Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Okulista – specjalista od zdrowia oczu

2018-08-24 15:34
Okulista - specjalista od zdrowia oczu

Zdolność widzenia umożliwia nam codzienne funkcjonowanie, poznawanie świata, kontakt z ludźmi, czy wreszcie tak prozaiczne codzienne przyjemności, jak czytanie książek czy oglądanie filmów. Choć od zmysłu wzroku zależy tak wiele, zwykle zaniedbujemy swoje oczy. Nasze niedbalstwo prędzej czy później skutkuje różnymi schorzeniami, w efekcie czego składamy wizytę u okulisty.

Czym się zajmuje okulista?

Z istotności zmysłu wzroku dla naszego codziennego funkcjonowania zdajemy sobie sprawę wówczas, gdy zaczyna on niedomagać. Problemy z widzeniem pozbawiają nas codziennych przyjemności, jednak największe utrudnienie, które się z tym wiąże to znaczące ograniczenie samodzielności. Problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków czy kłopoty z poruszaniem się to tylko niewielka część z nich. Z tego względu powinniśmy szczególnie dbać o wzrok. Okulista jest specjalistą, który czuwa nad zdrowiem naszych oczu. Edukuje pacjentów w zakresie pielęgnacji i higieny narządu wzroku oraz diagnozuje i leczy choroby oczu. Dobiera szkła korygujące wady refrakcji, wykonuje badania diagnostyczne i podejmuje działania lecznicze, gdy zachodzi taka potrzeba.

Jeżeli problemy ze wzrokiem występują u dziecka, najlepiej zgłosić się do okulisty dziecięcego. Warto również wspomnieć o takiej dziedzinie medycyny, jak chirurgia okulistyczna, która specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu chorób narządu wzroku.

Kiedy warto umówić się do okulisty?

Okuliści nie ustają w zachęcaniu swoich pacjentów do odbywania wizyt profilaktycznych. Powinny się one odbywać przynajmniej raz w roku. Rzeczywistość pokazuje jednak, że do gabinetu okulistycznego trafiamy dopiero wtedy, gdy coś nam dolega. Główną przyczyną tych wizyt jest pogorszenie ostrości widzenia. W przypadku młodych osób zwykle jest to krótkowzroczność, zaś u osób starszych głównym problemem jest starczowzroczność, czyli pogorszenie widzenia z bliskiej odległości. Istnieją jednak inne objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u okulisty, takie jak:

 • pieczenie i swędzenie oczu,
 • przekrwienie oczu,
 • nawracające stany zapalne powiek i spojówek,
 • ból oczodołu,
 • "mroczki" przed oczami i podwójne widzenie,
 • częste mruganie i mrużenie oczu,
 • zawężenie pola widzenia,
 • nawracające i silne bóle głowy,
 • światłowstręt.

Jeżeli nie dokuczają nam problemy ze strony narządu wzroku, mimo to powinniśmy regularnie kontrolować stan naszego wzroku u okulisty. Takie profilaktyczne wizyty mogą uchronić nas przed groźnymi chorobami oczu lub znacząco skrócić czas ewentualnego leczenia. Pamiętajmy, że rozwój niektórych chorób oczu jest procesem rozciągniętym w czasie i pewne objawy mogą nam zwyczajnie umknąć lub je zbagatelizujemy. Tymczasem mogą być one sygnałem chorób oczu lub groźnych chorób ustrojowych, jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Nie zwlekajmy więc i jeszcze dziś zarezerwujmy wizytę u okulisty. Możemy to zrobić naprawdę szybko za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl, który oferuje tysiące terminów u lekarzy z całej Polski.

Przebieg wizyty i badania u okulisty

Wizytę u okulisty rozpoczyna wywiad lekarski. W ten sposób lekarz może zgromadzić informacje na temat objawów u pacjenta, przebytych chorób okulistycznych oraz tych dotykających inne układy, stosowanych leków czy chorób w rodzinie. Okulistę zainteresować mogą także warunki, w jakich pracujemy, nasz tryb życia, stosowane kosmetyki czy rodzaj diety. 

Rutynowym badaniem u okulisty jest sprawdzanie ostrości wzroku do dali i bliży oraz pomiar ciśnienia w gałce ocznej. Wykonuje się także badanie w lampie szczelinowej, które pozwala dokładnie zobaczyć struktury przedniej komory oka, twardówki, rogówki oraz spojówki i powiek. Jeżeli zachodzi podejrzenie pewnych zaburzeń ogólnoustrojowych (np. nadciśnienie, cukrzyca) wykonuje się oftalmoskopię, czyli wziernikowanie dna oka.

Jakie choroby leczy okulista?

Najczęściej diagnozowanym problemem u pacjentow są wady refrakcji, czyli krótkowzroczność, nadwzroczność, prezbiopia (starczowzroczność) oraz astygmatyzm. Koryguje się je przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Dzięki rozwojowi medycyny wady wzroku można korygować laserowo, z czego pacjenci korzystają coraz częściej. Do okulistów zgłaszamy się także w przypadku stanów zapalnych spojówek i powiek, narządu łzowego, a także zespołu suchego oka

Okulista leczy również takie schorzenia, jak:

 • wylew podspojówkowy,
 • odwinięcie, podwinięcie i opadnięcie powieki,
 • zapalenie rogówki,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • zwyrodnienie plamki żółtek (AMD), ciałka szklistego lub siatkówki,
 • retinopatia cukrzycowa,
 • zaćma (katarakta),
 • jaskra,
 • ropowica,
 • zapalenie nerwu wzrokowego,
 • rak kolczystokomórkowy lub podstawnokomórkowy powiek,
 • guzy powiek (łagodne i złośliwe).


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.