Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Przeszczep włosów F.U.E: jak wygląda zabieg i ile kosztuje?

Artykuł partnera

2021-02-24 11:03
przeszczep włosów zabieg

Przeszczep włosów, jest ostatnią deską ratunku, w przypadku gdy leczenie nie przynosi efektów, lub pacjent chce w szybki sposób poprawić swój wygląd włosów. Praktycznie każda osoba, może wykonać taki zabieg, o ile nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Najpopularniejszą metodą w ostatnim czasie jest FUE. Na czym polega ta metoda? Ile kosztuje taki zabieg?

Przeszczep włosów metodą FUE – na czym polega?

Follicular Unit Extraction – w skrócie FUE, jest metodą nowoczesną, a zarazem bardzo bezpieczną i dokładną. Pierwszy przeszczep włosów odbył się w 1939 roku, dotyczył przeszczepu włosów na głowie. Zastosowanie tej metody transplantacji włosów, polega na ręcznym pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej, i wszczepienie je w miejsce gdzie jest mało włosów. Zazwyczaj mieszki włosowe pobiera się z tylnej części głowy, lub boków. Największym atutem tej metody, jest fakt iż nie wymaga oną użycia skalpela, nie pozostawia blizn, a okres rekonwalescencji jest dosyć krótki i bezbolesny. Przeszczepione włosy są mocne i trwałe.

Więcej informacji dotyczących zabiegu przeszczepu włosów znajdziecie na stronie www.klinikaotco.pl

Dr n.med. Katarzyna Osipowicz z OT.CO Clinic: Zdecydowanie większą ilość zabiegów transplantacji włosów wykonuje się u mężczyzn, jednak kobiety też mogą go wykonać.

Wskazaniem do przeszczepu włosów są:

 • Zakola
 • „wysokie” czoło
 • Nadmierne wypadanie
 • Łysienie
 • Przerzedzona linia włosów
 • Widoczne blizny
 • Nieudany zabieg przeszczepu włosów ( inna metodą)
 • Ubytki w zaroście

Warto również wspomnieć, iż przeszczep włosów można wykonywać nie tylko na głowie. Tors, brwi, brodę, okolice łonowe, wąsy też można poddać transplantacji włosów.  

Konsultacja przed zabiegiem i przeciwwskazania do jego wykonania

Bardzo istotną kwestią jest dokładna konsultacja lekarska. Szczególnie dotyczy to osób u których występują jakieś choroby, czy problem z łysieniem. Przed wykonaniem przeszczepu, prócz przeprowadzonego wywiadu lekarskiego , konieczne będzie wykonanie kilku badań np.: morfologię, trichoskopię, trichogram. Kolejnym etapem jest ustalenie przebiegu transplantacji włosów, a dokładniej omówienie efektów jakie może pacjent uzyskać. Ważne jest aby lekarz wraz z pacjentem, dokładnie przedstawili swoje wizje, i uzyskali kompromis. 

Pomimo iż zabieg przeszczepu włosów metoda FUE, zaliczany jest do bezpiecznych, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania:

 • Choroby układu krążenia
 • Cukrzyca
 • Choroba nowotworowa
 • Ciąża i okres laktacji
 • Stany zapalne skóry głowy
 • Zaburzenia hormonalne
 • Łysienie plackowate
 • Łysina – bardzo rozległa

Ostateczną decyzje o zabiegu, podejmuje lekarz na podstawie wywiadu oraz wyników badań.

Przygotowanie do zabiegu oraz jego przebieg

Oprócz konsultacji lekarskiej, i wykonaniu badań, przed zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew, takie jak na przykład aspiryna. Tydzień przed umówionym zabiegiem, nie należy spożywać alkoholu. Natomiast w dniu zabiegu, należy zjeść lekkie śniadanie, nie wolno pic kawy ani mocnej herbaty. 

Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, i jest w pełni komfortowy. Metoda FUE wykonywana jest przy użycia cienkiej igły. Podczas transplantacji włosów, pacjent może słuchać ulubionej muzyki, audiobooka, czy oglądać film/serial. Zanim lekarz zacznie wykonywać przeszczep włosów metoda FUE, konieczne jest dokładne rozrysowanie linii, tak aby uzyskać naturalny efekt końcowy. 

 • Pierwszy etap zabiegu rozpoczyna się od pobrania mieszków włosowych z tylnej części głowy, dlatego na tym etapie pacjent będzie leżeć na brzuchu. Po pobraniu wystarczającej ilości mieszków, trafiają one do selekcji, i wybrane zostają tylko te najlepsze.
 • Drugi etap przeszczepu włosów, polega na wszczepieniu w okolicę biorą wybranych włosów. Podczas wszczepiania, pacjent zmienia pozycję na siedzącą. Po zakończonym zabiegu, nakładana zostaje specjalna maść oraz opatrunek. Oczywiście okolica dawcza, jak i biorcza są znieczulane. 

Zalecenia po zabiegu – na co zwrócić uwagę?

Przeszczep włosów metodą FUE, pozwala pacjentowi tego samego dnia wrócić do domu i codziennych czynności. Prócz odpowiedniej pielęgnacji, pacjent musi zastosować się do kilku zaleceń.  W pierwszym tygodniu, należy szczególnie uważać na przeszczepione włosy, nie wolno pocierać włosów ręcznikiem, aktywnie ćwiczyć, oraz nosić obcisłych czapek, kapeluszy czy opasek. Warto również zaznaczyć, iż po zabiegu może wystąpić mały obrzęk, zasinienie, a w późniejszym czasie pojawią się strupki – nie należy ich drapać.  Można zastosować środki przeciwbólowe, jeżeli będzie taka potrzeba. Cały proces leczenia trwa do 2 tygodni. W przypadku wystąpienia swędzenia skóry, ważne jest jej odpowiednie nawilżanie. 

Efekty przeszczepu włosów

Efekty, w prawdzie te minimalne widoczne są bezpośrednio po wykonanym zabiegu, jednak na końcowy efekt trzeba poczekać kilka miesięcy. W tym czasie przeszczepione włosy mogą wypaść, i nie należy stresować się tym faktem, ponieważ jest to naturalny proces, który nie świadczy o nieudanym zabiegu. Włosy stopniowo odrosną, po około 6 miesiącach zobaczymy zdecydowana poprawę w gęstości. Ostateczny efekt będzie zauważony po około 12 miesiącach, i będzie on trwały

przeszczep włosów kobieta efekt

przeszczep włosów mężczyzna efekt

 

Gdzie wykonać zabieg przeszczepu włosów, i na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważną kwestią podczas wyboru lekarza który ma wykonać przeszczep włosów, jest sprawdzenie jego umiejętności, czy opinii na jego temat. Pierwszym zarejestrowany w Warszawie członkiem ISHRS, czyli organizacji zrzeszających najlepszych specjalistów z dziedzinie przeszczepu włosów jest doktor Piotr Turkowski. Jest to specjalista z bardzo dużym, bo aż 10 letnim doświadczeniem z chirurgii odtwórczej włosów. 

Jaka jest cena przeszczepu włosów?

Cena zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE, jest uzależniona od ilości pobranych graftów- mieszków włosowych. Cena ustalana jest indywidualnie, jednak jej przedział jest bardzo duży. Koszt takiego zabiegu waha się miedzy 3500 złotych do nawet 35000 złotych


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów