Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Lakowanie zębów - czym jest? Czy lakowanie zębów jest zdrowe?

Lakowanie zębów należy do zabiegów profilaktycznych, które mają za zadanie chronić je przed wystąpieniem próchnicy. Nieleczona próchnica może prowadzić do poważniejszych skutków, m.in. ubytków zębów czy chorób przyzębia. Czy lakowanie zębów boli i na czym dokładnie polega zabieg?

Dziecko u stomatologa przez lakowaniem zębów.

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest profilaktycznym zabiegiem, który ma na celu ograniczenie powstawania próchnicy. Polega na pokryciu zęba specjalnym półpłynnym lakiem. Jest to preparat na bazie żywic, który trwale wiąże się z powierzchnią szkliwa, wypełniając szczeliny i bruzdy zębów. 

W bruzdach bardzo łatwo dochodzi do gromadzenia się płytki nazębnej oraz cząstek pokarmu. Zagłębienia te są niejednokrotnie bardzo wąskie, co uniemożliwia dotarcie do nich włosia szczoteczki i utrudnia dokładne czyszczenie zębów. Wygładzenie ich powierzchni za pomocą laku sprzyja zatem zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jest to bardzo ważne, gdyż próchnica dotyka już większość dzieci w Polsce - jedynie co piąty pięciolatek jest wolny od próchnicy.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak przeprowadza się zabieg lakowania zębów?

Lakowanie zębów jest prostym i całkowicie bezbolesnym zabiegiem. Procedurę przeprowadza lekarz stomatolog

Wizytę u wybranego dentysty  umówisz bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Lakowanie rozpoczyna się od dokładnego mechanicznego oczyszczenia zębów z płytki nazębnej, zwykle za pomocą piaskowania. Następnie zęby należy dokładnie wysuszyć, gdyż tylko wtedy lak charakteryzuje się należytą trwałością. Z tego powodu procedura może być utrudniona u młodszych dzieci, które mają tendencje do wiercenia się i niecierpliwości.

W dalszej kolejności lekarz dentysta nakłada na osuszony ząb cienką warstwę płynnego laku i utwardza go za pomocą niebieskiego światła lampy przez około 20 sekund. Na koniec sprawdza czy nałożony lak nie sprawia problemów ze zgryzem.

Warto zaznaczyć, że lakowanie zębów powinno się przeprowadzać na całkowicie wyrżniętych i zdrowych zębach, zanim zostaną dotknięte próchnicą. Przyjmuje się, że procedurę można przeprowadzić do dwóch lat po wyrżnięciu zębów. Po tym czasie istnieje ryzyko pokrycia lakiem powierzchni zainfekowanej bakteriami, co groziłoby rozwojem próchnicy pod jego powierzchnią.

Czy lakowanie zębów jest potrzebne?

Lakowanie zębów zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, która według WHO została zakwalifikowana do chorób społecznych. Nieleczona próchnica może prowadzić do poważnych skutków takich jak:

  • ból zębów;
  • ubytki zębowe;
  • choroby przyzębia;
  • utrata uzębienia.

Należy pamiętać, że poza powyższymi skutkami, nieleczona próchnica może powodować także następstwa psychospołeczne. Dzieci i nastolatkowie z problemami w obrębie jamy ustnej mogą mieć niższą samoocenę, wynikającą z wyglądu uzębienia czy współistniejącej halitozy.

Ile kosztuje lakowanie zębów?

Procedura lakowania zębów jest dla dzieci bezpłatna. Świadczenie to jest refundowane jednorazowo przez NFZ dla bruzd pierwszych trzonowców stałych do ukończenia 8. roku życia, a także dla bruzd drugich trzonowców stałych do ukończenia 14. roku życia.

W przypadku osób dorosłych lakowanie zębów nie jest objęte refundacją, a koszt zalakowania jednego zęba waha się w zależności od gabinetu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Czy lakowanie zębów należy powtarzać?

Preparat, jakim są lakowane są zęby, jest trwałą substancją. Efekty po zabiegu powinny utrzymywać się nawet kilka lat. Warto mieć na uwadze, że zęby ulegają mechanicznym tarciom czy podrażnieniom, co może wpływać na trwałość laku. Podczas wizyt kontrolnych dentysta sprawdza stan lakowanych zębów i w razie potrzeby uzupełnia pojawiające się ubytki.

Czym różni się lakowanie zębów od lakierowania?

Lakowanie i lakierowanie zębów to dwa różne zabiegi, które często bywają mylone przez pacjentów. Można przyjąć, że lakowanie ma za zadanie chronić powierzchnię zębów przed próchnicą. Dotyczy jedynie niektórych zębów - głównie trzonowych i przedtrzonowych. Z kolei lakierowanie, inaczej zwane fluoryzacją, jest zabiegiem wzmacniającym szkliwo. Polega na nałożeniu na powierzchnie wszystkich zębów lakieru o wysokiej zawartości jonów fluorkowych, które wbudowują się strukturę szkliwa, przez co staje się mniej podatne na trawienie przez kwasy. Powtarzanie zabiegu lakierowania zaleca się co około pół roku, zaś lakowanie zębów co kilka lat.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Stomatologia

Więcej artykułów