- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czego objawem może być śluz w kale?
Kał to głównie resztki pokarmów, bakterie, woda i jony oraz barwniki żółciowe. Zdarza się jednak, że w stolcu pojawiają się oprócz wyżej wymienionych elementów, także inne domieszki, np. krew czy śluz. Czego objawem może być obecność śluzu w kale? W jaki sposób należy przeprowadzić diagnostykę, gdy w stolcu znajdują się patologiczne domieszki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Śluz w kale – jak to możliwe?
Kał (stolec) jest formowany w układzie pokarmowym człowieka, dokładniej w jelicie grubym, gdy woda zostanie wchłonięta zwrotnie do organizmu i zostanie w jelicie wyłącznie masa kałowa. Sam kał to przede wszystkim zbite w jedną całość bakterie oraz resztki pokarmowe. Zdarza się, że w kale znajdują się tzw. domieszki patologiczne, czyli np. krew czy śluz.
Wnętrze jelita pokryte jest błoną śluzową, z której śluz może przedostać się do kału w niektórych sytuacjach klinicznych.
Umów się do lekarza rodzinnego
O czym może świadczyć śluz w kale?
Śluz w stolcu może wynikać m.in. z obecności zaparć czy biegunek, które mogą pojawić się w:
- zespole jelita drażliwego (IBS);
- obecności guzków krwawniczych odbytu (hemoroidów);
- stanach zapalnych w obrębie układu pokarmowego, np. poantybiotykowym zapaleniu błony śluzowej jelita (wywołanym przez Clostridoides difficile);
- chorobach pasożytniczych.
Obecność śluzu w kale w niewielkich ilościach nie zawsze jest objawem patologicznym. Produkowany w układzie pokarmowym śluz ma za zadanie ułatwienie przejścia mas kałowych przez jelito i może – w związku z tym – pojawić się czasem w stolcu.
Jeśli śluz w kale widoczny jest “gołym okiem” lub pojawiają się inne objawy, wówczas nie należy lekceważyć tego zjawiska i rozpocząć diagnostykę w celu ustalenia przyczyny takiego zjawiska.
Śluz w kale – co robić?
Przede wszystkim, gdy w kale pojawia się śluz, nie należy panikować. Warto oddać kał do badania laboratoryjnego, między innymi w celu ustalenia, czy w stolcu nie ma także innych patologicznych domieszek. Wcześniej należy udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, aby omówić problem i uzyskać skierowania na niezbędne badania.
Kałowi należy się przyjrzeć także samodzielnie. Jeśli podczas defekacji obserwujemy krew, wówczas należy pilnie zgłosić się na konsultację lekarską. Co ciekawe, nie zawsze krew w stolcu będzie widoczna, dlatego jeśli podejrzewamy nieprawidłowość, warto wykonać test na krew utajoną w kale. Do specjalisty trzeba udać się także w sytuacji, gdy nieprawidłowemu składowi kału towarzyszą inne objawy, takie jak ból brzucha czy nagła zmiana masy ciała.
Wizyta u lekarza a śluz w kale
Lekarz rodzinny, do którego powinniśmy udać się w pierwszej kolejności, przeprowadza szczegółowy wywiad, dotyczący m.in. aktualnych objawów klinicznych, chorób przewlekłych czy schorzeń układu pokarmowego obecnych w rodzinie pacjenta. Następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne pacjenta, podczas którego ze szczególną uwagą zostają zbadane objawy otrzewnowe. W razie potrzeby specjalista zleci niezbędne badania laboratoryjne oraz skieruje chorego na konsultację do gastrologa.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu umówisz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Śluz w kale u dziecka
Każdy rodzic powinien obserwować swoje dziecko i w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian, np. pojawienie się apatii lub nadmiernej aktywności czy objawów klinicznych, takich jak wymioty, biegunka czy gorączka – należy zachować szczególną czujność i w razie potrzeby skonsultować stan dziecka z pediatrą.
Podobnie jak u osób dorosłych, u dziecka może wystąpić domieszka śluzu w kale. Jeśli nie obserwujemy równoczasowo niepokojących objawów u dziecka, takich jak spadek masy ciała, silne bóle brzucha (szczególnie nocne, zaburzające sen), wówczas nie ma powodów do niepokoju. Każdorazowo warto jednak sprawdzić przyczynę i udać się na wizytę lekarską, szczególnie, jeśli domieszka śluzu w kale występuje często i jest intensywna.
Jeśli w kale, oprócz śluzu, pojawiają się inne domieszki, takie jak np. żywoczerwona lub skrzepnięta krew, a także zauważalna jest nagła zmiana rytmu wypróżnień oraz wygląd stolca – sytuację należy skonsultować z lekarzem i przeprowadzić niezbędną diagnostykę.
Bibliografia:
- Horvath, A. (2013). Domieszka śluzu w stolcu dziecka. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/82541,domieszka-sluzu-w-stolcu-dziecka?fbclid=IwAR01aoSW1GQSATitUCyluUuUjiXDB5b2GfVpQARUyKrOe65d2mVYKRWtloM.
- Przybylska-Feluś, M. (2013). Śluz w stolcu. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/66459,sluz-w-stolcu?fbclid=IwAR0keEt9W37TmDP2Y9QoLc3SbDJp_4hpGRzebEeFP0nSr5utLhzsZ5VPpb4.
- Przybylska-Feluś, M. (2017). Stężenie elektrolitów w kale i osmolalność kału. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/168454,stezenie-elektrolitow-w-kale-i-osmolalnosc-kalu.
- Zielińska-Duda, H., Jakubowska-Zając, B., Czerwionka-Szaflarska, M. (2013). Biegunka związana z antybiotykoterapią wywołana przez Clostridium difficile u małych dzieci – obserwacje własne. Pediatria Polska, 88, 1, s. 92-96. DOI: https://doi.org/10.1016/j.pepo.2012.11.008.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.