Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zmiany skórne w niewydolności żylnej – jak rozpoznać?

Artykuł sponsorowany

2023-10-25 15:10
Kobieta sprawdza stan swoich żył.

Wsteczny przepływ krwi w żyłach (refluks) i zwężenie oraz niedrożność żył prowadzą do wystąpienia objawów zastoju żylnego. Obejmują one między innymi stwardnienie skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej, charakterystyczne brunatne przebarwienia oraz stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. W przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) w zależności od stopnia zaawansowania pojawiają się też inne przykre objawy(1). Poznaj charakterystyczne symptomy niewydolności żył kończyn dolnych. Dowiedz się także, jakie metody leczenia stosuje się w przypadku niewydolności żylnej.

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – co to za przypadłość?

Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą układu krążenia. W jej przebiegu pojawia się zespół objawów będących skutkiem długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i wywołanego przez to wzrostu ciśnienia żylnego. PNŻ obejmuje2:

 • chorobę żylakową,
 • zespół pozakrzepowy,
 • pierwotną niewydolność zastawek żylnych,
 • zespoły uciskowe.

Do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, niezależnie od dokładnej przyczyny, przyczynia się nadciśnienie żylne, do którego prowadzi brak, niedorozwój, niewydolność lub zniszczenie zastawek żylnych, niedrożność lub zwężenie żył w wyniku zakrzepicy (i brak lub niepełna rekanalizacja po przebytej zakrzepicy) lub ucisk na żyły2.

Zmiany skórne i pozostałe objawy niewydolności żylnej

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej można podzielić na podmiotowe i przedmiotowe.

Objawy podmiotowe PNŻ

W przebiegu niewydolności żylnej występują zmiany skórne i szereg innych objawów, których charakter zależy od stopnia niewydolności żylnej (zastawek żylnych). W początkowym stadium pojawia się uczucie ciężkości nóg i ich nadmierna pełność. Objawy te nasilają się wieczorem, a zmniejszają po odpoczynku z uniesionymi kończynami. Dodatkowo w obrębie nóg widoczne są niebiesko zabarwione poszerzone żyły powierzchowne. Ponadto występują bolesne kurcze mięśni łydek oraz zespół niespokojnych nóg1,2.

W zaawansowanej niewydolności żylnej zwykle pojawia się tępy ból, który nasila się w dzień, ale rzadko występuje podczas chodzenia. Świadczy to o wystąpieniu niedrożności żył głębokich goleni1,2.

Objawy przedmiotowe PNŻ

Do charakterystycznych objawów PNŻ należą m.in.1,2:

 • teleangiektazje (tzw. pajączki),
 • żylaki kończyn dolnych,
 • obrzęk,
 • rdzawobrązowe przebarwienia skóry goleni,
 • wyprysk suchy lub sączący o różnym nasileniu,
 • uporczywie utrzymujący się stan zapalny skóry i tkanki podskórnej,
 • stwardnienie tłuszczowo-skórne,
 • wtórny obrzęk limfatyczny,
 • intensywne zaczerwienienie i uciążliwy świąd (objawy towarzyszą wypryskowi goleni).

Z czasem dochodzi do rozwoju poważnych zmian skórnych w przebiegu PNŻ. Pojawia się zgrubienie skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej, które robią się twarde. Występują także charakterystyczne brunatne przebarwienia i zapalenie skóry. W bardzo nasilonej postaci choroby, na łydce, tuż nad kostką, po wewnętrznej stronie goleni, nierzadko powstaje trudno gojące się owrzodzenie żylne1,2.

Przewlekła niewydolność żylna – leczenie owrzodzeń i żylaków

Nie ma możliwości przyczynowego wyleczenia PNŻ. Stosuje się wyłącznie leczenie zachowawcze2.

Jedyną metodą mogącą spowolnić rozwój PNŻ, stosowaną również w ramach profilaktyki, jest leczenie uciskowe (kompresjoterapia). Polega ono na noszeniu pończoch, podkolanówek lub opasek uciskowych o stopniu ucisku dobranym do indywidualnych potrzeb. Ponadto lekarz indywidualnie dobiera leczenie farmakologiczne. Poprawę jakości życia i złagodzenie dolegliwości przynosi stosowanie leków zawierających w składzie substancje takie jak rutyna i jej pochodne, diosmina czy wyciągi z pestek winogron lub owoców cytrusowych2.

Na objawy związane z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych stosowań można Diosminex z mikronizowaną diosminą w składzie. Leczy objawy takie jak żylaki kończyn dolnych, owrzodzenia żylne, teleangiektazje i żylaki/żyły siatkowate, uczucie ciężkości, zmęczenia, dyskomfortu lub niespokojnych nóg, ból nóg lub uczucie pieczenia nóg, uczucie zimnych nóg, nocne kurcze nóg, obrzęki kończyn dolnych, świąd, parestezje (mrowienie), zaczerwienienie (rumień) czy zasinienie skóry3.

W przypadku zaawansowanych objawów PNŻ lub wystąpienia powikłań żylaków zastosowanie znajduje leczenie zabiegowe2.

Bibliografia:

 1. Frołow M., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/66180,przewlekla-niewydolnosc-zylna (dostęp: 2022.11.21.)).
 2. Frołow M., Masłowski L, Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.31 (dostęp: 2022.11.21.)).
 3. Witryna internetowa: https://diosminex.pl/diosminex-max/ (dostęp: 2022.11.21.).

Płatna promocja marki Diosminex.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Diosminex, 500 mg, tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 500 mg diosminy (Diosminum) w postaci zmikronizowanej. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: produkt leczniczy Diosminex zawiera laktozę jednowodną oraz żółcieni pomarańczowej lak. Diosminex Max, 1000 mg, tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza jednowodna (80 mg w tabletce powlekanej) oraz lak żółcieni pomarańczowej (0,063 mg w tabletce powlekanej). Wskazania do stosowania: leczenie objawów przewlekłej niewydolności żylnej u osób dorosłych, jak żylaki kończyn dolnych, owrzodzenia żylne, teleangiektazje i żylaki/żyły siatkowate, uczucie ciężkości, zmęczenia, dyskomfortu lub niespokojnych nóg, ból nóg lub uczucie pieczenia nóg, uczucie zimnych nóg, nocne kurcze nóg, obrzęki kończyn dolnych, świąd, parestezje (mrowienie), zaczerwienienie (rumień) lub zasinienie skóry. Produkty lecznicze Diosminex oraz Diosminex Max są wskazane w monoterapii w początkowych stopniach zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej lub jako uzupełnienie innych terapii we wszystkich stopniach zaawansowania niewydolności żylnej (C0 – C6 wg klasyfikacji CEAP). Diosminex i Diosminex Max są wskazane w leczeniu nasilonych dolegliwości związanych z żylakami odbytu u osób dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bausch Health Ireland Limited, 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3, Irlandia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów