- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czujesz wieczne przygnębienie? Porada psychologa może ci pomóc
Artykuł sponsorowany
Każdy z nas czasami odczuwa przygnębienie, smutek lub znużenie. Jeśli jednak zaczynają ci one towarzyszyć każdego dnia, być może są objawem nie tylko zwykłego spadku nastroju czy chwilowych problemów w życiu, ale poważniejszej choroby. Gdy tylko będziesz mieć podejrzenia, iż dopadła cię depresja, powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalnego psychologa. Co powinno zwrócić twoją uwagę?
Użalanie się nad sobą
Praktycznie każdy człowiek przynajmniej czasami pozwala sobie na chwilę ubolewania nad własnym losem. Może robić to samotnie albo w gronie bliskich, którzy przychodzą wówczas z pomocą i pocieszeniem. Innym wystarcza samotne wypłakiwanie się w poduszkę.
Jednak jeśli takie chwile pojawiają się zbyt często, mogą poważnie wpłynąć na całe funkcjonowanie i postawę życiową człowieka. Gdy więc zaczynasz mieć poczucie, iż nie masz na nic wpływu i wszystkie twoje problemy wynikają z błędów innych lub pecha, pora zastanowić się, czy użalanie nie posunęło się zbyt daleko. Codzienne roztaczanie wokół siebie aury ofiary jest nie tylko nieznośne dla otoczenia, ale również może pogrążyć cię w bierności i niechęci, które jeszcze bardziej obciążą cię psychicznie.
Zadaj więc sobie pytanie: czy użalasz się nad sobą każdego dnia? Czy czujesz się ofiarą losu? Jeśli odpowiedź brzmi tak, a ty nie potrafisz samodzielnie zmienić swojego myślenia, kontakt z psychologiem może pozwolić ci na nowe spojrzenie na twoje życie i poukładanie spraw.
Wszechogarniający smutek
Odczuwanie smutku jest konieczne w życiu człowieka i pojawia się jako naturalna reakcja na trudne sytuacje, takie jak utrata bliskiej osoby. Jednak smutek musi w pewnej chwili przeminąć, aby życie potoczyło się dalej.
W chwili, w której smutek zaczyna ciążyć nad całym twoim życiem i nie potrafisz go odegnać, powinien pojawić się w twojej głowie sygnał alarmowy. Tym bardziej, jeśli pozornie jest on niezwiązany z żadnym wydarzeniem. Może być bowiem objawem depresji, która wymaga specjalistycznego i kompleksowego leczenia.
Zniechęcenie i przemęczenie, które nie odchodzi
Kolejny symptom, który może wzbudzić twój niepokój, to zniechęcenie do zwykłych czynności, które kiedyś nie były problematyczne, a także przemęczenie obowiązkami, które w rzeczywistości nie są trudne. Kiedy uczucia te się pojawią i nie chcą zniknąć pomimo kilku dni czy tygodni urlopu, mogą być następnym objawem depresji. Warto skonsultować je z psychologiem, aby jego opinia pomogła rozpocząć i odpowiednio ukierunkować leczenie.
Zmiany emocjonalne
Wszelkie zmiany w emocjach, takie jak lęk, drażliwość, niespodziewane i niekontrolowane wybuchy agresji czy wręcz przeciwnie - brak odczuwania jakichkolwiek emocji - powinny cię zaniepokoić. Stany, które są długotrwałe i nie ulegają poprawie, albo nawet się pogłębiają, wymagają konsultacji i diagnostyki, gdyż mogą być uwarunkowane różnorodnymi chorobami.
Psycholog pomoże ci rozpoznać problem i skieruje na odpowiednią terapię. Będzie także twoim towarzyszem w codziennych problemach i wahaniach nastroju lub pomoże odzyskać ci utracone emocje.
Jeśli chciałbyś uzyskać jeszcze więcej informacji na temat jego specjalności, a także umówić się na wizytę w Warszawie, możesz skorzystać z linku: https://psychomedic.pl/psycholog-warszawa/. Czekają pod nim najlepsi specjaliści, którzy pomogą ci poradzić sobie z każdym kryzysem i zalaniem.
fot. materiały prasowe
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.