Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Choroba dwubiegunowa - jak pomóc?

Artykuł sponsorowany

2021-12-01 13:23
Koncept 3D choroby afektywnej dwubiegunowej.

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie nazywane inaczej afektywnym dwubiegunowym. Charakteryzuje się występowaniem naprzemiennym trzech rodzajów epizodów chorobowych - depresyjnego, maniakalnego oraz mieszanego. Choroba znacznie wpływa na jakość życia osoby chorej, a także wszystkich w jego otoczeniu. W jaki sposób postępować, jeśli ktoś z Twoich bliskich choruje na ChAD?

Dwubiegunowość - na czym polega?

Potocznym określeniem choroby afektywnej dwubiegunowej jest "dwubiegunowość", która odnosi się do charakterystycznych dla tego schorzenia zaburzeń nastrojów. Osoby nim dotknięte naprzemiennie wykazują silne objawy depresyjne lub euforystyczne. Pomiędzy nimi często pojawiają się etapy remisji choroby, które mogą przypominać stosunkowo "normalne" funkcjonowanie. Najczęściej z perspektywy bliskich osób, jest to czas, w którym mogą "odetchnąć", niekiedy budzi się w nich fałszywa nadzieja, że chory wyzdrowiał. Jednak nie jest to prawda - czasowe zmniejszenie natężenia występowania symptomów choroby również wpisane jest w jej charakterystykę.

Jakie są objawy choroby afektywnej dwubiegunowej?

W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej rzadko kiedy występuje niepewność co do tego, czy diagnoza ta ma potwierdzenie w rzeczywistości. Objawy ChAD są na tyle charakterystyczne, że przeważnie nie pozostawiają wątpliwości. Należy mieć jednak świadomość, że u każdego pacjenta choroba ma inny przebieg. U jednych zaczyna się od wystąpienia epizodu depresyjnego, u innych - maniakalnego. Okres ich trwania, jak również to, czy występują epizody mieszane, bywa bardzo zróżnicowany. Samo rozpoznanie choroby wymaga dłużej obserwacji specjalistycznej - na przykład w ramach terapii czy regularnych rozmów z psychologiem, w trakcie których przeprowadzane są testy psychologiczne. Aby została postawiona diagnoza ChAD, muszą wystąpić objawy związane z oboma epizodami: depresyjnym i maniakalnym. Należą do nich:

  • w przypadku epizodu depresyjnego: gwałtowny spadek nastroju, mniejsza aktywność psychiczna i fizyczna, brak pewności siebie, natężone poczucie winy, bezsenność, apatia, anhedonia (brak możliwości odczuwania radości), brak apetytu,, zaburzenia pamięci, nieumiejętność koncentracji, wycofanie, rezygnowanie ze swojego hobby. W skrajnych przypadkach: rezygnacja z pracy, zachowania niebezpieczne, stosowanie używek, a nawet próby samobójcze
  • w przypadku epizodu maniakalnego: podwyższony nastrój, pobudzenie psychiczne i ruchowe, gonitwa myśli, drażliwość, niewielka potrzeba snu, nieracjonalne i lekkomyślne decyzje, spadek libido lub wręcz przeciwnie - gwałtowne jego zwiększenie, chęć żartowania i trudność z utrzymaniem powagi.

Jak leczy się chorobę afektywną dwubiegunową?

Ponieważ ChAD wpływa bardzo intensywnie na życie chorego, a także jego najbliższych, wdrożenie odpowiedniego leczenia jest jedynym sposobem na wprowadzenie pewnej stabilizacji i trwałego poczucia spokoju. Osoby z ChAD są postrzegane jako nieracjonalne, niezrównoważone, których zachowanie jest niezrozumiałe i nieprzewidywalne, dodatkowo także nieodpowiedzialne. Aby tak nie było, konieczne jest podjęcie przez chorego terapii, która obejmuje zarówno psychoterapię jako i farmakoterapię. Z takim wsparciem, jeśli dodatkowo chory może liczyć na bliskich, leczenie dwubiegunowości może przynieść całkowitą remisję, zapobiega nawrotom tej choroby w przyszłości i pozwala wypracować spokój w życiu. Dzięki leczeniu chory zyskuje narzędzia, które pozwalają mu zapanować nad swoim samopoczuciem, wyzbyć się nałogów, a także szkodliwych dla siebie i innych zachowań.

Choroba afektywna dwubiegunowa - czy jest nadzieja na normalność?

Jeśli u Ciebie lub u Twojego bliskiego została zdiagnozowana choroba afektywna dwubiegunowa, nie trać nadziei. Jest to jedno z najlepiej poznanych schorzeń psychiatrycznych, którego leczenie w większości przypadków ma bardzo dobre rokowania. Prawdą jednak jest, że terapia jest wymagająca - zarówno dla pacjenta, jak i jego otoczenia. Poddanie się jej i stosowanie się do zaleceń lekarza, a następnie leczenie podtrzymujące przywraca komfort życia i pozwala na powrót do normalności.

Jeśli poszukujesz więcej sprawdzonych informacji na temat choroby afektywnej dwubiegunowej, znajdziesz je na stronie poradni psychologicznej Spokój w Głowie: https://www.spokojwglowie.pl/choroba-dwubiegunowa/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów