Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

​Masaż balijski czy masaż tajski – podobieństwa i różnice między masażami orientalnymi

Artykuł sponsorowany

Jedną z najpopularniejszych form fizjoterapii są niewątpliwie masaże, które zawsze powinny być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowanych masażystów. W swojej pracy wykorzystują oni różne techniki masowania ciała pozwalające w pełni się odprężyć, relaksować oraz osiągnąć konkretne korzyści lecznicze. Spośród wielu dostępnych form masażu szczególnym zainteresowaniem cieszą się relaksujące masaże orientalne, przede wszystkim ich dwie odmiany, masaż balijski i tajski. Dlatego warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, poznać ich historię, podobieństwa i różnice pomiędzy masażem tajskim a balijskim.

Kobieta ma wykonywany profesjonalny masaż.

​Dlaczego warto korzystać z różnych technik masaży relaksacyjnych?

Masaż całego ciała to zabieg, któremu zdecydowanie warto się poddać, a stosowany regularnie nie tylko niesie ze sobą głębokie odprężenie i relaks, pozwalając rozładować nadmiar stresu i napięcia. Jest również zalecany przez specjalistów z wielu dziedzin medycyny, a masaż wykonywany przez wyszkoloną masażystkę czy masażystę ma jednocześnie niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie.

Jest to zazwyczaj masaż głęboki, który można określić jako mechaniczne oddziaływanie na określone punkty na ciele, obejmujące tułów, nogi, plecy i ramiona, a równie często stosuje się masaż twarzy czy masaż głowy. Przeważnie jednak dokonuje się masażu mięśni i stawów albo samych stawów i ścięgien, które można uciskać, rozciągać, ugniatać, a masażysta używa do tego dłoni, łokci czy stóp. Osoba masowana zazwyczaj leży w tym czasie na specjalnym stole do masażu, masażysta może poprosić także o przyjęcie innej pozycji np. siedzącej.

​Jakie są najważniejsze wskazania do masażu balijskiego i tajskiego?

Zanim jednak oddamy się w ręce ekspertów, których specjalnością jest masaż tajski albo balijski, powinniśmy najpierw dowiedzieć się w jakich sytuacjach jest wskazane ich przeprowadzenie przynoszące bezdyskusyjne korzyści dla całego organizmu. Specjaliści od fizjoterapii rekomendują ich wykonanie między innymi przy:

  • problemach z prawidłowym krążeniem krwi i przepływem limfy;
  • konieczności złagodzenia napięcia mięśniowego;
  • potrzebie usunięcia negatywnych skutków stresu;
  • zaburzeniach pracy układu nerwowego;
  • dolegliwościach bólowych mięśni i stawów;
  • niedoskonałościach skórnych, takich jak np. cellulit;
  • trudnościach z trawieniem i przebiegiem procesów przemiany materii.

​Co dają orientalne masaże, tajski i balijski, dla ciała i umysłu?

Oczywiście powyższe zalecenia nie są sztywną regułą, a masaż balijski czy tajski jest przeznaczony dla każdego, kto zechce skorzystać z jego zalet i odwiedzić renomowany salon masażu oferujący takie oba masaże. W tego typu miejscach wykonują je odpowiednio doświadczone osoby, można więc im w pełni zaufać, a pomiędzy tymi dwoma odmianami masażu istnieją zarówno podobieństwa, jak i różnice.

​Masaż balijski dający głębokie odprężenie

Zaczniemy od egzotycznego masażu balijskiego, znanego też pod egzotyczną nazwą thai bali massage, który, jak sama jego nazwa wskazuje, pochodzi z dalekiej Indonezji, a konkretnie z wyspy Bali. Rozwijał się przez wieki i łączy w sobie elementy innych form fizjoterapii, między innymi elementy akupresury czy aromaterapii, także popularnych w tej części świata.

Przeprowadzając masaż balijski, stosuje się opisane wyżej techniki, z tą jednak różnicą, że terapeutka zawsze porusza się w stronę najbliższych węzłów chłonnych, oddziałując na ciało z różną intensywnością, z dokładnie dopasowaną siłą. Bardzo często masaż odbywa się z użyciem ciepłego olejku eterycznego z dodatkiem mieszanek ziołowych, można też wykonać masaż gorącymi kamieniami. Sam zabieg nie tylko odpręża, niesie ze sobą także konkretne zalety zdrowotne:

  • zapewnia wyjątkowo głęboki uczucie relaksu i spokoju;
  • zmniejsza bolesne napięcia mięśni;
  • poprawia krążenie krwi i limfy;
  • wzmacnia osłabiony układ immunologiczny;
  • redukuje odczuwalność dolegliwości bólowych;
  • wygładza i uelastycznia skórę, poprawiając jej zdrowie i wygląd;
  • szybko przywraca równowagę energetyczną organizmu;
  • wspomaga usuwanie nadmiaru wody gromadzącej się w ciele;
  • zmniejsza bolesne uczucie ciężkich nóg.

​Masaż tajski wykonywany przez profesjonalną terapeutkę

Klasyczny masaż tajski również korzystnie wpływa na poprawę osłabionego stanu zdrowia, jego ojczyzną jest Tajlandia, często określa się go też nazwą jogi pasywnej, albo jogi dla leniwych. Niezależnie od nazewnictwa warto mu się poddać, a jego liczne zalety szybko odczuje cały organizm. Podobnie, jak zabiegi z Bali, także w masażu tajskim bez trudu zauważymy wpływy wielu odmian medycyny dalekowschodniej, w tym refleksologii czy indyjskiej ajurwedy.

Tak samo obejmuje całe ciało, robi się go z użyciem dłoni, łokci czy przedramion, bardzo ciekawą jego odmianą jest masaż stemplami ziołowymi, niewielkimi bawełnianymi woreczkami wypełnionymi mieszanką leczniczych ziół. Woreczki są podgrzewane, umieszczane w newralgicznych częściach ciała, a ich działanie prozdrowotne można śmiało porównać do aromaterapii, a zarezerwujecie takie masaże, wchodząc na stronę hatithai.pl.

Działanie lecznicze jest podobne dla obu typów masażu, tajski masaż tak samo powoduje usprawnienie przepływu krwi i limfy, wzmacnia przepływ energii w ciele, redukuje napięcie mięśniowe i łagodzi symptomy praktycznie tych samych dolegliwości.

​Jakie są przeciwwskazania do masażu tajskiego i balijskiego?

Zanim poddamy się masażowi tajskiemu albo masażowi balijskiemu, warto poznać najważniejsze przeciwwskazania do ich wykonania. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, a specjaliści w tej dziedzinie wskazują na takie jak:

  • pierwszy trymestr ciąży;
  • niezagojone rany i świeże blizny na skórze;
  • choroby skóry dające wyraźne objawy np. podrażnienia czy owrzodzenia;
  • stan bezpośrednio po złamaniach lub zwichnięciach kości;
  • osteoporoza i wrodzona łamliwość kości;
  • stany zapalne z wysoką gorączką;
  • choroby zakaźne;
  • nowotwory i to nie tylko skóry;
  • choroby serca i układu krążenia grożące powstaniem zatorów żylnych, np. miażdżyca i żylaki.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów