- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Wsparcie w czasie żałoby
Artykuł sponsorowany
Cierpienie związane ze śmiercią bliskiej nam osoby, jest czymś zupełnie naturalnym. Utrata bliskiej osoby budzi w nas wiele skrajnych emocji. Smutek, ból i rozpacz, a także żal, gniew i rozgoryczenie to uczucia, jakie pojawiają się podczas żałoby. Niektórzy odczuwają pewnego rodzaju chwiejność emocjonalną.
Uczucia związane z utratą bliskiej osoby są ze sobą sprzeczne i potrafią zmieniać się nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Każdy na swój sposób przebywa żałobę. Jak długo powinien trwać smutek i żal? Kiedy pomoc psychologiczna dla osoby pogrążonej w żałobie okazuje się niezbędna?
Jak zwrócono uwagę, żałoba jest naturalnym elementem utraty bliskiej osoby, a skrajne emocje jakich doświadczamy w tym czasie, nie wymagają leczenia specjalisty. Wraz z upływem czasu godzimy się z rzeczywistością i powoli wracamy do stabilizacji emocjonalnej. Oczywiście w dalszym ciągu jest nam żal z powodu utraty, jednak nasze emocje nie są już tak intensywne. Choć ból związany z utratą może trwać całymi latami, to jesteśmy zdolni zająć się codziennymi obowiązkami. Pustkę zapełniamy pracą, nowym hobby lub nowymi znajomościami. Przeżywanie żałoby jest sprawą mocno indywidualną, właśnie dlatego w niektórych przypadkach wsparcia w czasie żałoby musi udzielić specjalista. Kiedy tak się dzieje? W jakich sytuacjach pomoc psychologiczna jest niezbędna?
Pomoc specjalisty z dziedziny zdrowia psychicznego okaże się konieczna w wypadku, gdy emocje związane z utratą bliskiej osoby nie przestają tracić na intensywności. Takie profesjonalne wsparcie jest niezbędne, w wypadku osób, które nie potrafią pogodzić się z utratą i mimo upływu czasu, nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a emocje doświadczane w żałobie stale się pogłębiają. W niektórych sytuacjach opieka specjalisty potrzebna jest niemalże natychmiast. Dotyczy to między innymi przypadków, w których osoba doświadczająca straty ma myśli samobójcze lub jest w szoku w związku z otrzymaniem informacji o nieoczekiwanej śmierci bliskiej osoby. Konieczne może okazać się wsparcie psychologa, a także psychiatry. Jakie korzyści osoba pogrążona w żałobie odniesie z pomocy specjalisty?
Odbywanie regularnych spotkań z psychoterapeutą z całą pewnością nie przywróci życia zmarłego. Sesje psychoterapeutyczne pomogą natomiast przepracować żałobę i pogodzić się z utratą. Pacjent z czasem będzie mógł zapanować nad myślami o zmarłym oraz kontrolować emocje towarzyszące tym wspomnieniom. Psychoterapeuta pomoże podjąć pracę nad motywacją do zakończenia procesu żałoby. Dzięki temu pacjent będzie mógł powoli uporać się z paraliżującym smutkiem i powrócić do codzienności. Aby odszukać terapeutę specjalizującego się w pomocy osobom przeżywającym kryzys po stracie, wystarczy kliknąć psycholog Warszawa. Wśród dostępnych psychoterapeutów, znajdują się osoby specjalizujące się w tym obszarze problemowym.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.