Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kiedy warto przeprowadzić tomografię komputerową zatok?

Artykuł sponsorowany

Tomografia komputerowa zatok jest aktualnie najdokładniejszym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce i ocenie postępów leczenia chorób zatok o różnym pochodzeniu. Tomografia zatok jest przy tym badaniem szybkim, bezinwazyjnym i bezbolesnym. Tomografię komputerową najczęściej zleca się w przypadku podejrzenia stanu zapalnego zatok, ale nie tylko. W jakich sytuacjach jest wykonywana tomografia komputerowa zatok i na czym polega to nowoczesne badanie?

Mężczyzna trzyma się za nasadę nosa.

Na czym polega tomografia komputerowa zatok?

Tomografia komputerowa zatok (TK zatok) to bardzo czułe badanie wykorzystujące promieniowanie jonizujące w celu zobrazowania budowy i stanu wypełnionych powietrzem przestrzeni twarzoczaszki, czyli zatok. TK zatok pozwala ocenić zarówno struktury kostne, jak i tkanki miękkie, a precyzja obrazu uzyskanego w wyniku badania tomografem jest tak duża, że dzięki tej nowoczesnej metodzie możliwe jest wykrycie nawet niewielkich zmian patologicznych w obrębie zatok. Tomografia komputerowa jest jednocześnie w pełni bezpiecznym, krótkim i zupełnie bezbolesnym badaniem, które zwykle nie wymaga także specjalnych przygotowań. Walory tomografii, a zwłaszcza jej wysoka wartość diagnostyczna przewyższająca m.in. badanie RTG, uczyniły tomografię komputerową zatok jednym z najczęściej stosowanych badań w przypadku podejrzenia przewlekłego zapalenia zatok, ustalenia jego przyczyn i poziomu zaawansowania.

W jakim celu wykonuje się tomografię komputerową zatok?

Uporczywy katar, uczucie zatkania nosa, bóle głowy to objawy, które mogą sugerować ostre lub przewlekłe zapalenie zatok – schorzenie częste i groźne ze względu na poważne powikłania. Tomografia komputerowa zatok pozwala zdiagnozować stan zapalny zatok i ustalić jego przyczynę, co umożliwia podjęcie właściwego leczenia. Prawidłowa diagnoza w przypadku chorób zatok ma bowiem kluczowe znaczenie dla skuteczności zastosowanej terapii, o czym przypominają eksperci Affidea w artykule na temat przewlekłego zapalenia zatok, jego diagnostyki i leczenia. Firma Affidea to działająca na terenie całej Polski sieć pracowni diagnostycznych i specjalizująca się w nowoczesnych badaniach obrazowych, w tym również tomografii komputerowej. TK zatok umożliwia nie tylko rozpoznanie stanu zapalnego zatok i ustalenie jego przyczyny, ale też ocenę postępów i skuteczności leczenia. Tomografia komputerowa zatok jest ponadto wykonywana również w przypadku krwawień z nosa i duszności o nieustalonych przyczynach, urazów twarzoczaszki, w diagnostyce nowotworów zatok, torbieli, ropni oraz wad wrodzonych w budowie zatok. Na tomografię komputerową zatok może skierować pacjenta także lekarz stomatolog, np. gdy planuje leczenie ortodontyczne. W przypadku schorzeń tkanek miękkich zamiast TK częściej zleca się rezonans magnetyczny zatok (MRI). Rezonans pozwala ponadto diagnozować osoby z przeciwwskazaniami do przeprowadzenia TK, np. kobiety ciężarne.

Tomografia komputerowa zatok – jak wygląda badanie tomografem?

Tomografia zatok to trwające od kilku do kilkunastu minut badanie, w czasie którego pacjent umieszczany jest w pozycji leżącej we wnętrzu aparatury skanującej. W czasie badania tomografem należy pozostawać w bezruchu i wykonywać polecenia personelu obsługującego tomograf. Pacjent może być na przykład poproszony o wstrzymanie na chwilę oddechu. TK zatok nie wymaga szczególnych przygotowań, chyba że badanie będzie wykonywane z użyciem kontrastu. Tomografia komputerowa zatok z kontrastem jest wykonywana na czczo i wymaga m.in. przedstawienia wyników badania poziomu kreatyniny oraz krótkiej obserwacji po wyjściu z pracowni TK. Po badaniu tomografem bez zastosowania środka kontrastującego można od razu powrócić do codziennej aktywności.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka

Więcej artykułów