- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Z jakimi lękami pacjenci zgłaszają się do psychologów i psychiatrów?
Artykuł sponsorowany
Prawie każdy człowiek odczuwa od czasu do czasu lęk i boi się konkretnych sytuacji. Jeśli jednak strach przed czymś utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to można mówić o fobii. Niektóre zaburzenia nerwicowe mogą nawet wymagać pomocy ze strony psychologa lub psychiatry. Sprawdź, jakie fobie stosunkowo często występują w społeczeństwie i są powodem wizyty u specjalisty.
Fobie społeczne
Zaburzenie lęku społecznego mogą w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie normalnego życia zawodowego i osobistego. Fobie z tej kategorii mogą być związane z odczuwaniem strachu przed interakcjami z innymi ludźmi. Możliwe jest również występowanie lęku w konkretnych sytuacjach społecznych np. w związku z koniecznością skorzystania toalety w miejscu publicznym. Dla niektórych osób problematyczne może być nawet spożycie posiłku w obecności innych osób. Fobie społeczne często doprowadzają do izolowania się i unikania kontaktu z ludźmi.
Lęk przed porodem
Ta fobia jest jednym z najczęściej ignorowanych i lekceważonych zaburzeń. Lęk przed porodem to tokofobia i dotyczy całkiem sporej grupy kobiet. Dla wielu z nich może być przyczyną niespełnienia marzeń o macierzyństwie. Co ciekawe, stwierdzenie takiego zaburzenia może być nawet podstawą do wydania zaświadczenia uprawniającego do cesarskiego cięcia. Jeśli myśli o ciąży, porodzie oraz związanych z nimi kwestiach powodują nienaturalnie silny lęk, to prawdopodobnie warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.
Fobie sytuacyjne
W tym przypadku odczuwanie silnego lęku ma związek z konkretną sytuacją. Dość często spotykaną fobią sytuacyjną jest klaustrofobia, czyli strach przed niewielkimi, zamkniętymi pomieszczeniami. Takie zaburzenie często uniemożliwia korzystanie np. z windy lub transportu publicznego. Jego przeciwieństwem jest agorafobia, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni. W gabinetach psychologów i psychiatrów pojawiają się również osoby z nyktofobią, które panicznie boją się ciemności.
Lęk przed zwierzętami
Najbardziej znanym przykładem tego rodzaju zaburzeń jest prawdopodobnie arachnofobia, czyli lęk przed pająkami. Tej fobii poświęcono nawet uwagę w wielu filmach z gatunku horrorów. Wśród pacjentów zgłaszających się do specjalistów z serwisu Psychomedic dość często pojawiają się osoby odczuwające lęk przed psami. W wielu przypadkach taka sytuacja ma związek z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości np. pogryzieniem przez psa.
Fobie związane ze środowiskiem naturalnym
Wbrew pozorom w tym przypadku wcale nie chodzi o strach dotyczący zagadnień z zakresu ekologii. Osoba z tym rodzajem fobii może bać się np. wysokości, burzy, wody, brudu czy też starzenia się. Może zdarzyć się tak, że odczuwanie lęku ma związek z wydarzeniami z przeszłości. Doświadczony psycholog lub psychiatra jest w stanie pomóc w opanowaniu bądź nawet pokonaniu uczucia strachu. Dla pacjenta wyjście z takiego zaburzenia może znacząco poprawić jakość życia.
fot. materiały prasowe
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.