- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Schizofrenia paranoidalna - objawy, przyczyny, dziedziczenie, leczenie
Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, w przebiegu której może dochodzić do okresów zaostrzeń i remisji. Charakteryzuje się błędnym odbiorem i oceną rzeczywistości. Najczęstszym diagnozowanym rodzajem schizofrenii jest schizofrenia paranoidalna. Czym właściwie jest schizofrenia? Jakie są pierwsze objawy schizofrenii paranoidalnej i jak ją rozpoznać? Czy jest to choroba dziedziczna? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Co to jest schizofrenia paranoidalna?
Badania wykazały, że schizofrenia jest jedną z najbardziej znanych chorób psychicznych. Schizofrenik paranoidalny podczas psychozy zupełnie inaczej postrzega siebie oraz swoje otoczenie. Według klasyfikacji psychiatrycznych ICD-10 i DSM-IV, schizofrenia należy do zaburzeń psychotycznych o różnych postaciach. Najbardziej znaną i najczęściej występującą postacią schizofrenii jest schizofrenia paranoidalna. Charakteryzuje się ona urojeniami występującymi z omamami oraz zaburzeniami postrzegania.
Umów termin wizyty u lekarza psychiatry
Schizofrenia paranoidalna – przyczyny
Dokładne przyczyny zachorowania na schizofrenię paranoidalną nie są do końca poznane. Uważa się, że do rozwoju schizofrenii predysponuje tak zwany model biopsychospołeczny, który uwzględnia czynniki:
- biologiczne (w tym genetyczne);
- społeczne;
- środowiskowe;
- psychologiczne.
Coraz większe znaczenie w rozwoju schizofrenii paranoidalnej przypisuje się stresowi psychospołecznemu, który pojawia się z przebiegu negatywnych wydarzeń życiowych. Według badaczy, osoby chorujące na schizofrenię trudniej radzą sobie z sytuacjami stresującymi w dużym natężeniu. To natomiast może prowadzić do rozwoju objawów chorobowych.
Dziedziczenie schizofrenii paranoidalnej
Wśród przyczyn zachorowania na schizofrenię największe znaczenie przypisuje się czynnikom genetycznym. Przeprowadzone badania dowodzą, że schizofrenia w dużej mierze jest chorobą dziedziczną. Szczególnie narażone są osoby w pierwszym stopniu pokrewieństwa. Warto jednak pamiętać, że nie jest to reguła i podatność genetyczna wcale nie musi oznaczać zachorowania na schizofrenię. Na rozwój tej choroby składa się wiele czynników.
Schizofrenia paranoidalna – objawy
Paranoidalna schizofrenia może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn przed 30. rokiem życia. U osób starszych zdarza się bardzo rzadko, jednak jeśli objawy się pojawią to określa się ją mianem schizofrenii wieku późnego. Pierwszym objawem schizofrenii są zmiany i zaburzenia zachowania. Choroba ta może rozwijać się nagle lub powoli, z objawami narastającymi nawet przez kilka miesięcy albo kilka lat.
Do objawów schizofrenii paranoidalnej zalicza się:
- omamy;
- urojenia prześladowcze;
- urojenia dotyczące wyśmiewania i podsłuchiwania przez inne osoby;
- urojenia dotyczące tego, że inne osoby chcą nam zrobić krzywdę;
- urojenia ksobne, czyli przekonanie, że jest się przedmiotem szczególnego zainteresowania;
- urojenia zdrady;
- omamy słuchowe;
- omamy węchowe;
- omamy smakowe;
- trudności w przekazie myśli;
- niestabilny nastrój;
- rozkojarzenie;
- zaburzenia zachowania.
Schizofrenia paranoidalna - leczenie
Terapia pacjentów ze schizofrenią obejmuje leczenie zaostrzeń choroby i zapobieganie nawrotom. Leczenie chorych ze schizofrenią ma charakter kompleksowy i obejmuje:
- farmakoterapię (leki przeciwpsychotyczne pierwszej lub drugiej generacji);
- psychoterapię;
- psychoedukację;
- terapię zajęciową;
- inne formy terapii (np. elektrowstrząsy);
- terapię rodzinną.
W niektórych zaostrzeniach choroby wymagana może być hospitalizacja.
Ponadto, w leczeniu schizofrenii równie ważna jest modyfikacja stylu życia pacjenta, która obejmuje:
- prawidłowy sposób odżywiania;
- aktywność fizyczną;
- odpowiednią ilość snu i wyregulowanie rytmów okołodobowych;
- rezygnację z alkoholu i innych używek;
- zadbanie o odpowiednią formę odpoczynku.
Czym grozi nieleczona schizofrenia?
Nieleczona schizofrenia skutkuje pogłębieniem się choroby i pogorszeniem stanu pacjenta. Znacznie wzrasta ryzyko pojawienia się depresji, napadów lęku, a także możliwość poważnego uszkodzenia mózgu. Schizofrenia jest chorobą śmiertelną, a nieleczona może zwiększać ryzyko samobójstw.
Czy można wyleczyć schizofrenię paranoidalną?
Aby wyzdrowienie chorego na schizofrenię paranoidalną było możliwe, muszą zostać zapewnione wszystkie niezbędne warunki leczenia. Skuteczne leczenie obejmuje: farmakoterapię, psychoterapię oraz socjoterapię. Musi być indywidualnie dostosowane do możliwości i stanu chorego.
Wyróżnia się cztery rodzaje wyzdrowienia:
- Wyzdrowienie objawowe – brak objawów pozytywnych i wejście w stan remisji;
- Wyzdrowienie pełne – remisja i brak objawów przy pełnym powrocie do życia sprzed choroby;
- Wyzdrowienie społeczne – tym mianem określa się niezależność zawodową i społeczną;
- Wyzdrowienie psychologiczne – brak trudności wynikających z lęku, depresji czy traumatycznych wspomnień.
Schizofrenia paranoidalna - podsumowanie
Schizofrenia zaliczana jest do chorób przewlekłych i jej przebieg może się różnić u każdego pacjenta. Należy ją odpowiednio leczyć pod okiem psychiatry i psychoterapeuty, nawet w okresie remisji, w celu powrotu i utrzymania normalnego życia. Nigdy nie należy odstawiać leków na własną rękę ani przerywać regularnych wizyt u lekarza prowadzącego. Terapia jest bowiem konieczna dla zapewnienia profilaktyki nawrotów choroby.
Do wybranego specjalisty możesz umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Borowiecka-Kluza, J. (2014). Schizofrenia. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/78549,schizofrenia. (Dostęp: 07.2023).
- Miernik-Jaeschke, M. (2016). Schizofrenia u dzieci i młodzieży. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/psychiatria/81287,schizofrenia-u-dzieci-i-mlodziezy. (Dostęp: 07.2023).
- Glinowiecki, M. (2017). Schizofrenia w rodzinie a system wsparcia społecznego. Analiza socjologiczna. Uniwersytet Warszawski. Dostępne na: https://depotuw.ceon.pl/bitstream/handle/item/2159/PRACA%20DOKTORSKA.pdf?sequence=1 (Dostęp: 07.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.