Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Etykiety medyczne i ich charakterystyka. Co warto o nich wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

2020-09-30 13:27
etykiety medyczne fiolki

Etykiety są powszechnie umieszczane na produktach różnego rodzaju. Korzysta z nich także branża medyczna i farmaceutyczna. Etykiety medyczne to szeroka grupa profesjonalnych produktów, w postaci m. in. opasek na rękę dla pacjentów, oznaczeń na próbówki z krwią, etykiet na worki do sterylizacji i z krwią oraz wielu innych. Etykiety medyczne muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów zgodnych z restrykcyjnymi normami instytucji medycznych. Co warto wiedzieć o tego typu produktach?

Czym są etykiety medyczne i jakie mają zastosowanie?

Etykiety medyczne są nośnikiem szczegółowych informacji zamieszczonych na niewielkiej przestrzeni. Są powszechnie wykorzystywane m. in. w branży medycznej i farmaceutycznej, gdzie mogą występować zarówno w wersji czystej, jak i z dowolną personalizacją klienta. Wszystkie etykiety medyczne muszą być wykonane ze starannie dobranych materiałów o potwierdzonej jakości, zgodnej z obowiązującymi normami instytucji medycznych. Podstawowym warunkiem jest wysoka trwałość materiału wierzchniego wymagana w odpowiednim środowisku.

Właściwej jakości etykiety medyczne muszą charakteryzować się wysoką odpornością na wilgoć, działanie czynników atmosferycznych oraz zmienne temperatury. Bardzo duże znaczenie ma także zastosowany w nich klej, który również musi spełniać ściśle określone kryteria. Jego dopasowanie ma szczególne znaczenie w przypadku etykiet na worki z krwią, w przypadku których niezbędne jest zastosowanie substancji klejącej o właściwościach niemigrujących.

Etykiety medyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Umieszcza się je na kartonowych opakowaniach leków, szklanych buteleczkach, workach z krwią, próbówkach, pojemnikach do sterylizacji oraz wielu innych przedmiotach powszechnie wykorzystywanych w branży medycznej i farmaceutycznej, które muszą zostać oznakowane w odpowiedni sposób. Etykiety medyczne to także popularne opaski dla pacjentów wręczane podczas pobytu w szpitalu.

etykiety medyczne

 

Najpopularniejsze rodzaje etykiet medycznych

Etykiety medyczne mogą być produkowane w czystej formie, jak i posiadać dowolną personalizację zgodną z zamówieniem klienta. Do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie najlepsze, starannie dobrane materiały, których parametry oraz jakość musi być w pełni zgodna z obowiązującymi normami medycznymi. Istnieje ich wiele różnych rodzajów, co pozwala na dostosowanie parametrów użytkowych oraz charakteru etykiet do konkretnego zastosowania. Najpopularniejszym rodzajem etykiet medycznych są produkty typu booklet. Są to etykiety wielowarstwowe, których zaletą jest możliwość stosowania na niewielkich powierzchniach.

Bardzo popularną grupą produktów są także etykiety medyczne na lekarstwa, które najczęściej przygotowuje się z materiałów foliowych lub w formie papierowych etykiet laminowanych. Na wyrobach medycznych często umieszczane są także tzw. etykiety peel-off, które składają się z dwóch warstw - dolnej i wierzchniej. Pozwala to na umieszczenie większej ilości informacji na małej powierzchni oraz uzyskanie dostępu do bardziej szczegółowych danych na temat produktu w dowolnym momencie, poprzez tymczasowe odklejenie wierzchniej warstwy etykiety.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów