- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dentysta - jak nie bać się stomatologa?
Artykuł sponsorowany
Czy wiesz, że większość Polaków boi się wizyty u stomatologa i unika jej za wszelką cenę? Nie bądź w tej grupie i dowiedz się, jak przezwyciężyć obawy badaniem stomatologicznym.
Dlaczego boimy się stomatologów?
Osoby, które boją się wizyty u stomatologa często podkreślają, że wpływ na to mają ich wspomnienia z wczesnego dzieciństwa oraz przekonanie o tym, że zabiegi dentystyczne są bolesne. Winę za lęki pacjentów ponoszą również powielane stereotypy, w których główną rolę odgrywa borowanie z obowiązkowymi jękami bólu i przedstawianie dentysty jako kogoś skrajnie nieczułego na dolegliwości osób odwiedzających jego gabinet. Oczywiście są to mity, które ze współczesną stomatologią nie mają nic wspólnego.
Jak nie bać się dentysty? Po pierwsze: pytać!
Najbardziej boimy się tego, co nieznane. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy pytania dotyczące czekającego nas zabiegu lub stanu naszego uzębienia, wystarczy po prostu zadać pytanie stomatologowi. Gwarantujemy, że specjaliści pracujący w NieboDent nie unikają odpowiedzi na żadne pytanie i udzielają wszystkich informacji, które mogą być przydatne dla pacjenta. Jeśli naprawdę obawiasz się wizyty u stomatologa, wchodząc do gabinetu - po prostu o tym poinformuj. Stomatologowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wielu pacjentów żywi podobne obawy do Twoich i mając to na uwadze, zadbają o Twój komfort.
Ból u dentysty? Znieczulenie to podstawa
Jest bardzo niewiele zabiegów stomatologicznych, które wykonuje się bez znieczulenia - tę grupę stanowią w większości zabiegi, które są same z siebie bezbolesne. Wszystkie mogące powodować dyskomfort poprzedzone są znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. To, jaki rodzaj znieczulenia jest wskazany, z pewnością zostanie omówione w trakcie wizyty poprzedzającej zabieg. Dlatego przekonanie o tym, że z wizytą u stomatologa nierozerwalnie łączy się ból, jest w zupełności nieuzasadnione.
Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa
Jeśli nie chcesz bać się wizyty u dentysty… odwiedzaj go regularnie. Kontrolowanie stanu uzębienia na bieżąco, to znaczy przynajmniej raz do roku, zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych kłopotów, wymagających poważniejszych zabiegów stomatologicznych. Dodatkowo, regularne wizyty dentystyczne oswajają z gabinetem i samym badaniem stomatologicznym, co zmniejsza strach przed nieznanym.
Wiele osób z lęku przed stomatologiem unika wizyty do ostatniej chwili, co w konsekwencji skutkuje koniecznością przeprowadzenia ekstrakcji zęba czy innego zabiegu, który może być nieprzyjemnie kojarzony. To z kolei potęguje strach przed kolejnymi wizytami i tak koło się zamyka.
Przyjazna klinika dentystyczna w Twojej okolicy
Zdecydowanie lepiej czujemy się we wnętrzach zadbanych, w których pracują osoby przyjaźnie nastawione do pacjenta, przedstawiające informacje medyczne w sposób merytoryczny i zrozumiały. Dlatego jeśli obawiasz się wizyty u stomatologa, poszukaj w swoim otoczeniu kliniki lub gabinetu stomatologicznego, który spełnia te standardy. Dobrym sposobem jest kierowanie się opiniami innych pacjentów i ogólną renomą danego miejsca. Wizyty w profesjonalnych klinikach umawiane są na konkretną godzinę, dlatego w poczekalni nie spędza się długich i stresujących chwil. A nawet, jeśli zachodzi konieczność poczekania przez chwilę na swoją kolej, przyjemna atmosfera z pewnością to wynagradza.
Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj kolejny artykuł o stomatologii: "Dentysta radzi – dlaczego warto piaskować zęby?"
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.