Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak i czym prawidłowo czyścić zęby?

Artykuł sponsorowany

Choroby jamy ustnej to jedna z najczęstszych przypadłości z jaką mierzą się Polacy. Jak dbać o zęby, by oszczędzić sobie wizyt u stomatologa? Czym i jak skutecznie je czyścić?

Manualna, czerwona szczoteczka do zębów na błękitnym tle.

Coraz częściej próchnica jest problemem dzieci już w najmłodszym wieku. Tylko 3,9% młodzieży nigdy nie dotknęła próchnica, a co trzeci nastolatek już doświadczył zapalenia dziąseł. W badaniach przeprowadzonych w 2013 roku co dziesiąta osoba przyznała, że nie myje zębów codziennie. 

Tymczasem higiena jamy ustnej i prawidłowej jej czyszczenie to jedyny sposób, by skutecznie usuwać kamień nazębny, a co za tym idzie – ograniczyć ryzyko rozwinięcia się próchnicy. Jak prawidłowo szczotkować zęby, by ustrzec się przed próchnicą? Czym różni się szczoteczka elektryczna od szczoteczki sonicznej? 

Jak często myć zęby?

Podstawą dbania o higienę jamy ustnej jest mycie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli jest taka możliwość, dobrze myć zęby także po posiłkach w trakcie dnia. 

Każde szczotkowanie powinno trwać 2 minuty. Wśród szczoteczek do zębów wyróżnia się szczoteczki tradycyjne, elektryczne i soniczne. Szczoteczka elektryczna ma okrągłą główkę, która obraca się z dużą szybkością. Z kolei szczoteczka soniczna przypomina kształtem tradycyjną szczoteczkę, ale jej główka wprawiana jest w mikrodrgania.

Przeczytaj również: Szczoteczki soniczne – zdrowe rozwiązanie dla dziąseł

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45⁰ do powierzchni dziąseł, a następnie wykonywać krótkie, omiatające ruchy z góry na dół, szczotkując każdy ząb z każdej strony – jego powierzchnię wewnętrzną, zewnętrzną i powierzchnię gryzącą. Szczególnie ostrożnie (dokładnie, ale jednocześnie delikatnie) należy szczotkować powierzchnie znajdujące się przy linii dziąseł. Przy szczotkowaniu zębów należy też chwilę poświęcić czyszczeniu języka, na którym również gromadzą się bakterie.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Przy wyborze szczoteczki do zębów istotna jest twardość włosia. 

Stopnie twardości włosia szczoteczki przedstawiają się następująco (w nawiasie podana średnica włosia):

  • miękkie (0,18-0,20 mm)
  • średnio twarde (0,20-0,25 mm)
  • twarde (0,25-0,35 mm)

Istnieją także szczoteczki specjalistyczne z włosiem o średnicy poniżej 0,12 mm.

Najbardziej uniwersalne są szczoteczki średnie. Osoby, które zauważają nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury, a także obrzęk lub krwawienie dziąseł powinny wybrać szczoteczki miękkie o delikatnych włóknach. 

Szczoteczki twarde przeznaczone są tylko dla osób, które mają zdrowe, niewrażliwe dziąsła. Przy chorobach dziąseł, a także po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, stosuje się szczoteczki specjalistyczne.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać maksymalnie co 3 miesiące, nawet jeśli wciąż wygląda dobrze. Jeśli szczoteczka do zębów szybciej zgubi włosie lub zacznie się odkształcić, wówczas warto szybciej zdecydować się na jej wymianę. Szczoteczkę do zębów warto wymienić także po przebytej chorobie.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Stomatologia

Więcej artykułów