Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak przebiega leczenie kanałowe? Odkrywamy tajniki endodoncji.

Artykuł sponsorowany

Leczenie kanałowe często jest ostatnią deską ratunku dla chorego zęba. Trzeba je przeprowadzić, gdy na skutek nieleczonej próchnicy dochodzi do zapalenia miazgi zęba, które potem ma wpływ na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Chociaż leczenie kanałowe jest o wiele lepszą alternatywą niż ekstrakcja zęba, to wokół tego zabiegu krąży sporo strachu. Warto więc zapoznać się z najnowszymi metodami endodoncji, które mogą całkowicie zmienić zdanie na jego temat.

Zbliżenie na twarz pacjenta w trakcie lecenia endodontycznego.

Czy leczenie kanałowe boli?

Tezę, że leczenie kanałowe zęba łączy się z bólem trzeba obalić już na samym początku. Endodoncja rozwinęła się przez ostatnie lata, zmieniono również sposoby i etapy leczenia z uwagi na ogromny ból, jaki sprawiały pacjentowi wcześniejsze metody. Teraz ząb leczony kanałowo może być problemem pacjenta tylko na jedną wizytę.

Obecnie każde leczenie endodontyczne musi odbyć się ze znieczuleniem. Stomatologowie stosują je w wielu miejscach, a najbardziej istotne jest znieczulenie domiazgowe (czyli wstrzyknięcie roztworu znieczulającego bezpośrednio do jamy zęba) i znieczulenie dokostne (wprowadzenie igły w przestrzeń międzykorzeniową, a potem w kość gąbczastą). 

Ból zęba w czasie leczenia kanałowego to już przeszłość. Chociaż trzeba zaznaczyć, że w wyjątkowych sytuacjach stan zapalny jest na tyle rozległy, że odczuje się jego skutki nawet ze znieczuleniem. Jednak trzeba zapamiętać: leczenie kanałowe bez znieczulenia to mit i nie może się wydarzyć w nowoczesnej stomatologii.

Stomatolog wykonuje u pacjenta leczenie kanałowe przy asyście higienistki stomatologicznej.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Współczesna endodoncja stawia na leczenie pod mikroskopem. To obecnie najbardziej precyzyjna metoda, jaką można wybrać dla leczenia kanałowego. Sprzęt ten pozwala na wielokrotne powiększenie i doświetlenie jamy ustnej i chorego zęba. Stomatolog może tym samym lepiej opracować kanały zębowe, poznać dokładny kształt korzeni i w porę zauważyć wszelkie zmiany, które mogą spowodować komplikacje podczas zabiegu.

To o wiele lepsza alternatywa, niż usuwanie zęba pod narkozą lub bardzo silnym znieczuleniem. Stomatolog może również zaproponować odpowiednie działania po zabiegu, jak np. odbudowa zęba po leczeniu kanałowym.

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

Wrócenie do codziennych obowiązków po zabiegu nie będzie proste. Ząb po leczeniu kanałowym, a w tym też tkanki okołowierzchołkowe, są tuż po dość inwazyjnych procedurach, więc są nadwyrężone i wrażliwe. Chociaż dokładane są wszelkie starania, żeby zabieg sprawiał jak najmniej dyskomfortu, to trzeba pamiętać, że znieczulenie w końcu przestaje działać. I wtedy pojawia się też słynny pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym.

Ból może nasilać się przy ucisku i zmianach temperatury, czyli również przy jedzeniu gorących i zimnych posiłków. Dobra wiadomość jest taka, że zwykłe środki przeciwbólowe dostępne w każdym sklepie lub aptece poradzą sobie z tym niekomfortowym uczuciem. Gojenie zęba i jamy ustnej po leczeniu kanałowym może trwać kilka dni. Jeżeli ból się przedłuża, to najlepiej skontaktować się ze stomatologiem i wspólnie ustalić, czy wszystkie przebiega tak, jak powinno.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Stomatologia

Więcej artykułów