- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
D-dimery - rola, wskazania do badania, normy
D-dimery to fragmenty białkowe, które związane są z procesami krzepnięcia. Ich podwyższona ilość we krwi może oznaczać zaburzenia krzepliwości, takie jak zatorowość płucna czy żylna choroba zatorowo-zakrzepowa. Kiedy badać d-dimery i jakie są normy?
Czym są d-dimery?
Gdy zranimy się, np. nożem podczas prac kuchennych, w miejscu uszkodzenia aktywuje się tzw. kaskada krzepnięcia, obejmująca wiele skomplikowanych procesów. W jej wyniku powstaje między innymi usieciowana fibryna, czyli tzw. szkielet, dzięki któremu może powstać prawidłowy skrzep.
Aby od zwykłego zranienia nie zakrzepła cała krew, jednocześnie aktywuje się proces przeciwny - rozpuszczający skrzepy, utrzymując całość w równowadze. W wyniku rozkładania fibryny powstają właśnie D-dimery - cząstki, które można zbadać za pomocą testów.
Jeżeli w przebiegu choroby, takiej jak zatorowość płucna rośnie ilość skrzepów, które organizm próbuje rozpuścić, rośnie także ilość D-dimerów. Sprawia to, że są cennym wskaźnikiem diagnostycznym, chociaż trzeba być świadomym jego ograniczeń. Podwyższony poziom D-dimerów występuje fizjologicznie u osób starszych oraz u ciężarnych kobiet.
Umów się do lekarza rodzinnego
Wskazania do badania d-dimerów
Wśród wskazań do wykonania badania D-dimerów wyróżnić należy podejrzenie zatorowości płucnej, zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) lub żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ). Skierowanie na badanie możesz otrzymać od swojego lekarza rodzinnego, kardiologa, flebologa czy internisty.
Oprócz tego badaniem powinny zainteresować się osoby które skarżą się na takie dolegliwości jak:
- ból i obrzęk kończyn;
- krwawienie z jamy ustnej, dziąseł;
- ból w klatce piersiowej z towarzyszącą dusznością;
- trudności w oddychaniu;
- żylaki kończyn dolnych;
- trudno gojące się rany i owrzodzenia.
Jeżeli obserwujesz u siebie te objawy - rozważ wizytę u lekarza POZ.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie, bez wychodzenia z domu, na portalu LekarzeBezKolejki.pl
Jak przygotować się do badania stężenia d-dimerów?
Badanie wykonuje się z krwi żylnej, pobranej z żyły łokciowej. Do badania nie trzeba przystępować na czczo, można je wykonać o każdej porze dnia. Na wynik czeka się najczęściej 1 dzień. Koszt badania w prywatnym ośrodku, w zależności od placówki, waha się między 50 a 100 zł. Niezwykle istotne jest unikanie używek, wysiłku fizycznego i nadmiernego stresu przed badaniem d-dimerów.
D-dimery - normy
Uznaje się, że u człowieka zdrowego nie powinno być D-dimerów. Normą jest wynik <0,5 µg/ml. Czasami normy są przekroczone u zdrowych osób, pomimo braku zaburzeń procesów krzepnięcia. Może być to spowodowane niedawnym wysiłkiem fizycznym, stresem czy na przykład ciążą. Normy bywają wyższe dla osób starszych, u których poziom D-dimerów również naturalnie może być nieco podwyższony.
Podwyższone d-dimery mogą także świadczyć m.in. o:
- niedawno przebytej operacji;
- nowotworze;
- chorobach wątroby;
- stanie zapalnym.
Test na d-dimery nie jest wykonywany rutynowo, jedynie w przypadku gdy zachodzą ku niemu przesłanki. Interpretacja wyniku zależy w dużej w mierze od danego pacjenta, jego stanu klinicznego, a także wyników pozostałych badań
D-dimery służą do wykluczenia chorób, a nie stawiania diagnozy
Badanie d-dimerów to test, który pozwala z dużą pewnością wykluczyć występowanie zaburzeń krzepnięcia. Otrzymanie wyniku dodatniego, którego wartość jest powyżej normy, wymaga dalszej diagnostyki. Sam poziom d-dimerów nie jest jednoznaczny z istnieniem choroby, dlatego nie stanowi badania przesiewowego.
Jak obniżyć D-dimery?
Jeżeli Twój lekarz zlecił Ci badanie w związku z podejrzeniem u Ciebie choroby i wynik testu przekroczył normy, powinieneś zastosować się do jego zaleceń. Prawdopodobnie specjalista wprowadzi odpowiednie leki, m.in. przeciwzakrzepowe, których skuteczność będzie zależała w dużej mierze od systematyczności stosowania.
Oprócz farmakoterapii i stosowania się do zaleceń lekarza, warto postawić na zdrowy styl życia. Umiarkowana aktywność fizyczna, zmiana złych nawyków żywieniowych, rezygnacja z używek (takich jak alkohol czy papierosy) mają niebagatelny wpływ na stan zdrowia, w tym bezpośrednio na poziom d-dimerów.
Bibliografia:
- Solnica, B. (2004) . Badania laboratoryjne. Dimer D. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/badania-pomocnicze/24876,dimer-d.
- Rośniak-Bąk, K., Łobos, M. (2016). Przydatność kliniczna i diagnostyczna oznaczeń D–dimeru w różnych stanach chorobowych. Folia Medica Lodziensia, 43(1), s. 69–91.
- Walczak, B., Demkow, U., Fijałkowska, A. (2009). Metody oznaczania stężenia D-dimerów przydatne w diagnostyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Pneumonologia i Alergologia Polska, 77, 3, s. 264–270.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.