Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dlaczego rzucanie palenia powinno nam się uśmiechać?

Artykuł sponsorowany

Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie nie tylko influencerów i aktorów. Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się białymi zębami bez próchnicy, a spotkania z dentystą ograniczyć jedynie do wizyt kontrolnych. Dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa, ale jeśli chcesz mieć biały i zdrowy uśmiech powinieneś też rozważyć rzucenie palenia. Dlaczego?

Mężczyzna spędza czas ze znajomymi.

Palenie tytoniu ma wpływ na choroby jamy ustnej

Zaczynamy od króla wszystkich chorób — raka jamy ustnej. Substancje rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym, takie jak policykliczne węglowodory aromatyczne, nitrozoaminy i aminy aromatyczne, prowadzą do mutacji DNA komórek nabłonkowych jamy ustnej. W wyniku długotrwałego narażenia na te związki, komórki nabłonkowe mogą ulec przemianie nowotworowej, prowadząc do powstania raka jamy ustnej1. Objawy raka jamy ustnej obejmują trudno gojące się owrzodzenia, ból, krwawienie, a także trudności w połykaniu i mówieniu.

Kolejne na liście są choroby przyzębia, w tym zapalenie dziąseł. Dym negatywnie wpływa na mikroflorę jamy ustnej, powodując wzrost patogennych bakterii, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Palacze są bardziej podatni na gromadzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, co prowadzi do zapalenia dziąseł i postępującej destrukcji tkanek przyzębia2. W rezultacie, u osób palących częściej dochodzi do recesji dziąseł, utraty kości wyrostka zębodołowego i ostatecznie do utraty zębów.

Pozostałe choroby, na które narażeni są nałogowi palacze to:

Leukoedema to rodzaj zmiany w postaci niebieskiego, szarego albo białego zabarwienia wnętrza jamy ustnej, będący najczęściej spotykaną zmianą wśród palaczy1.

Leukoplakia natomiast, objawia się jako białe plamy lub smugi powstające wskutek rogowacenia nabłonka i pojawia się 21 razy częściej u palaczy, obejmując dno jamy ustnej oraz policzki. Zmiany na dnie jamy ustnej i języku wykazują większą skłonność do transformacji nowotworowej1.

Halitoza to częsta przypadłość dotykająca osoby palące papierosy, a z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust boryka się aż 55% z nich. Dlaczego? Przez lotne związki siarki, znajdujące się w dymie tytoniowym. Ponadto ślina palaczy ma mniejsze zdolności buforujące i niższe pH oraz zawiera znacznie więcej mikroorganizmów powodujących próchnicę1. Do tego, na skutek wzrostu stężenia jonów wapnia i fosforu, w ślinie dochodzi do większej mineralizacji płytki nazębnej, a co za tym idzie - nawarstwiania się kamienia nazębnego1.

Brzmi strasznie? Na szczęście jest rozwiązanie!

Im szybciej podejmiemy decyzję o rzuceniu nałogu, tym szybciej przyczynimy się do poprawy zdrowia jamy ustnej oraz naszego ogólnego samopoczucia. Ale jak to zrobić?

Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ) jest jednym z najbezpieczniejszych i najlepiej przebadanych sposobów wspomagania procesu rzucania palenia. NTZ poprzez dostarczanie kontrolowanych dawek nikotyny bez toksycznych substancji obecnych w dymie tytoniowym, pomaga zmniejszyć objawy odstawienia i pragnienie nikotyny, co ułatwia proces rzucenia nałogu.

Wybierając tę formę leczenia nałogu:

  • zredukujesz objawy odstawienia,
  • zyskasz kontrolę nad dawką przyjmowanej nikotyny,
  • unikniesz szkodliwych substancji zawartych w dymie,
  • powoli zmniejszysz dawki, aż do pełnego odstawienia papierosów.

Na jaki produkt postawić?

Z portfolio marki nicorette® możesz wybrać ten najbardziej dopasowany do Twojego stylu życia i preferencji:

  • plastry — działające aż do 16 godzin, mogą stanowić podstawę leczenia2.
  • gumy lub tabletki do ssania — łatwe w użyciu, łagodzą głód nikotynowy i objawy odstawienia, a dodatkowo nie zawierają cukru.
  • spray — dostępny w 2 smakach (miętowymi owocowym), gasi głód nikotynowy już w 30 sekund3.

Możesz również skorzystać z Terapii Łączonej4, która zwiększa Twoje szanse na rzucenie palenia5. Rano przyklejasz plaster, a gdy bardzo będzie chciało Ci się palić, używasz dodatkowo gumy, spray’u albo tabletki.

Trzymamy kciuki za Twoje zwycięstwo w walce z nałogiem!

nicorette® — wsparcie Twojej silnej woli.

Źródła:

  1. Michalak E., Halko-Gąsior A., Chomyszyn-Gajewska M., Wpływ tytoniu na stan jamy ustnej - na podstawie piśmiennictwa, Przegląd Lekarski 2016/73/7.
  2. Pozwalają kontrolować głód nikotynowy nawet do 16 godzin. ChPL NICORETTE® INVISIPATCH.
  3. Zaczyna działać po 30 sekundach po podaniu 2 dawek według ChPL NICORETTE® SPRAY.
  4. Terapia Łączona to połączenie plastrów NICORETTE® INVISIPATCH oraz drugiego produktu NICORETTE® w formie doustnej (Aerozoli, Tabletek do ssania 2 mg lub Leczniczych gum do żucia 2 mg). Terapia Łączona przeznaczona jest dla osób silnie uzależnionych od palenia papierosów oraz mających trudność w opanowaniu chęci zapalenia papierosa lub które powróciły do nałogu pomimo stosowania monoterapii NTZ. Na podstawie ChPL NICORETTE® INVISIPATCH.
  5. 2 razy większa szansa na rzucenie palenia z Nikotynową Terapią Zastępczą vs placebo: A.h Maseeh, G. A Review of Smoking Cessation Interventions” MedGenMed. 2005; 7(2):24.

SIL

NICORETTE® CLASSIC GUM Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 10 mg lub 20 mg kompleksu 20% żywicy nikotynowej, co odpowiada 2 mg lub 4 mg nikotyny.

NICORETTE® FRESHMINT GUM, NICORETTE® FRESHFRUIT GUM, NICORETTE® ICY WHITE GUM Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 2 mg 4 mg nikotyny, w postaci nikotyny z kationitem. Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.

NICORETTE® SPRAY, NICORETTE® COOL BERRY Jedna dawka aerozolu do stosowania w jamie ustnej, roztworu dostarcza 1 mg nikotyny w 0,07 ml roztworu. 1 ml roztworu zawiera 13,6 mg nikotyny. Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób dorosłych poprzez łagodzenie objawów odstawiennych, w tym głodu nikotynowego, podczas próby rzucania palenia bądź ograniczenia palenia przed całkowitym zaprzestaniem. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego.

NICORETTE® COOLMINT Każda tabletka do ssania zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).

NICORETTE® FRUIT Każda tabletka do ssania zawiera 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem). Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny i głodu nikotynowego u osób palących w wieku 18 lat i powyżej. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości lek należy stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego.

NICORETTE® INVISIPATCH Jeden plaster system transdermalny, plaster 10 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 15,75 mg nikotyny. Jeden plaster system transdermalny, plaster 15 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 23,62 mg nikotyny. Jeden plaster system transdermalny, plaster 25 mg/16 h zawiera jako substancję czynną 39,37 mg nikotyny. Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych, występujących po zaprzestaniu palenia.

Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB.

PL-NI-2400101

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów