Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Psychoterapia par

Artykuł sponsorowany

2022-03-01 10:54
Gabinet psychoterapeuty, w którym odbywa się sesja z osobą potrzebującą wsparcia.

W każdy związku pojawiają się problemy i nieporozumienia. Czasem partnerzy nie mogą znaleźć kompromisu w pewnej konkretnej sprawie, innym razem pojawiają się podstawowe błędy w komunikacji. Narastające problemy, żal i wzajemne pretensje mogą prowadzić do podjęcia decyzji o rozstaniu.

Zanim jednak do tego dojdzie, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który będzie mógł spojrzeć na problemy danego związku obiektywnie, nie popierając żadnej ze stron. Psychoterapia par jest sposobem na odnalezienie wspólnej płaszczyzny, wzajemnego zrozumienia i szacunku, co pomoże scalić związek i uchronić go przed rozpadem. Jeśli kochamy partnera, warto dać sobie szansę na uratowanie związku i zażegnanie kryzysu. 

 Problemy w związku mogą mieć różne podłoże. Czasem kłopoty par pojawiają się nagle, innym razem są wynikiem wieloletnich zaniedbań. Pary pojawiają się w gabinecie psychoterapeuty najczęściej z powodu:

  • zdrady;
  • toksycznej relacji;
  • nadmiernej zazdrości;
  • problemów w relacjach z teściami;
  • odmiennych poglądów dotyczących wychowania dzieci;
  • samotności w związku;
  • problemów w komunikacji;
  • natłok codziennych obowiązków i związane z tym wyczerpanie i brak czasu.

Nie są to rzecz jasna jedyne czynniki odpowiedzialne za pojawienie się kryzysu w relacji. Czasem niewłaściwie wyjaśnione problemy z przeszłości są powodem narastającego żalu, a co się tym wiąże oddalenia się emocjonalnego i fizycznego partnerów. Niechęć względem drugiej osoby staje się powodem wewnętrznej frustracji, a nawet złości, a wtedy wiele nie potrzeba do wybuchu kolejnej kłótni. W takich sytuacjach pomoc specjalisty może okazać się niezbędna. Im wcześniej partnerzy zdecydują się na pomoc psychoterapeuty, tym większą mają szansę na uratowanie swojego związku.

Podczas sesji terapeutycznych, para będzie miała sposobność szczerze porozmawiać na temat swoich problemów, pod okiem specjalisty, który dołoży starań do tego, by rozmowy te przebiegały w sposób pozbawiony negatywnych emocji. Dzięki konstruktywnym rozmowom partnerzy będą mogli dostrzec, nad czym powinni popracować oraz będą mogli znaleźć kompromis w sprawach, które zaczęły ich dzielić. Bardzo często dopiero w gabinecie terapeuty potrafimy się otworzyć i szczerze powiedzieć o naszych emocjach i uczuciach.

Na stronie PsychoCare można znaleźć listę terapeutów, którzy pracują z parami. Czas jednego spotkania to 60-90 minut. Długość trwania terapii par uzależniona jest od indywidualnych potrzeb i problemów pary. Bardzo duże znaczenie ma również zaangażowanie partnerów w pracę nad odbudową związku. Dzięki pomocy psychoterapeuty, pokonanie kryzysu w związku będzie dużo prostsze. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów