Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Problem z nadmierną potliwością. Istnieją sprawdzone sposoby

Artykuł sponsorowany

2023-11-02 19:40
Mężczyzna siedzi na murku, dokucza mu nadmierna potliwość.

Nadmierne pocenie się, znane medycznie jako nadmierna potliwość lub hiperhydroza, to stan, który dotyka wiele osób na całym świecie. Choć potliwość jest naturalną funkcją organizmu, służącą regulowaniu temperatury, nadmiar potu może być uciążliwym problemem zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą pomóc. Pamiętaj, że w przypadku uciążliwego problemu warto skonsultować się z lekarzem. Nie lekceważ żadnych objawów.

Czym jest nadmierna potliwość?

Nadmierna potliwość to stan, w którym osoba wydziela znacznie więcej potu niż jest to wymagane do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. To zjawisko może mieć różne przyczyny, w tym dziedziczne predyspozycje, stres, nieprawidłową pracę gruczołów potowych, czy nawet pewne choroby.

Sposoby radzenia sobie z nadmierną potliwością:

  1. Zastosowanie antyperspirantów: Antyperspiranty są dostępne w postaci dezodorantów, roll-onów lub aerozoli i zawierają substancje, które pomagają ograniczyć wydzielanie potu. Można je stosować na skórę pod pachami, na dłonie czy stopy.
  2. Botoks: Iniekcje toksyny botulinowej, znane również jako botoks, mogą być skuteczną metodą leczenia nadmiernego pocenia się. Botoks działa na receptory nerwowe gruczołów potowych, co zmniejsza wydzielanie potu w danym obszarze.
  3. Leczenie farmakologiczne: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, które ma na celu kontrolowanie nadmiernego pocenia się. Leki antycholinergiczne, takie jak glikopironium bromek, dostępne są wyłączne na receptę.
  4. Iontoforeza: Jest to procedura, w której skóra jest narażana na prąd elektryczny, co pomaga ograniczyć potliwość w określonych obszarach ciała, takich jak dłonie lub stopy.
  5. Chirurgia: W przypadkach ekstremalnych, gdy inne metody zawodzą, chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych (sympatektomia) może być brane pod uwagę.
  6. Zmiana stylu życia: Unikanie potencjalnych czynników wyzwalających, takich jak stres lub spożywanie potraw ostrych, może pomóc w kontroli nad potliwością.

Specjalistyczne dermokosmetyki, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu tego typu problemów skórnych znajdziesz na: https://www.superpharm.pl/dermokosmetyki/dla-niego.html

Konsultacja lekarska

Jeśli nadmierna potliwość wpływa negatywnie na Twoje codzienne życie, warto skonsultować się z lekarzem. Profesjonalna ocena pomoże ustalić przyczyny problemu i wybrać najlepszą metodę leczenia. Nadmierna potliwość może wpływać na samopoczucie i pewność siebie, ale istnieją skuteczne sposoby jej kontrolowania, które pomogą poprawić jakość życia osób zmagających się z tym problemem.

Pamiętaj, że artykuł ten ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i ustalenia odpowiedniego leczenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów