Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak dbać o higienę jamy ustnej, kiedy palisz papierosy?

Artykuł sponsorowany

Każdy z nas dobrze wie, że palenie papierosów wpływa negatywnie na cały organizm. Zęby i dziąsła w sposób bezpośredni odczuwają skutki palenia. Oprócz nieświeżego oddechu, na zębach szybciej tworzą się przebarwienia. Łatwiej rozwija się próchnica i dodatkowo zwiększa się ryzyko powstawania chorób przyzębia. U osób palących stan zapalny dziąseł przebiega często w sposób zamaskowany i nie daje wyraźnych objawów, co dodatkowo utrudnia wykrycie problemu. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? I jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, kiedy palimy papierosy?

jak dbać o higienę jamy ustnej kiedy palisz papierosy

W jaki sposób palenie papierosów wpływa na zdrowie zębów i dziąseł?

Nie każdy potrafi się na tyle zmotywować aby rzucić palenie raz na zawsze. Nałóg często jest na tyle silny, że całkowita rezygnacja z palenia jest wręcz niemożliwa. Dobrze, jeśli potrafimy choć ograniczyć liczbę wypalanych papierosów. Na tym z pewnością zyskuje nasze zdrowie, a zwłaszcza nasza jama ustna. Warto wiedzieć, że nikotyna i inne substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym bezpośrednio oddziałują na nasze uzębienie. Osoby palące są na przykład bardziej narażone na występowanie paradontozy, czy wcześniejszą utratę zębów. Dlatego tak ważną rzeczą jest systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej i regularne kontrole u stomatologa. Dzięki temu możemy zminimalizować negatywne skutki palenia i tym samym zachować na dłużej zdrowie zębów i dziąseł. Ale co tak naprawdę dzieje się w naszej jamie ustnej kiedy palimy papierosy? 

Wpływ palenia papierosów na zęby

Zęby i dziąsła stoją na pierwszej linii frontu. Wdychany dym papierosowy osadza się na ich powierzchni, powodując między innymi zmianę barwy szkliwa. Zęby osób palących są przebarwione i mają charakterystyczny żółty kolor. Często nalot przybiera ciemniejszą barwę - brunatną lub czarną. Przebarwienia te mogą wnikać  w powierzchowne warstwy szkliwa przez co są trudniejsze do usunięcia. Brunatny nalot pojawia się także na grzbiecie języka i na wypełnieniach stomatologicznych. Drugi problem jaki pojawia się u palaczy, to zmniejszone wydzielanie śliny. Ślina jest ważnym źródłem składników mineralnych i innych substancji, które chronią nasze zęby przed negatywnym działaniem bakterii i kwasów. Mniejsze wydzielanie śliny sprzyja szybszemu tworzeniu się płytki nazębnej, z której potem może powstać  kamień nazębny. Jej niedobór u osób palących to także przyczyna szybszego rozwoju próchnicy

Wpływ palenia papierosów na dziąsła

Kamień nazębny u palaczy tworzy się znacznie szybciej. Ten zaś bezpośrednio oddziałuje na dziąsła, powodując ich stan zapalny. Charakterystycznym objawem stanu zapalnego dziąseł jest ich krwawienie. Jednak u palaczy jest ono mniejsze i przez to może zostać niezauważone. Tlenek węgla to główny winowajca. Jest to składnik dymu papierosowego. Powoduje on niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł, a także obkurczenie naczyń krwionośnych. W efekcie dziąsła stają się bledsze i mniej ukrwione. W takich warunkach zapalenie dziąseł postępuje często w sposób zamaskowany i niezauważony. A nieleczone zapalenie dziąseł z czasem może przerodzić się w poważną chorobę przyzębia, która często doprowadza do szybszej utraty zębów. Kamień nazębny może powodować także cofanie się dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych. Zęby stają się wtedy bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne, jak ciepłe czy zimnie pokarmy. Negatywne skutki palenia papierosów odczuwa również błona śluzowa jamy ustnej, która jest bardziej podatna na mikrourazy. U palaczy częściej tworzą się owrzodzenia i nadżerki. Zwiększa się też ryzyko występowania nowotworów jamy ustnej - wargi i języka.  

Jak dbać o zęby kiedy palisz papierosy?

Jak widać palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko występowania wielu chorób jamy ustnej, w tym próchnicy i chorób dziąseł. Dlatego utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest tak bardzo ważne. Regularne mycie zębów i dziąseł jest wręcz obowiązkowe. Musimy wyposażyć się w dobrą szczoteczkę do zębów oraz odpowiednią pastę. Bardzo pomocnym dodatkiem będzie odświeżający i antybakteryjny płyn do płukania ust. Ogromne znaczenie ma także higiena przestrzeni międzyzębowych. Zobacz  o czym należy pamiętać podczas codziennej higieny jamy ustnej. Jakie produkty i czynności pomogą zminimalizować negatywne skutki palenia? 

Regularnie i starannie myj zęby przy pomocy dobrej szczoteczki do zębów

O regularnym myciu zębów powinni pamiętać wszyscy, jednak przy paleniu papierosów jest to szczególnie ważne. Jeśli mycie zębów zwykłą szczoteczką nie przynosi Tobie zadowalających rezultatów, to postaw na jej skuteczniejszą alternatywę, czyli szczoteczkę soniczną. Szczoteczka soniczna do zębów ma wiele zalet, które osoby palące szczególnie docenią. Szybsze ruchy  szczoteczki pomagają dokładniej usuwać płytkę nazębną, bakterie i przebarwienia. Ruch wymiatający delikatnie masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie, co w przypadku ich niedotlenienia ma ogromne znaczenie. Dzięki szczoteczce sonicznej wolniej tworzy się płytka nazębna, z której mógłby potem powstać twardy kamień. Fale dźwiękowe generowane przez szczoteczkę skutecznie rozbijają łańcuchy bakteryjne i opóźniają ponowne namnażanie bakterii. Zęby są dzięki temu dłużej czyste i wyraźnie gładsze. Te efekty zauważysz już po pierwszym użyciu. Szczoteczka soniczna lepiej dociera też do przestrzeni między zębami. Tysiące mikrobąbelków powstałych z mieszaniny pasty, śliny i wody dociera do każdego zakamarka w jamie ustnej - łatwo przenikają one między zębami, docierają do kieszonek dziąsłowych i oczyszczają je z nagromadzonej płytki bakteryjnej. Szczoteczka soniczna robi to w sposób nieinwazyjny i dokładny. W przypadku osób palących niebagatelne znaczenie ma szybkość szczoteczki sonicznej. Im więcej ruchów taka szczoteczka wykonuje tym lepiej radzi sobie z usuwaniem osadu nazębnego i codziennych przebarwień, które tworzą się w wyniku palenia. Standardowo szczoteczki soniczne wykonują około 62 000 drgań  na minutę, ale wśród nich znajdziemy modele które w tym samym czasie wykonują aż 96 000 drgań. Przy takiej prędkości możemy efektywniej usuwać zanieczyszczenia z zębów, co bezpośrednio przekłada się na wolniejsze odkładanie płytki nazębnej oraz przebarwień. Tak wyjątkową prędkością wyróżniają się szczoteczki soniczne SEYSSO. Każdy model posiada kilka programów czyszczenia i pracuje w kilku prędkościach. Szczoteczki SEYSSO wyróżniają się ponadto bardzo długim czasem użytkowania na jednym naładowaniu. Dbają kompleksowo o zdrowie zębów i dziąseł oraz przywracają im zdrowy wygląd. 

szczoteczka soniczna do zębów

 

Używaj nici dentystycznej lub irygatora do zębów

Zadbaj o czystość przestrzeni międzyzębowych. W tych ciasnych zakamarkach gromadzi się najwięcej płytki bakteryjnej, dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie. Szczeliny między zębami możesz czyścić przy pomocy nici dentystycznej lub irygatora do zębów. Irygator ma tą przewagę nad manualnymi produktami do higieny przestrzeni międzyzębowych, że wypłukuje również bakterie i płytkę nazębną z obszarów poniżej linii dziąseł, czyli z miejsc do których nić i szczoteczka nie mają dostępu. Jest w tym bardzo skuteczny i dokładny. Używanie irygatora jest też proste i pozwala bardzo szybko oczyścić całą jamę ustną. Regularne używanie tego urządzenia bardzo poprawia stan zdrowia dziąseł - zmniejsza się częstość występowania stanów zapalnych. Co ważne, strumień wody pod ciśnieniem stymuluje i masuje dziąsła. Poprawia w ten sposób ich ukrwienie, dzięki czemu dziąsła stają mocniejsze i zdrowsze. 

Używaj płynu do płukania ust

Płyn do płukania ust odświeży oddech, wtedy kiedy nie mamy możliwości umyć zębów w sposób tradycyjny. Małą buteleczkę płynu warto mieć zawsze przy sobie i użyć w dowolnym momencie, na przykład po wypaleniu papierosa. Taki płyn zneutralizuje nieświeży oddech i zmniejszy liczbę bakterii, zasiedlających jamę ustną i tym samym ograniczy tworzenie się płytki nazębnej. Płukankę warto stosować nie tylko między posiłkami w ciągu dnia, ale również po każdym szczotkowaniu zębów, aby wzmocnić ochronę jamy ustnej przed działaniem niepożądanych bakterii. 

Wybieraj pasty z fluorem i składnikami odbudowującymi szkliwo

Jeśli palisz papierosy, to Twoje zęby są bardziej narażone na próchnicę. Dlatego dobrze jest wybierać pasty do zębów zawierające fluor, który wzmacnia szkliwo zębów i hamuje rozwój bakterii próchniczych, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania ubytków. Kolejny składnik, którego warto szukać w pastach dla palaczy to ksylitol. Ksylitol zwiększa wydzielanie śliny, która odgrywa bardzo ważną rolę w ochronie zębów przed próchnicą. A jeśli palisz papierosy, to możesz odczuwać większą suchość w jamie ustnej. Ksylitol dodatkowo przywraca optymalne pH w jamie ustnej i tym samym hamuje rozwój niepożądanych bakterii. Przed próchnicą i nadwrażliwością będą chronić składniki remineralizujące, takie jak hydroksyapatyt czy glicerofosforan wapnia. Warto ich szukać w składzie past. Są to źródła łatwo dostępnych składników mineralnych, które są niezbędne dla zachowania mocnych i zdrowych zębów. W walce z nieświeżym oddechem pomogą pasty zawierające cytrynian cynku lub aktywny węgiel. Te składniki skutecznie eliminują brzydki zapach z ust i zapobiegają jego powstawaniu. Aktywny węgiel dodatkowo wspomaga usuwanie przebarwień z zębów. 

Zadbaj o czysty język

Dobrym nawykiem jest regularne czyszczenie języka, szczególnie jego tylnej części. Na jego powierzchni gromadzi się nalot, który jest skupiskiem bakterii, resztek jedzenia oraz  pozostałości po kawie, herbacie i nikotynie. To wszystko powoduje brzydki zapach z ust. W zadbaniu o czysty język pomoże Ci specjalna skrobaczka do języka.

Częściej odwiedzaj stomatologa

Częstsze i systematyczne wizyty u stomatologa pomogą szybciej wykryć stany chorobowe jamy ustnej lub inne problemy z uzębieniem. Warto też częściej poddawać się profesjonalnemu zabiegowi czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym, który obejmuje usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Stomatologia

Więcej artykułów