Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Co wybierają blogerzy?

Artykuł sponsorowany JakaSzczoteczka.pl

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Który wybór jest lepszy? To pytanie coraz częściej zadają sobie użytkownicy, odkąd szczoteczki soniczne przebojem wdarły się na rynek jako zupełna nowość. Czy jednak tak postawione pytanie jest słuszne? Jaka szczoteczka jest najbardziej skuteczna? Co wybierają znani blogerzy w swoich testach?

szczoteczka soniczna vs manualna

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Zacznijmy od tego, że tak postawione pytanie jest ogromnym skrótem myślowym i jest… błędne. Dlaczego? Każda szczoteczka, która ma w sobie akumulator, który wymaga ładowania prądem elektrycznym, jest szczoteczką elektryczną. Czy jest to klasyczna szczoteczka soniczna z podłużną główką, czy szczoteczka z okrągłą główką – każda należy do rodziny elektrycznych.

Przez lata w naszej świadomości utarło się, że szczoteczka, która ma okrągłą główkę będzie przez nas nazywana elektryczną, a wyraźnie komunikowana soniczność sprawi, że ta druga z podłużną główką będzie soniczną. Okazuje się jednak, że istnieje grupa szczoteczek soniczno-rotacyjnych. Właściwie postawione pytanie powinno więc brzmieć: soniczno-rotacyjna czy soniczna?

Dokładne szczotkowanie zębów – dlaczego to takie ważne?

Zanim szerzej o tym, które szczoteczki są najlepsze, zastanówmy się, dlaczego dokładne szczotkowanie zębów jest istotne. Wiele osób mylnie uważa, że wie, jak dobrze szczotkować zęby i robi to w prawidłowy sposób. Smutna prawa jest jednak taka, że powszechne jest niedbałe mycie zębów, zbyt krótkie, nieregularne i mało precyzyjne. Tymczasem tylko dokładne, regularne, właściwe i wykonywane przez odpowiedni czas szczotkowanie zębów pozwala usunąć płytkę nazębną, która zbiera się pomiędzy zębami i na dziąsłach. To właśnie ten bezbarwny, lepki osad odpowiedzialny jest za wywoływanie próchnicy i chorób dziąseł i przyzębia. Nieleczona próchnica może doprowadzić do utraty zębów. Ponadto szczotkowanie zębów niweluje nieświeży oddech i może także wybielać zęby. Niezależnie od tego, czy wybierze się szczoteczkę do zębów elektryczną, czy soniczną, ważne jest, by prawidłowo jej używać, myć zęby minimum dwa razy dziennie i przez co najmniej dwie minuty.

Szczoteczki soniczne – jak działają?

Szczoteczka elektryczna to szczoteczka zasilana akumulatorem, która automatycznie wykonuje pewne ruchy myjące zęby. Z kolei soniczność jest pewną cechą fizyczną, a nie technologią, jak błędnie niektórzy uważają. "Soniczny" czyli inaczej dźwiękowy – to cecha dotycząca częstotliwości pracy urządzenia w zakresie od 20 do 20000 HZ generowanych przez fale dźwiękowe. Zakres jest nieprzypadkowy – to częstotliwość słyszalna przez ludzkie ucho.

Typowa szczoteczka soniczna z podłużną główką generuje 260 Hz częstotliwości, czyli około 260 ruchów na sekundę. Szczoteczka wprawiona jest w drganie, co generuje powstanie chmury złożonej z bąbelków śliny, wody oraz pasty do zębów, która może dokładnie wyczyścić resztki pokarmowe i płytkę nazębną z każdego zakamarka jamy ustnej. Wspomniane szczoteczki soniczno-rotacyjne od ok. 200Hz aż do 400Hz!

Warto wiedzieć, że nie zawsze w sklepie znajduje się wybór między szczoteczką elektryczną vs soniczną, bo czasem producenci wprowadzają zamiennie inne nazwy na soniczność, jak przykładowo kawitacja, efekty dynamicznego przepływu cieczy, dynamiczna akcja czyszcząca. Każda jednak szczoteczka drgająca, która wprawiona w ruch generuje dźwięk o wskazanej wcześniej częstotliwości oraz mieszankę czyszcząca dokładnie jamę ustną, jest z założenia soniczną.

Rodzaje szczoteczek sonicznych

Udając się do sklepu, nie natrafisz jedynie na dylemat: szczoteczki elektryczne czy soniczne, bo istnieją dwa rodzaje szczoteczek sonicznych.

Pierwszą grupą są szczoteczki soniczne z podłużną główką, czyli taką, jaką mają szczoteczki manualne. Ten typ szczoteczki wykonuje ruchy pulsacyjne. W praktyce oznacza to, że aby dokładnie szczotkować zęby z przodu i z tyłu, trzeba stosować taką samą technikę mycia zębów jak przy manualnych szczoteczkach, zatem przyłożyć główkę szczoteczki pod kątem 45 stopni do linii zębów i wykonywać dodatkowe ruchu wymiatające, których nie zapewnia szczoteczka.

Ważna jest także kontrola siły nacisku, bo można za mocno dociskać szczoteczkę do zębów. Taka szczoteczka znacznie ułatwia skuteczne czyszczenie zębów, ale wymaga od użytkownika zaangażowania i kontroli procesu mycia oraz postępowania wedle wskazówek dotyczących techniki czyszczenia. Ułatwieniem w  prawidłowym myciu zębów mogą być funkcje jak timer, który wskazuje czas mycia, czy czujnik nacisku, informujący o zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki do zębów.

Drugi podstawowy rodzaj szczoteczki sonicznej jest jeszcze prostszy w użytkowaniu i ogranicza rolę myjącej zęby osoby do minimum. Są to szczoteczki soniczno-rotacyjne. Szczoteczki z okrągłą główką wykonują ruchy rotacyjne, oscylacyjne i pulsacyjne, zatem nie trzeba już wykonywać dodatkowych ruchów wymiatających. Dzięki takiemu kształtowi główki szczoteczka dociera do każdego miejsca w jamie ustnej, nawet trudno dostępnego, z przodu i tyłu. Użytkownik musi tylko przesuwać okrągłą główkę szczoteczki wzdłuż linii dziąseł, odczekując ok. 3 sekundy przy jednej powierzchni i… ją zmienić. To wszystko! Potrójny ruch główki sprawia też, że mechaniczne zdolności ścierania płytki bakteryjnej są imponująco skuteczne.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Co wybierają i polecają blogerzy?

Kwestia wyboru szczoteczki soniczne a elektryczne jest też często przedmiotem rozważań blogerów, np. lifemanagerka.pl, opisała zamianę z tradycyjnej szczoteczki sonicznej na soniczno-rotacyjną z okrągłą główką tutaj >>

Oral-B Genius X testowała także na blogu wiolawoloszyn.pl: i z uznaniem wypowiadała się o wygodzie użytkowania, dzięki okrągłej główce, i skuteczność czyszczenia, dzięki generowaniu 333 Hz w trybie podstawowym.

Szczoteczki elektryczne soniczno-rotacyjne są dość wytrzymałe i nie psują się po roku czy dwóch latach użytkowania. To bardzo ważne, bo na Ceneo oraz YouTubie można natrafić na filmiki, jak ten

czy ten

, gdzie wskazywane są problemy z tradycyjnymi szczoteczkami sonicznymi.

szczoteczki soniczne

fot.: szczoteczki soniczne testowane na portalu jakaszczoteczka.pl

Jeśli dalej wahasz się, która szczoteczka jest lepsza, soniczna czy elektryczna, oraz jaką markę i model szczoteczki wybrać, sprawdź kompletny ranking szczoteczek sonicznych: Philips Sonicare, Oral-B, Oclean czy Saeco wybrać? Ranking szczoteczek sonicznych portalu JakaSzczoteczka.pl >>

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Stomatologia

Więcej artykułów