Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Histeroskopia macicy - kiedy wykonuje się ten zabieg? Zalecenia i przebieg badania

2023-06-29 16:06
Lekarka prezentuje model macicy.

Badania macicy są często przeprowadzane w celu oceny stanu i funkcji tego narządu u kobiet w każdym wieku. Dostępne dziś metody diagnostyczne pozwalają na szybki sposób identyfikacji zmiany chorobowej oraz odpowiednią reakcję. Jedną z dokładniejszych i nowszych metod diagnostycznych jest histeroskopia macicy. Na czym polega ten zabieg? Czy jest bolesny i kiedy się go wykonuje?

Czym jest histeroskopia macicy?

Histeroskopia macicy to nieinwazyjny zabieg wykorzystujący metody endoskopowe, powszechnie wykonywany w gabinetach ginekologicznych bądź szpitalu. Pozwala ona dokładnie zobrazować wnętrze kanału szyjki macicy, jamę macicy oraz ujścia jajowodów. Histeroskopia umożliwia potwierdzenie obecności zmian, które nie są dobrze widoczne w innych badaniach. Dodatkowo, jest ona stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, o niskim ryzyku powikłań.

Wykonywany jest za pomocą urządzenia - histeroskopu. Narzędzie to składa się z długiej cienkiej rurki, do której operator wykonujący zabieg może wprowadzić małą kamerę oraz mikronarzędzia chirurgiczne, na przykład nożyczki czy laser.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Jakie są rodzaje histeroskopii macicy?

Histeroskopia macicy dzieli się na dwa rodzaje: histeroskopię diagnostyczną i histeroskopię operacyjną, inaczej zwaną histeroskopią zabiegową.

Histeroskopia diagnostyczna wykonywana jest za pomocą niewielkiej kamery wprowadzanej do jamy macicy. Obraz z kamery wyświetlany jest na ekranie monitora w dużym powiększeniu, dzięki czemu ginekolog jest w stanie dokładnie obejrzeć wnętrze macicy oraz wykryć wszystkie niepokojące zmiany.

Histeroskopia zabiegowa, inaczej operacyjna, w zasadzie przebiega bardzo podobnie jak histeroskopia diagnostyczna. Jednak w tym przypadku średnica histeroskopu jest nieco większa, co pozwala na wprowadzenie do jamy macicy mikronarzędzi chirurgicznych. Po stwierdzeniu nieprawidłowości podczas histeroskopii diagnostycznej można przystąpić do zabiegu histeroskopii operacyjnej, podczas której lekarz może usunąć zmianę, a następnie przesłać ją na badanie histopatologiczne.

Jak przebiega histeroskopia macicy?

Histeroskopię macicy przeprowadza się w pozycji ginekologicznej. W zależności od rodzaju histeroskopii stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe (histeroskopia operacyjna) lub leki rozluźniające i uspokajające (histeroskopia diagnostyczna). Histeroskopia zabiegowa przeprowadzana jest w warunkach szpitalnych, natomiast diagnostyczna nie wymaga hospitalizacji.

Przed zabiegiem ginekolog odkaża okolicę krocza, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Następnie do pochwy wprowadzany jest wziernik, potem histeroskop. Wnętrze macicy podczas badania jest wypełniane fizjologicznym roztworem chlorku sodu, co ułatwia wzrokową ocenę wnętrza macicy. Obraz z mikrokamery jest pokazywany na ekranie w powiększeniu. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian, operator może przeprowadzić zabieg ich usunięcia za pomocą nożyczek, lasera lub elektrokoagulacji. Następnie taki wycinek poddawany jest badaniu histopatologicznemu.

Jakie są wskazania do wykonania histeroskopii macicy?

Histeroskopia macicy jest powszechnie wykorzystywana w gabinetach ginekologicznych jako zabieg diagnostyczny oraz do usuwania operacyjnego zmian. Przeprowadzana jest w przypadku:

  • podejrzenia zmian, takich jak polipy macicy, rak, przerost endometrium, mięśniaki, zrosty macicy;
  • krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie;
  • krwawienia po menopauzie;
  • podejrzenia pozostałości po poronieniu lub porodzie w jamie macicy;
  • wad macicy;
  • diagnostyki niepłodności;
  • usuwania ciała obcego z macicy.

Jak przygotować się do histeroskopii macicy?

Histeroskopię macicy najlepiej przeprowadzić w pierwszej połowie cyklu, przed owulacją. Wynika to z faktu, że błona śluzowa macicy w tej części cyklu jest najcieńsza, co ułatwia wykrycie ewentualnych zmian.

Na histeroskopię operacyjną należy stawić się w szpitalu na czczo. Przed planowanym zabiegiem lekarz ginekolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką na temat przyjmowanych leków - może zlecić ich odstawienia na jakiś czas. Koniecznie należy również poinformować lekarza o wszelkich uczuleniach na leki czy substancje stosowane w znieczuleniach. Przed zabiegiem wykonuje się również badania ogólne mające na celu określenie stanu pacjentki. Pobyt w szpitalu po takim zabiegu trwa zazwyczaj od 1 do 3 dni.

Histeroskopia diagnostyczna nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jakie są przeciwwskazania do histeroskopii macicy?

Istnieje szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie badania. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia histeroskopii macicy są:

  • prawidłowo rozwijająca się ciąża;
  • infekcja dróg rodnych;
  • obfite krwawienie.

Czy histeroskopia macicy jest bezpieczna?

Histeroskopia macicy jest w miarę bezpiecznym zabiegiem, ryzyko powikłań jest niskie. Do najczęstszych powikłań po tym zabiegu należą:

  • infekcje dróg rodnych;
  • perforacja ściany macicy;
  • uszkodzenie narządów leżących w okolicy macicy - pęcherza moczowego czy jelit;
  • obfite krwawienie;
  • przedostanie się zbyt dużej ilości płynu używanego podczas zabiegu do krwioobiegu;
  • zrosty wewnątrzmaciczne po histeroskopii operacyjnej;
  • kilkudniowe plamienie z dróg rodnych;
  • bóle w podbrzuszu;
  • gorączka.

Wymienione wyżej powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Warto mieć jednak świadomość, że histeroskopia macicy, jak każdy inny zabieg niesie ze sobą pewne ryzyko.

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie nie wychodząc z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Stefanowicz, E., (2021). Histeroskopia. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/267521,histeroskopia. (Dostęp: 05.2023).
  2. Di Spiezio Sardo, A., Taylor, A., Tsirkas, P., Mastrogamvrakis, G., Sharma, M., Magos, A. (2008). ‘Hysteroscopy: A technique for all? analysis of 5,000 outpatient hysteroscopies’. Fertility and Sterility, 89(2), s. 438–443.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów