Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Materiał partnera

2021-10-28 13:58
Szczoteczka soniczna na niebieskim tle.

Dbanie o higienę jamy ustnej jest wyjątkowo ważne dla zdrowia zębów, dziąseł, a także całego organizmu. Właściwe mycie zębów pomaga uniknąć ich ubytków, a także zachować piękny, zdrowy uśmiech. Już od kilku lat na rynku popularność zyskują szczoteczki soniczne. Dzięki swoim właściwościom zapewniają jeden z najwyższych poziomów higieny. Sprawdź, czym wyróżnia się ten typ szczoteczek do zębów i jak ich używać. Dzięki naszym wskazówkom zadbasz o zdrowie jamy ustnej w najlepszy możliwy sposób.

Mycie zębów szczoteczką soniczną

Szczoteczki soniczne są najnowszym typem szczoteczek do zębów zasilanych elektrycznie. Na tle klasycznych modeli wyróżnia je sposób ruchu i drgania. Silnik emituje drgania oraz fale dźwiękowe, które sprzyjają dokładniejszej higienie jamy ustnej. Warto przed zakupem konkretnego modelu sprawdzić ranking szczoteczek sonicznych, uwzględniający różne rozwiązania producentów. Aby skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje wybrana szczoteczka soniczna, postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Jednak ogólne zasady mycia zębów szczoteczką soniczną zebraliśmy poniżej:

  • Przepłukaj usta wodą, by pozbyć się ewentualnych resztek pokarmu.
  • Zwilż wodą główkę szczoteczki i nałóż odpowiednią ilość pasty, zwykle odpowiadającą wielkości ziarna grochu.
  • Włóż szczoteczkę do ust, delikatnie przyłóż do zębów pod kątem około 45 stopni.
  • Prowadź szczoteczkę powoli po łuku zębowym - na każdą ćwiartkę należy poświęcić przynajmniej 30 sekund, co może ułatwić wbudowany timer.
  • Po zakończeniu mycia zębów wypłucz dokładnie usta wodą. Możesz potem użyć płynu do płukania ust.
  • Szczoteczkę dokładnie oczyść pod bieżącą wodą, najlepiej ściągając jej końcówkę. Pozostaw do wyschnięcia.

Oprócz staranności i dokładności mycia zębów szczoteczką soniczną liczy się także regularność. Powinno być to wykonywane przynajmniej dwa razy dziennie, choć najlepiej - po każdym posiłku.

Dlaczego szczoteczki soniczne są lepsze od klasycznych?

Wysoka częstotliwość drgań szczoteczki powoduje w jamie ustnej docieranie napowietrzonej wody z pastą do zębów i śliną nawet w trudno dostępne zakamarki. Nie wymaga wykonywania skomplikowanych i precyzyjnych ruchów, wystarczy delikatnie przyłożyć jej główkę do zębów. Nowoczesne szczoteczki soniczne to zaawansowane urządzenia oferujące szereg dodatkowych funkcjonalności. To one decydują o wyższej skuteczności czyszczenia zębów w stosunku do klasycznej szczoteczki do zębów. O jakich funkcjach mowa? Sprawdź w poniższej tabeli:
 

Funkcja Znaczenie
Drgania połączone z wibracjami Dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a także rozbijanie kamienia nazębnego dzięki częstotliwości nawet 80 000 do 96 000 drgań na minutę.
Różne tryby pracy Możliwość masażu dziąseł, precyzyjnego oczyszczania czy wsparcia w wybielaniu zębów.
Timer Ułatwia odmierzanie czasu prawidłowego szczotkowania, może samodzielnie wyłączać szczoteczkę.


​Podobnie jak w klasycznych szczoteczkach, również w przypadku modeli sonicznych należy dbać o regularną wymianę końcówek z włosiem. Warto pamiętać, że nawet nie do końca poprawnie użytkowana szczoteczka soniczna da lepszy efekt czyszczenia niż zwykła szczotka.

Co jeszcze warto wiedzieć o higienie jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna być elementem edukacji od najmłodszych lat. Szczoteczki soniczne mogą być wyjątkowo pomocne w tej kwestii dzięki swojej wysokiej skuteczności. Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź blog swiat-kosmetykow.pl, gdzie znajdziesz ciekawe artykuły nie tylko na temat szczoteczek sonicznych, ale także wielu innych kwestii związanych z higieną oraz pielęgnacją.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów