Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Tabletka dzień po - kiedy ją można zastosować?

Artykuł sponsorowany

2020-08-24 08:51
ella one antykoncepcja awaryjna

Tabletka dzień po jest metodą awaryjnej i doraźnej metody antykoncepcyjnej. Służy ona zapobieganiu owulacji lub zapłodnieniu. Pozwala zabezpieczyć przed ciążą ze stosunku, który odbył się w przedziale do 72 h w zależności od tabletki. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej.

tabletka dzień po 72h

 

Jak działa tabletka dzień po?

Tabletkę dzień po stosuje się po stosunku, który nie był zabezpieczony lub gdy inne metody antykoncepcyjne okazały się bezskuteczne. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje tabletek dzień po: Escapelle oraz ElleOne. Awaryjne metody antykoncepcyjne, takie jak tabletka dzień po można zdobyć na receptę, także online.  Ważne, aby zastosować ją jak najszybciej do 72 h po odbyciu stosunku, jednak najlepiej działają w ciągu 24h.

EllaOne zawiera substancję aktywną octan uliprystalu, która hamuje owulację i powoduje zmiany w endometrium, jeśli owulacja miała już miejsce. Pozwala to utrudnić implantację zarodka. Działanie tej tabletki polega na zatrzymaniu uwalniania się komórki jajowej przez jajnik. Powinno zastosować się ją w ciągu 5 dni od odbycia stosunku, ale do 24 h ma ona skuteczność 98%. Jej cena wynosi między 90 a 120 zł.

Escapelle zawiera substancję aktywną lewonorgestrel. Powinno się ją zażyć do 72 h od stosunku. Tabletka ta doprowadza do zmian w endometrium, co skutkuje brakiem możliwości zagnieżdżenia się zarodka. Największą skuteczność ma ona do 24h od stosunku i wynosi ona 99%. Za Escapelle trzeba zapłacić między 30 i 50 zł.

metody antykoncepcji

 

Kiedy można zastosować tabletkę dzień po?

Tabletkę dzień po powinno się stosować tylko w awaryjnych sytuacjach, ponieważ jej częste spożycie jest niebezpieczne dla zdrowia. Powinnyśmy sięgnąć po nią w sytuacjach, takich jak gwałt, seks bez zabezpieczeń, nieskuteczność metod antykoncepcyjnych czy nieprawidłowe użycie środków antykoncepcyjnych. Do tego należą: pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy, nieprawidłowego zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, odbycie stosunku w dni płodne w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji, oderwanie się plastra antykoncepcyjnego, wydalanie wkładki wewnątrzmacicznej, zbyt późne wyciągniecie prącia z dróg rodnych kobiet przy stosunku przerywanym, późne umieszczenie lub wczesne usunięcie dopochwowych środków antykoncepcyjnych, spóźnione wstrzyknięcie noretysteronu (powyżej 14 dni) oraz spóźnione wstrzyknięcie estrogenu i progesteronu.

Co warto wiedzieć przed wzięciem tabletki?

Preparaty hormonalne, jak i leki posiadają skutki uboczne oraz mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Do skutków ubocznych należą: bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy przyśpieszenie lub opóźnienie miesiączki. Tabletki awaryjne zawierają dużą dawkę hormonów, które rozregulowuje układ hormonalny.

Warto także wziąć pod uwagę skuteczność tabletki dzień po. Odsetek ciąż pomimo wzięcia tabletki awaryjnej wynosi około 2 %. Na zaistnienie ciąży może mieć wpływ: czas, który minął od stosunku do zażycia tabletki, faza cyklu kobiety podczas stosunku, liczbę stosunków płciowych bez zabezpieczenia. Dużą rolę odgrywa także wiek partnerów i ich płodność. Nie każdy stosunek nawet podczas owulacji kończy się ciążą. Warto pamiętać, że tabletka dzień po nie jest tabletką wczesnoporonną, która przerywa ciążę. Tabletka dzień po uniemożliwia tylko zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się w macicy i nie ma wpływu na rozpoczęta już ciążę i nie spowoduje ona obumarcia płodu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów