Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Tomograf czy rezonans głowy? Które badanie wybrać?

Artykuł sponsorowany

Do cenionych badań obrazowych, wykorzystywanych w diagnostyce schorzeń w obrębie głowy, należą tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MR). Czym różnią się te badania? Które z nich wybrać? Odpowiedź na pytanie “tomograf czy rezonans głowy?” zależy od wielu czynników, o których więcej przeczytasz poniżej.

Technik tłumaczy pacjentce przebieg badania rezonansem magnetycznym.

Kiedy wykonuje się badania obrazowe głowy?

Wskazaniem do badań obrazowych głowy są m.in.: częste bóle głowy, ale także nagłe, ostre bóle żuchwy, oczodołów, skroni, szumy w uszach, nawracające omdlenia i utraty równowagi czy niewyjaśnione pogorszenie jakości widzenia. Wykorzystuje się je także w przypadku urazów głowy i diagnozowania wad rozwojowych. 

Czym jest tomografia komputerowa głowy?

Tomograf komputerowy wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu tkanki kostnej oraz miękkiej. Należy jednak pamiętać, iż promieniowanie to w dużych i częstych dawkach jest szkodliwe. W związku z tym pacjent nie może samodzielnie podejmować decyzji o wykonaniu badania, a obowiązek ten spoczywa na lekarzu prowadzącym. Samo badanie jest bezpiecznie i nieinwazyjne, jednak należy kontrolować, jak często pacjent przyjmuje dawki promieniowania rentgenowskiego. Tomografia komputerowa głowy trwa kilkadziesiąt minut. Jej celem jest wykrycie takich schorzeń jak udar mózgu, wodogłowie, ropień mózgu oraz zmiany nowotworowe. TK przeprowadza się także po urazach głowy, aby wykazać lub wykluczyć obrzęk mózgu, złamanie kości czaszki czy krwotok. Wśród przeciwwskazań do wykonania tomografii wymienia się m.in. ciążę, niewydolność nerek i uczulenie na jod (jeśli badanie ma być wykonane z kontrastem).

Rezonans magnetyczny - zasady działania

Rezonans magnetyczny to alternatywa dla tomografu, która wykorzystuje fale radiowe i właściwości pola magnetycznego. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Doskonały obraz tkanek uzyskuje się poprzez poddawanie jonów wodoru (obecnych w cząsteczkach wody ludzkiego ciała) wpływowi pola magnetycznego. W przeciwieństwie do tomografii można je wykonywać wielokrotnie, bez obaw o zdrowie pacjenta (nie wymaga skierowania od lekarza). Przeciwwskazanie do jego wykonania stanowi obecność metalowych elementów w ciele pacjenta, np. rozrusznik, kardiowerter, niektóre implanty, płytki. Celem rezonansu magnetycznego głowy jest zbadanie m.in. zaburzeń krążenia czaszkowego, chorób demielinizacyjnych, wad i schorzeń rozwojowych mózgu.

Tomografia czy rezonans głowy?

Tomografię częściej wykonuje się w trybie pilnym, gdy istnieje podejrzenie krwawienia śródczaszkowego oraz gdy pacjent doznał poważnego urazu. Rezonans natomiast pozwala na dokładniejszą diagnostykę, w szczególności na ukazanie kondycji naczyń krwionośnych w czaszce czy wykrycie chorób przysadki mózgowej. Co istotne, rezonans głowy można wykonywać znacznie częściej, a więc ma on uzasadnienie, gdy stan zdrowia pacjenta musi być regularnie monitorowany. Ostateczną decyzję “tomografia komputerowa czy rezonans głowy” podejmuje lekarz prowadzący na podstawie objawów pacjenta i możliwości przeprowadzenia badania. Bez względu na okoliczności, w placówkach medycznych Affidea obecnych w całym kraju, wykonasz zarówno tomografię, jak i rezonans magnetyczny głowy. Sprawdź, jak szybko możesz przeprowadzić badanie obrazowe, które pomoże w postawieniu trafnej diagnozy. 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka

Więcej artykułów