- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Na czym polega gimnastyka twarzy i kiedy jest wskazana?
Artykuł sponsorowany
Gimnastyka twarzy to ćwiczenia ruchowe odpowiednich grup mięśniowych, których celem jest optymalizacja ich działania poprzez zwiększenie siły osłabionych zespołów i rozluźnienie zbyt napiętych. Aktywność tego typu nie tylko korzystnie wpływa na układ stomatognatyczny, ale i poprawia kondycję skóry.
Na czym polega gimnastyka twarzy?
Gimnastyka twarzy, powszechnie znana jako facefitness, stanowi jeden z alternatywnych sposobów na zachowanie młodego wyglądu. Treningi nie są wymagające, ale dla uzyskania optymalnych efektów należy je wykonywać regularnie, najlepiej podczas wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych przed lustrem po demakijażu czy kąpieli. Na aktywność tego typu składają się ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające grupy mięśniowe odpowiedzialne za mimikę twarzy, czyli przede wszystkim zespoły otaczające oczy, usta i policzki. Nie należy pomijać także okolicy czoła i podbródka.
Facefitness wykorzystywany jest nie tylko w kosmetologii, ale też w fizjoterapii. Stanowi ponadto ważny element leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Gimnastyka twarzy w stomatologii pełni funkcję uzupełniającą, ponieważ treningi skupiają się bardziej na pracy układu stomatognatycznego, czyli struktur i narządów znajdujących się w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki, stanowiących funkcjonalną całość w procesie pobierania i rozdrabniania pokarmów, artykulacji dźwięków, wyrażania emocji czy oddychania. Więcej na temat możliwości leczenia ortodontycznego znajduje się na stronie internetowej https://novaestetica.pl/leczenie/specjalnosci/ortodoncja/.
W przebiegu ćwiczeń ruchowych dochodzi do optymalizacji sprawności nie tylko mięśni, ale też stawów skroniowo-żuchwowych, dlatego mioterapia wykorzystywana jest zarówno jako metoda lecznicza, jak i profilaktyczna wystąpienia nabytych nieprawidłowości, np. wad zgryzu. Podczas gimnastyki twarzy wykonuje się przede wszystkim takie ćwiczenia jak: zamykanie i otwieranie oczu, mrużenie, zaciskanie powiek, marszczenie czoła, uśmiechanie się, cmokanie, zaciskanie ust, zagryzanie warg, szczerzenie się, zamykanie i otwieranie ust, nabieranie powietrza w policzki, dmuchanie, gwizdanie, dziwienie się. Ćwiczenia nie tylko przebiegają w sposób aktywny, ale też bierny, tzn. że osoba ćwicząca, aby podnieść brew, używa w tym celu palca. Treningi nie tylko wiążą się z wykonywaniem zabawnych min, ale także z masażem twarzy. W przebiegu sesji, zwykle przed ćwiczeniami, warto wykonywać koliste ruchy, głaskanie, szczypanie i oklepywanie.
Efekty gimnastyki twarzy
Ćwiczenia mięśni twarzy pozwalają przede wszystkim na wzmocnienie osłabionych grup mięśniowych i rozluźnienie hipertonicznych tkanek kurczliwych. Ponadto aktywność tego typu korzystnie wpływa na ukrwienie, jędrności i elastyczność skóry. Regularnie wykonywane sesje pozwalają łagodzić obrzęki i cienie pod oczami, podnieść opadające powieki i policzki oraz kąciki ust, wygładzić zmarszczki i zredukować drugi podbródek, a także spłycić bruzdy nosowo-wargowe. Poprawia się ponadto owal twarzy i redukują się oznaki zmęczenia i stresu. Gimnastyka przyspiesza także regenerację porażeń nerwów twarzowych.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.