Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wsparcie w czasie żałoby

Artykuł sponsorowany

2022-03-08 10:00
Kobieta podczas rozmowy z psychoterapeutką.

Cierpienie związane ze śmiercią bliskiej nam osoby, jest czymś zupełnie naturalnym. Utrata bliskiej osoby budzi w nas wiele skrajnych emocji. Smutek, ból i rozpacz, a także żal, gniew i rozgoryczenie to uczucia, jakie pojawiają się podczas żałoby. Niektórzy odczuwają pewnego rodzaju chwiejność emocjonalną.

Uczucia związane z utratą bliskiej osoby są ze sobą sprzeczne i potrafią zmieniać się nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Każdy na swój sposób przebywa żałobę. Jak długo powinien trwać smutek i żal? Kiedy pomoc psychologiczna dla osoby pogrążonej w żałobie okazuje się niezbędna? 

Jak zwrócono uwagę, żałoba jest naturalnym elementem utraty bliskiej osoby, a skrajne emocje jakich doświadczamy w tym czasie, nie wymagają leczenia specjalisty. Wraz z upływem czasu godzimy się z rzeczywistością i powoli wracamy do stabilizacji emocjonalnej. Oczywiście w dalszym ciągu jest nam żal z powodu utraty, jednak nasze emocje nie są już tak intensywne. Choć ból związany z utratą może trwać całymi latami, to jesteśmy zdolni zająć się codziennymi obowiązkami. Pustkę zapełniamy pracą, nowym hobby lub nowymi znajomościami. Przeżywanie żałoby jest sprawą mocno indywidualną, właśnie dlatego w niektórych przypadkach wsparcia w czasie żałoby musi udzielić specjalista. Kiedy tak się dzieje? W jakich sytuacjach pomoc psychologiczna jest niezbędna?

Pomoc specjalisty z dziedziny zdrowia psychicznego okaże się konieczna w wypadku, gdy emocje związane z utratą bliskiej osoby nie przestają tracić na intensywności. Takie profesjonalne wsparcie jest niezbędne, w wypadku osób, które nie potrafią pogodzić się z utratą i mimo upływu czasu, nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a emocje doświadczane w żałobie stale się pogłębiają. W niektórych sytuacjach opieka specjalisty potrzebna jest niemalże natychmiast. Dotyczy to między innymi przypadków, w których osoba doświadczająca straty ma myśli samobójcze lub jest w szoku w związku z otrzymaniem informacji o nieoczekiwanej śmierci bliskiej osoby. Konieczne może okazać się wsparcie psychologa, a także psychiatry. Jakie korzyści osoba pogrążona w żałobie odniesie z pomocy specjalisty?

Odbywanie regularnych spotkań z psychoterapeutą z całą pewnością nie przywróci życia zmarłego. Sesje psychoterapeutyczne pomogą natomiast przepracować żałobę i pogodzić się z utratą. Pacjent z czasem będzie mógł zapanować nad myślami o zmarłym oraz kontrolować emocje towarzyszące tym wspomnieniom. Psychoterapeuta pomoże podjąć pracę nad motywacją do zakończenia procesu żałoby. Dzięki temu pacjent będzie mógł powoli uporać się z paraliżującym smutkiem i powrócić do codzienności. Aby odszukać terapeutę specjalizującego się w pomocy osobom przeżywającym kryzys po stracie, wystarczy kliknąć psycholog Warszawa. Wśród dostępnych psychoterapeutów, znajdują się osoby specjalizujące się w tym obszarze problemowym. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów