Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Poznaj właściwości irygatorów do zębów!

Artykuł sponsorowany

2021-11-29 09:59
Kobieta szczotkuje zęby przed lustrem.

W trosce o zdrowie swoich zębów, należy pamiętać o ich codziennej pielęgnacji oraz właściwej higienie jamy ustnej. Niedokładne lub nieregularne czyszczenie zębów w połączeniu z nieprawidłową dietą może w krótkim czasie doprowadzić do chorób takich jak próchnica, zapalenie miazgi czy kwasowa erozja szkliwa Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala zachować zęby oraz dziąsła w zdrowiu przez dłuższy czas. Jak dbać o higienę jamy ustnej w warunkach domowych? W tym pomogą specjalne irygatory do zębów. Poznaj zalety tych praktycznych i łatwych w obsłudze urządzeń!

Czym są irygatory do zębów?

Choroby zębów często mają początek w przestrzeniach międzyzębowych. Są to obszary, które najtrudniej wyczyścić. Codzienne szczotkowanie zębów to jeszcze za mało, aby zachować je w zdrowiu i uchronić przed chorobami. W takim razie jak należy zadbać o higienę przestrzeni międzyzębowych? Właśnie w tym celu powstały specjalne irygatory do zębów. Pozwalają one skutecznie usunąć osady oraz resztki jedzenia z trudno dostępnych zakamarków w jamie ustnej. Działanie tych urządzeń polega na zastosowaniu wąskiego strumienia wody pod ciśnieniem, co umożliwia dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i tym samym zapobieganie powstawaniu próchnicy. Irygatory do zębów stanowią znakomitą alternatywę dla nici dentystycznych oraz wykałaczek. Może z nich korzystać praktycznie każdy, kto chce w kompleksowy i efektywny sposób zadbać o zdrowie oraz higienę jamy ustnej w warunkach domowych. Korzystanie z irygatorów jest również polecane osobom, które noszą aparat ortodontyczny, mają wrażliwe lub krwawiące dziąsła lub posiadają wąskie, trudne do wyczyszczenia przestrzenie międzyzębowe. 

Jakie są rodzaje irygatorów do zębów?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje irygatorów – stacjonarne oraz bezprzewodowe. Irygatory do zębów stacjonarne posiadają bazę ze zbiornikiem na płyn, włącznikiem, regulacją mocy ciśnienia oraz przewodem do ładowania, z kolei irygatory bezprzewodowe wyposażone są w akumulator. Poszczególne modele irygatorów mogą różnić się od siebie parametrami, np. ciśnieniem, ilością trybów pracy oraz pulsacją. Niektóre modele posiadają w zestawie różne końcówki, które można stosować w zależności od swoich potrzeb. 

Zalety korzystania z irygatora

W wąskich przestrzeniach międzyzębowych gromadzi się największa ilość resztek jedzenia, osadów, a także bakterii, które trudno usunąć podczas szczotkowania zębów. Nagromadzone pozostałości i płytka bakteryjna sprzyjają pojawieniu się próchnicy, krwawienia oraz zapalenia dziąseł. Codzienne stosowanie irygatora pozwala znacząco obniżyć ryzyko wielu chorób oraz dolegliwości w jamie ustnej, a zatem stanowi doskonałe uzupełnienie dla codziennej higieny. Irygatory do zębów zapewniają dokładne czyszczenie nie tylko przestrzeni między zębami, ale również trudnych do wyczyszczenia zakamarków mostów, koron czy aparatów ortodontycznych. Dodatkowo irygator delikatnie masuje dziąsła, wzmacniając je i poprawiając ich kondycję. Korzystanie z irygatora jest łatwiejsze i efektywniejsze, niż używanie nici dentystycznych lub wykałaczek. Czyszczenie zębów przy użyciu tego urządzenia zajmuje niewiele czasu (około 2-3 minuty) i jest bardzo proste, dzięki czemu nie sprawia kłopotów nawet początkującym użytkownikom.

Jaki irygator wybrać?

Obecnie na rynku mamy do wyboru pełną paletę modeli irygatorów pochodzących z oferty wielu uznanych producentów – Seysso, Phillips, Oral-B, Aquapick czy Panasonic. Większość z nich posiada możliwość regulacji ciśnienia, dzięki czemu mogą z nich korzystać również osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Różne tryby pracy pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych wymagań użytkownika. Nowoczesne irygatory do zębów charakteryzują się dodatkowo lekkością i niewielkimi wymiarami, dzięki czemu korzystanie z nich jest wyjątkowo łatwe i wygodne. 

Jaki model irygatora do zębów wybrać, aby zapewnić sobie najlepszą pielęgnację jamy ustnej? Przy wyborze warto sprawdzić, jakie ciśnienie oraz pulsację posiada dane urządzenie – to właśnie od tych parametrów w głównej mierze zależy efektywność pracy przyrządu. W dobrej jakości irygatorach, maksymalne ciśnienie wynosi około 4-6,5 bara.

Duże znaczenie dla skutecznego oczyszczania ma także szerokość strumienia wody. Wąski strumień zapewnia precyzyjne ukierunkowanie, co przekłada się na wyższą skuteczność czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Przy zakupie urządzenia warto również zwrócić uwagę na wyposażenie, jakie jest zawarte w zestawie (np. różne końcówki).  Kolejną ważną cechą jest kształt irygatora – poręczna forma ułatwia korzystanie z niego, pozwala skutecznie dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej i zapewnia wygodne użytkowanie. 

Do użytku domowego doskonale sprawdza się irygator stacjonarny, natomiast jeśli dużo podróżujesz, dobrym wyborem będzie irygator bezprzewodowy, który zapewnia długi czas pracy bez konieczności podłączenia do zasilania. Niektóre modele irygatorów bezprzewodowych mogą pracować na akumulatorze nawet powyżej 60 minut, dzięki czemu można z nich korzystać przez około 2 tygodnie.

Pamiętaj o tym, że jeśli irygator ma we właściwy sposób zadbać o higienę zębów, musisz najpierw zadbać o jego czystość. Regularne czyszczenie oraz odkamienianie irygatora są obowiązkowymi czynnościami dla zachowania jego prawidłowego działania. W zależności od jakości oraz stopnia twardości wody, czyszczenie i odkamienianie należy przeprowadzać raz w miesiącu lub częściej. Rekomendowanym środkiem przeznaczonym do tych czynności jest proszek Dr Bauer’s, który zawiera skuteczne substancje czyszczące oraz aktywny tlen.

Zadbaj o higienę jamy ustnej dzięki nowoczesnym irygatorom do zębów

Zaawansowane technologie wspierają domową pielęgnację jamy ustnej i pomagają zachować zęby oraz dziąsła w zdrowiu przez dłuższy czas. Codzienne korzystanie z irygatora jest doskonałym uzupełnieniem domowej pielęgnacji zębów i z powodzeniem zastępuje wykałaczki czy nić dentystyczną. 

Wybór optymalnego irygatora do zębów jest kwestią indywidualną. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre parametry urządzenia, takie jak maksymalne ciśnienie oraz pulsacja, mają kluczowy wpływ na efektywność czyszczenia trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć skuteczność domowej pielęgnacji oraz higieny jamy ustnej, irygatory do zębów to sprawdzone i niezawodne rozwiązanie. Dzięki nim, szybko poczujesz różnicę w oczyszczaniu zębów i obniżysz u siebie ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych chorób w jamie ustnej. W sklepie internetowym domowystomatolog.pl znajdziesz bogatą ofertę irygatorów do zębów, które zapewnią skuteczne i dokładne czyszczenie zębów.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów