Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym różni się psycholog od psychoterapeuty?

Artykuł sponsorowany

Psycholog i psychoterapeuta w swojej pracy zajmują się problemami natury psychicznej. Jednak to nie wszystko jedno, do kogo się zgłosimy z naszymi problemami. Praca psychologa i psychoterapeuty różni się sposobem leczenia. Każdy z nas powinien znać podstawowe różnice w pracy tych dwóch specjalistów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakiej pomocy może nam udzielić psychoterapeuta, a jakiej psycholog.

Grafika 2D. Pacjent siedzi na sofie podczas sesji u psychoterapeuty, który uważnie słucha i notuje.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeutą może zostać osoba, która ukończyła 4- lub 5-letni kurs w szkole psychoterapii. Psychoterapeuci doskonalą się, odbywając staże, kursy i szkolenia. Nie mają oni obowiązku ukończenia studiów psychologicznych. W swojej pracy pomagają pacjentom dzięki stosowaniu technik oddziałujących na ich psychikę. Dzięki regularnym spotkaniom podczas sesji psychoterapeutycznych pacjent jest w stanie przepracować swoje problemy i dzięki temu poprawić jakość swojego życia. Pacjenci korzystający z pomocy psychoterapeuty mogą podnieść poczucie własnej wartości, wyjść z głębokiej depresji, czy uporać się z fobią i lękami. Psychoterapia pomaga podnieść się zdruzgotanym po stracie bliskiej osoby oraz w walce z uzależnieniami. Aby psychoterapia przyniosła pożądane efekty, pacjent musi uczestniczyć w regularnych sesjach. Psychoterapia online może być alternatywą dla spotkań stacjonarnych, również przynoszącą rezultaty. 

Kiedy zwrócić się do psychologa?

Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne. Zanim trafimy do psychoterapeuty, powinniśmy odbyć spotkanie z psychologiem. Specjalista ten określi rodzaj problemów, z jakimi boryka się pacjent oraz wyda właściwą opinię psychologiczną lub diagnozę. Będzie to stanowiło grunt pod rozpoczęcie dalszego leczenia u innych specjalistów. Psycholog może skierować pacjenta na odbycie psychoterapii, ale nie tylko. Niektórzy pacjenci wymagają leczenia farmakologicznego. Sam psycholog nie jest lekarzem, dlatego nie może przepisywać recept. Może jednak skierować pacjenta na konsultację psychiatryczną.

W gabinecie psychologa możemy otrzymać również różnego rodzaju zaświadczenia oraz orzeczenia związane ze zdrowiem psychicznym pacjenta. Choć psycholog nie prowadzi psychoterapii, to może pomóc pacjentom z problemami natury emocjonalnej. Dotyczy to przede wszystkim bieżących spraw, które obniżają komfort życia oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Psycholog pomoże pacjentowi w analizie problemu, udzieli rad, wskazówek oraz pokaże, jak inaczej można spojrzeć na daną sprawę. Dzięki takiej konstruktywnej pomocy pacjent będzie mógł szybko uporać się z tym, co doprowadziło do destabilizacji emocjonalnej. W poradni psychologicznej uzyskamy pomoc w doborze najbardziej odpowiedniego specjalisty. 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Psychiatria i psychologia

Więcej artykułów