Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak bezpiecznie uprawiać sport?

Artykuł sponsorowany

2022-01-10 11:18
Mężczyzna podczas treningu siłowego, wykonuje przysiad ze sztangą.

Sport to zdrowie - ta sentencja jest znana niemal każdemu człowiekowi. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Różne dyscypliny sportowe niosą za sobą rozmaite ryzyka urazów lub stłuczeń. Bardzo ważna okazuje się również odpowiednia rozgrzewka, która pozwala zaadaptować mięśnie do czekającego je wysiłku fizycznego.

Dobrze wykonana rozgrzewka to podstawa

Rozgrzewka jest jednym z najważniejszych elementów uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. W zależności od rodzaju aktywności fizycznej może się ona różnić. Intensywność rozgrzewki powinna być narastająca, aby organizm mógł przygotować się do wysiłku. Jej długość zwykle nie przekracza dziesięciu minut. Rozgrzewka może mieć charakter ogólny lub być ukierunkowana na dane partie ciała, lub określone ćwiczenia, które okażą się najbardziej przydatne w danym rodzaje sportu.

Kobieta ćwiczy na siłowni, korzysta z orbitreka.

Istnieje wiele ćwiczeń powszechnie wykorzystywanych w trakcie rozgrzewki. Są to między innymi: skręty tułowia, pajacyki, trucht w miejscu, wymachy i krążenia ramion. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by rozgrzać mięśnie z pomocą niezbyt szybkiego biegu. Najefektywniejsza rozgrzewka to taka złożona z kilku ćwiczeń. Ich wykonanie zapewni odpowiednie uelastycznienie mięśni, co pozwoli na bezpieczne uprawianie określonego sportu.

Dobroczynny wpływ rozgrzewki na ciało wynika z prawidłowego przepływu krwi do mięśni i rozluźnieniu stawów, co w znaczący sposób wpływa na mniejsze ryzyko kontuzji. Ponadto, wykonanie kilku ćwiczeń przed główną aktywnością pozwala lepiej się skupić na wykonywanym treningu. 

Akcesoria, które pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które często okazują się niezbędne w trakcie wykonywania niektórych aktywności fizycznych. Przykładowo - wyczynowa jazda rowerem wymaga posiadania dobrej jakości ochraniaczy na kolana i łokcie oraz kasku wykonanego z trwałego materiału. Ochrona najbardziej narażonych części ciała jest istotna, jeśli trening ma przynieść radość i dobre samopoczucie, a nie bolesne kontuzje. 

Trening na siłowni jest jedną z najpopularniejszych aktywności, na którą decyduje się coraz więcej ludzi. Warto wyposażyć się w kilka akcesoriów, które znacząco mogą wpłynąć na jego komfort. Mowa tu na przykład o rękawiczkach ochronnych, które poprawią chwyt śliskich gryfów i hantli. Do równie ciekawych i przydatnych akcesoriów należą pasy kulturystyczne. To bardzo funkcjonalny element wyposażenia, który bardzo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń siłowych. Za jego pomocą asekuruje się odcinek lędźwiowy kręgosłupa, chroniąc go przy tym przed bolesną kontuzją. 

Wszelkie akcesoria przydatne w utrzymaniu bezpieczeństwa w trakcie treningu siłowego można zakupić w wielu sklepach online. Posiadają one ogromny asortyment i prawdopodobnie każdy znajdzie coś w swoim guście. Akcesoria do siłowni na Prosportowy z pewnością mogą spełnić oczekiwania entuzjastów tego typu sportu. 

Uprawianie sportu często wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju urazów i kontuzji. Wybierając konkretną dyscyplinę, warto zaopatrzyć się w pewne akcesoria, mogące poprawić komfort i zapewnić ochronę. Ważną rolę odgrywa również rozgrzewka, dzięki której mięśnie przyzwyczajają się do ćwiczeń. Wykonana w prawidłowy sposób, wpływa na spadek ryzyka kontuzji i pozwala na osiągnięcie odpowiedniego skupienia przed właściwą częścią treningu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów