, tkwienie w toksycznych relacjach, problemy z wytyczaniem granic - jeśli czujesz, że dotyczą Cię tego typu problemy, terapeuta Gestalt z pewnością może Ci pomóc.

Bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób w ujęciu Gestalt postrzega się funkcjonowanie człowieka. Pacjent to całość - problemy psychiczne i fizyczne, połączenie ciała, sera i umysłu. Jeśli właśnie takiego podejścia brakowało Ci podczas dotychczasowych sesji terapeutycznych, Gestalt może sprostać Twoim oczekiwaniom.

Jedną z możliwości, z których możesz skorzystać, jest terapia gestalt online, bez oceniania, stawiania diagnozy, szufladkowania. Być może właśnie ta forma kontaktu z terapeutą pomoże Ci się otworzyć.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów