Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nieprzyjemny posmak w ustach - co może oznaczać?

Artykuł partnera

2020-06-18 15:28
Nieprzyjemny smak

Nieprzyjemny, kwaśny posmak w ustach nie jest bolesną dolegliwością, ale powoduje u wielu pacjentów pewien dyskomfort. Większość dorosłych osób zetknęło się z tego typu problemem przynajmniej raz w życiu. O czym może świadczyć kwaśny posmak w ustach? Niejednokrotnie jest objawem refluksu, niewłaściwej higieny jamy ustnej, pustego zębodołu, a czasem niewydolności nerek (mocznicy). Jak w skuteczny sposób pozbyć się tego symptomu?

Co oznacza kwaśny posmak w ustach i biały nalot na języku?

Jeśli pacjent obserwuje u siebie kwaśny posmak w ustach, biały nalot na języku oraz silny, nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej (tj. nieświeży oddech) – te symptomy mogą świadczyć o:

  • niedostatecznej higienie jamy ustnej,
  • niedoborze składników odżywczych w codziennej diecie,
  • zakażeniu grzybiczym (np. kandydozie, zwłaszcza, jeśli chory obserwuje u siebie także nadżerki i pęknięcia w kącikach ust oraz uczucie pieczenia),
  • odwodnieniu organizmu (biały nalot na języku, przykry zapach z ust i kwaśny posmak w ustach mogą być konsekwencją biegunki, wymiotów, które towarzyszą zatruciu pokarmowemu i różnym chorobom).

Jakie są inne czynniki sprawcze nieprzyjemnego posmaku w ustach?

Jeżeli kwaśnemu posmakowi w ustach towarzyszy puste odbijanie, pieczenie za mostkiem są to częste objawy refluksu żołądkowo-przełykowego (z ang. GERD), na który każdego dnia cierpi 5–10% dorosłych osób w krajach wysoko rozwiniętych. W tym wypadku przyczyną pieczenia i kwaśnego posmaku w ustach może być kwas solny i enzymy trawienne. Czasami choroba refluksowa powoduje też suchy kaszel i chrypkę. Objawem alarmowym, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i podjęcia odpowiedniej diagnostyki, jest bez wątpienia krwawienie z przełyku oraz problemy z przełykaniem przyjmowanych pokarmów.

O czym świadczy słono-kwaśny posmak w ustach?

Charakterystyczny, słono-kwaśny posmak w ustach jest jednym z symptomów niewydolności nerek, a dokładniej schyłkowego stadium – mocznicy. Zwłaszcza, jeśli pacjent skarży się również na uporczywe bóle głowy, nudności, wymioty, kurcze kończyn, drażliwość, świąd i suchość skóry. Ważną rolę w leczeniu mocznicy odgrywa dieta – należy rygorystycznie przestrzegać zaleceń lekarza. Zwykle stosuje się również nerkozastępcze leczenie (dializy) i chory jest kwalifikowany do przeszczepu nerek.

Czy kwaśny posmak w ustach po usunięciu zęba to powód do niepokoju?

Część pacjentów odczuwa kwaśny posmak w ustach po ekstrakcji zęba (zwłaszcza po jego chirurgicznym usunięciu), co może wynikać z nieprawidłowej toalety zębodołu. Niestety, nałogowi palacze niekiedy nie stosują się do zaleceń pozabiegowych i już kilka godzin po ekstrakcji palą papierosy, bagatelizując negatywny wpływ nikotyny na świeżą ranę. Takie nieodpowiedzialne zachowanie przyczynia się do powstania jednego z bolesnych i przykrych powikłań – tzw. suchego zębodołu, który objawia się:

  • szczękościskiem,
  • gorączką,
  • nieprzyjemnym zapachem z ust,
  • promieniującym do ucha i skroni, silnym bólem,
  • osłabieniem,
  • dziwnym, kwaśnym posmakiem w ustach.

Jak przebiega leczenie poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu? Domowe sposoby nie są zalecane. Należy udać się do stomatologa, który oczyści ranę solą fizjologiczną. Specjalista może też zalecić antybiotykoterapię, jeśli wdało się zakażenie bakteryjne.

Inne przyczyny kwaśnego posmaku w ustach

Co jeszcze może powodować kwaśny posmak w ustach? Ten symptom może mieć związek ze stosowaniem leków moczopędnych lub na nadciśnienie, świadczyć o zapaleniu języka, migdałków podniebiennych lub być oznaką wrzodów żołądka i dwunastnicy. Warto wspomnieć, że z kolei metaliczny posmak w jamie ustnej często jest zwiastunem ciąży.

Podsumowując, istnieje wiele przyczyn kwaśnego posmaku w ustach. Jeśli nie ustępuje przez 1-2 tygodnie lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, warto odwiedzić najbliższą przychodnię medyczną i skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów