
Czy pacjenci mają swoje ulubione apteki?
Tylko 23% Polaków jest przywiązanych do jednej apteki, a większość za każdym razem wybiera inną kupując leki – wynika z badania PEX. O lojalności decyduje lokalizacja, ceny, jakość obsługi oraz asortyment.
Znajdź lekarza w okolicy
Wybierz termin i godzinę
Zarezerwuj wizytę
Przyjdź na wizytę
Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.
Znajdź wolny termin wizyty teraz!Dziennikarz, Redaktor Naczelny Czasopisma OSOZ Polska, od lat związany z KAMSOFT S.A., entuzjasta transformacji cyfrowej w ochronie zdrowia. Autor kilku tysięcy artykułów o tematyce e-zdrowia i innowacji w medycynie, w tym setek wywiadów z ekspertami branżowymi. Laureat nagrody Lider Roku w Ochronie Zdrowia w kategorii Media i PR.
Tylko 23% Polaków jest przywiązanych do jednej apteki, a większość za każdym razem wybiera inną kupując leki – wynika z badania PEX. O lojalności decyduje lokalizacja, ceny, jakość obsługi oraz asortyment.
Produkty do mycia ciała i włosów, balsamy, produkty chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB, oliwki, pudry i zasypki, chusteczki nawilżane oraz pasty do zębów – na półkach aptecznych można znaleźć ponad 600 różnych kosmetyków dla dzieci. Rosnąca od dwóch dekad sprzedaż, w 2020 zaczęła szybko spadać. Winne są dwa czynniki.
Komisja Europejska (KE) pracuje nad stworzeniem Zielonego Certyfikatu Cyfrowego (Digital Green Certificate), aby ułatwić przemieszczanie się na terytorium UE w czasie pandemii wirusa COVID-19. Jak ma działać pierwszy paneuropejski dokument elektroniczny do celów zdrowotnych i czy zostanie wdrożony w życie jeszcze tego lata?
Jeszcze przed sezonem wakacyjnych urlopów, Komisja Europejska chce wprowadzić tzw. Digital Green Certificate (DGC), czyli dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma ujemny wynik testu lub przechorowała COVID-19. Zielone zaświadczenie cyfrowe będzie bezpłatne, dostępne w języku narodowym i angielskim, stając się uniwersalną przepustką dla mieszkań- ców UE podróżujących po krajach członkowskich w czasie pandemii COVID-19.
Wywiad z dr Ericem Topolem, ekspertem zdrowia cyfrowego, lekarzem i naukowcem, autorem bestsellerowej książki „Deep Medicine. How Artificial Intelligence Can Make Healthcare Human Again”. Jest to odświeżona wersja rozmowy przeprowadzonej w 2019 roku.
Choć cyfryzacja nie jest panaceum na wszystkie wyzwania stojące przed ochroną zdrowia, będzie stanowiła praktyczne wsparcie dla pacjentów, lekarzy i pielęgniarek oraz systemu nadzoru epidemiologicznego – przyznaje w wywiadzie dla OSOZ Polska prof. Ilona Kickbusch, światowej sławy ekspert w dziedzinie zdrowia globalnego, dyrektor genewskiego Global Health Centre w Graduate Institute of International and Development Studies.
Mija 12 miesięcy odkąd pandemia COVID-19 rozlała się po Europie stając się jednym z największych wyzwań dla ochrony zdrowia w ostatnich dziesięcioleciach i pochłaniając życie ponad 500 000 Europejczyków. Zamknięte gabinety lekarskie i ograniczenia w przemieszczaniu się wymusiły przejście na zdalną opiekę medyczną. Telekonsultacje i inne rozwiązania e-zdrowia przeżyły boom, pomagając zachować ciągłość opieki w kryzysowej sytuacji. Jak dziś wygląda krajobraz cyfryzacji? Prezentujemy wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez HIMSS Europe.
18 lutego br. łazik Perseverance wylądował na Marsie w poszukiwaniu oznak dawnego życia. To kolejna misja, której szczęśliwy finał był możliwy dzięki pionierskim technologiom rozwijanym przez międzynarodowe agencje kosmiczne. Wiele z innowacji wynalezionych na potrzeby misji pozaziemskich znajduje po latach zastosowanie w ochronie zdrowia.
Od 8 stycznia 2021 placówki medyczne mają obowiązek ustawowy wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej, lekarze wystawili blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. tych elektronicznych dokumentów. Wzrosła liczba podmiotów leczniczych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania. W porównaniu z początkiem stycznia jest ich o 20 proc. więcej.
DTx, czyli terapie cyfrowe (digital therapeutics), to rozwiązania e-zdrowia, które mogą wspomagać pacjenta w terapii chorób, podobnie jak to się dzieje w przypadku klasycznych leków. Prezentujemy szczegóły na temat tego dynamicznie rozwijającego się rynku, analizujemy otoczenie regulacyjne oraz przytaczamy praktyczne przykłady zastosowań.