Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Pediatra - czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji?

2018-09-17 15:47
Czym zajmuje się pediatra?

Tak, jak dorośli w pierwszej kolejności składają wizytę u lekarza rodzinnego, tak podstawową opiekę zdrowotną nad najmłodszymi sprawuje pediatra. Nie tylko diagnozuje i leczy różne schorzenia, ale również monitoruje rozwój dziecka i dba o profilaktykę u małych pacjentów. Czym dokładnie zajmuje się pediatra i jakie choroby leczy?

Pediatra – ekspert od zdrowia najmłodszych

Choć dzieci to mali dorośli, tak naprawdę między organizmem osób dorosłych i maluchów istnieje wiele różnic. Organizm dziecka stale się rozwija, w związku z czym inaczej przechodzi pewne choroby. Stąd też potrzeba wyodrębnienia specjalizacji lekarskiej, ukierunkowanej na rozwój i zdrowie najmłodszych. Pediatra jest zatem specjalistą od zdrowia i schorzeń, które występują przede wszystkim u dzieci i młodzieży

Wiele osób z pewnym pobłażaniem traktuje lekarzy tej specjalizacji, jednak taki pogląd jest niezwykle krzywdzący. Pediatra musi bowiem odznaczać się wszechstronną wiedzą z zakresu wielu dziedzin medycyny. Nie tylko leczy przeziębienia i choroby wieku dziecięcego, ale również wykonuje badania diagnostyczne i kontrolne, dzięki którym może monitorować rozwój dziecka zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Potrafi rozpoznać zaburzenia rozwojowe u dziecka oraz ma kwalifikacje, by udzielać porad w zakresie opieki zdrowotnej nad dzieckiem. Pilnuje również kalendarza szczepień i w porozumieniu z rodzicami decyduje o tym, czy dziecko się do szczepienia kwalifikuje. Gdy ma wątpliwości i nie potrafi sam postawić diagnozy, dopiero wówczas kieruje rodziców malucha do innych specjalistów.

W ramach pediatrii powstało wiele podspecjalizacji, skupiających się na konkretnych układach i schorzeniach. Istnieje zatem dziecięca kardiologia, endokrynologia, neurologia czy onkologia. Leczeniem schorzeń u noworodków zajmuje się neonatolog. Warto również wspomnieć o medycynie prenatalnej, która umożliwia leczenie jeszcze przed momentem narodzin.

Jak wybrać dobrego pediatrę?

To pytanie zadaje sobie pewnie każdy rodzic. Podstawą do dokonania właściwego wyboru powinny być oczywiście kompetencje i doświadczenie danego lekarza w leczeniu pacjentów, poparte wykształceniem oraz certyfikatami ukończonych szkoleń. Jednak w przypadku leczenia dzieci bardzo istotne jest podejście lekarza i jego usposobienie. Te z pozoru nieistotne cechy mogą znacząco wpływać na przebieg wizyty oraz to, czy dziecko będzie współpracowało. Należy zatem zwrócić uwagę, jak dany pediatra rozmawia z dzieckiem i jakie ma do niego podejście. Czy jest w stosunku do niego cierpliwy? Czy potrafi uspokoić dziecko i sprawić, by się nadmiernie nie stresowało podczas wizyty? Również podejście do rodziców ma znaczenie. Trudno bowiem powierzyć lekarzowi opiekę nad dzieckiem, gdy się mu w pełni nie ufa. Warto zatem wybrać lekarza, który przekona do siebie zarówno dziecko, jak i rodziców.

Wizyta u pediatry – kiedy trzeba się wybrać?

Pierwsza wizyta u pediatry odbywa się już w pierwszym miesiącu życia dziecka. Nazywana jest wizytą patronażową i jest dla rodziców okazją, by poznać nowego lekarza i wypytać go o wszystko, co budzi ich wątpliwości. Z tego względu warto się do niej gruntownie przygotować, choć w niedalekiej przyszłości będzie jeszcze wiele okazji, by porozmawiać. W trakcie pierwszej wizyty dziecko będzie ważone i mierzone, sprawdzana będzie także wielkość ciemiączka, prawidłowość odruchów, bicie serca. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą przy okazji następnej wizyty sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i jak przybiera na wadze. Rodzice muszą być również gotowi na pytania dotyczące snu dziecka, jego zachowania, a także sposobu karmienia. W pierwszym roku życia dziecka wizyt u pediatry odbywa się co najmniej kilka i mowa tu tylko o wizytach profilaktycznych i związanych ze szczepieniami.
Do pediatry należy się udać również wówczas, gdy dziecko źle się czuje. Wszelkie niepokojące infekcje górnych dróg oddechowych, wysypki i zmiany skórne, zmiany w oddawaniu stolca powinny być skonsultowane z pediatrą. Czujność powinny również obudzić takie objawy, jak:

  • nadmierna płaczliwość,
  • osowiałość,
  • brak reakcji na bodźce,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • opóźniony rozwój ruchowy,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
  • trudności przy karmieniu piersią i ssaniem smoczka.

Objawów może być znacznie więcej, dlatego każda rzecz, która nas niepokoi powinna być skonsultowana ze specjalistą. Wizytę u pediatry możemy zarezerwować on-line w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, który oferuje terminy także w ramach NFZ. Jeżeli nie mamy możliwości przyjść z dzieckiem do przychodni, część lekarzy świadczy wizyty domowe.

Jakie choroby leczy pediatra?

Do pediatry rodzice przeważnie udają się, gdy widzą u dziecka zmianę zachowania - staje się marudne i płaczliwe, nie chce jeść, ma podwyższoną temperaturę. Zwykle chodzi o przeziębienie, jednak istnieje szereg chorób, które dotykają głównie dzieci. Mowa tu przede wszystkim o tzw. chorobach wieku dziecięcego. Do tej grupy należą m.in.: odra, ospa wietrzna, różyczka, świnka, trzydniówka, szkarlatyna. Mimo szczepień dzieci często na nie chorują, jednak ich przebieg jest znacznie bardziej łagodny. Maluchy często chorują także na zapalenie ucha oraz grypę.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.