Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jonizacja Plasmacluster — technologia inspirowana naturą

Artykuł sponsorowany

2020-08-11 14:51
Jonizacja Plasmacluster Loveair

Znasz to uczucie, kiedy wychodzisz z domu zaraz burzy i możesz pooddychać odświeżonym, rześkim i pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem? To bardzo przyjemne wrażenie, to efekt jonizacji, czyli procesu prowadzącego do zrównoważenia ładunków dodatnich i ujemnych występujących w powietrzu. Czy można podobny skutek uzyskać w zaciszu własnego domu? Tak! Jest to możliwe dzięki technologii Plasmacluster stosowanej w urządzeniach marki Sharp.

Czym jest jonizacja?

W naturze zjawisko jonizacji zaobserwować można między innymi w okolicach wodospadów, w lasach, nad morzem i tuż po burzy. Charakterystyczne orzeźwiające powietrze, to wynik naturalnego wyrównywania ładunków elektrostatycznych w otoczeniu. Zrównoważenie jonowe powoduje, że powietrze, którym oddychamy, jest lekkie i relaksujące. Działanie ujemnych jonów poprawia nasze samopoczucie oraz zdolność koncentracji. 

Niestety, nie zawsze mamy możliwość oddychania odpowiednio zjonizowanym powietrzem, wręcz przeciwnie — przychodzi nam się zmagać ze smogiem, spalinami, niebezpiecznymi gazami i lotnymi związkami organicznymi. Zbyt duża ilość dodatnich jonów w otoczeniu, wytwarzanych między innymi przez urządzenia biurowe, sprzęt AGD i RTV sprawia, że czujemy się ospali, apatyczni i pozbawieni dobrego nastroju. Dlatego tak ważne jest dbanie o równoważne występowanie obu rodzajów cząsteczek w powietrzu, którym przychodzi nam oddychać na co dzień.

Technologia Plasmacluster – jonizacja na najwyższym poziomie

W dobie rozkwitu technologicznego, zjawisko jonizacji można uzyskać również w zamkniętych pomieszczeniach. Nie musisz więc wychodzić z domu, by zaczerpnąć rześkiego, odświeżonego i pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. Żeby osiągnąć odpowiedni efekt, wystarczy zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji.

Marka Sharp od wielu lat przoduje w rankingach tego typu urządzeń. Firma wykorzystuje w swych działaniach opatentowaną i niezwykle innowacyjną metodę Plasmacluster, która inspiruje się działaniami matki natury. Jony generowane przez urządzenia działające w tej technologii, skomponowane są z tego samego rodzaju jonów ujemnych i dodatnich, które występują w przyrodzie.

Przeczytaj więcej o Technologii Plasmacluster https://loveair.pl/zdrowie/plasmacluster-technologia-jonizacji-zaczerpnieta-z-natury

Jak działa Plasmacluster?

Jonizacja stosowana przez Sharp wykorzystuje procesy obserwowane w naturze, dzięki czemu jest niezwykle bezpieczna i niezagrażająca użytkownikom. Urządzenia wyposażone w tę funkcję wytwarzają jony dodatnie i ujemne, które przyłączając się do zanieczyszczeń, eliminują je, a następnie powracają do powietrza jako niezauważalna para wodna. Dzięki inteligentnemu systemowi przepływu powietrza, odświeżone i oczyszczone powietrze jest rozpraszane w każdy zakątek pomieszczenia.

Co sprawia, że metoda stosowana przez firmę Sharp jest niezwykle skuteczna i trwała? Chodzi właśnie o wytwarzane jony, które dodatkowo są stabilizowane cząsteczkami wody pozyskanymi z powietrza. Z racji tego, że drobinki wody wykazują właściwości dipolowe, chętnie łączą się z ujemnymi jonami tlenu (O2-) i dodatnimi jonami wodoru (H+), zabezpieczając atomy przed szybkim zobojętnieniem. Cząsteczki wody otaczające jony tworzą stabilne jony klastra, przypominające w budowie kiść winogron. Swoiste zagęszczenie jonów pozwala na ich szybkie przemieszczanie się na dużych dystansach.

Atomy generowane przez jonizator wspomagają neutralizację wirusów, bakterii, grzybów, pleśni, roztoczy i alergenów. Są w stanie wychwycić z powietrza nieprzyjemne zapachy, gazy i opary. Potrafią też zmniejszyć elektryczność statyczną odpowiedzialną za występowanie popularnego zjawiska elektryzowania się przedmiotów.

Jonizacja a alergie

Oczyszczacze powietrza Sharp to jedne z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących technologię jonizacji. Plasmacluster wspomaga proces oczyszczania powietrza, co szczególnie istotne jest dla osób cierpiących na alergie wziewne oraz zmagających się z dolegliwościami związanymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem górnych dróg oddechowych.

Jak wynika z licznie przeprowadzonych badań, metoda jonizacji stosowana w urządzeniach Sharp może usunąć z otoczenia aż 99,90% alergenów roztoczy kurzu, będących jednym z najbardziej popularnych czynników alergennych.

Zalety stosowania technologii Plasmacluster

Jonizacja w technologii Plasmacluster wykazuje szereg korzyści dla organizmu. Do grupy najważniejszych zalet stosowania tej metody zaliczyć można:

 • eliminację nieprzyjemnych zapachów,
 • minimalizację ilości alergenów,
 • neutralizację wirusów i bakterii,
 • neutralizację pleśni i grzybów,
 • zmniejszenie ładunków elektrostatycznych,
 • polepszenie stanu i poziomu wilgotności skóry,
 • wzmocnienie kondycji włosów.

Likwidacja niemiłych zapachów

W porównaniu do tradycyjnego nawiewu, jonizacja skuteczniej redukuje nieprzyjemne zapachy oraz gazy, również te pochłaniane przez ściany, tkaniny i meble. Skuteczność w tej kwestii potwierdzają testy, które wykazały redukcję zapachu dymu tytoniowego w czasie 30-90 min (w zależności od użytego typu generatora jonów) na przestrzeni 41m3.

Usuwanie alergenów, w tym roztoczy kurzu domowego

Generowane przez urządzenia jony oddziałują na roztocza kurzu domowego, likwidując je w 99,90%, co potwierdzone zostało badaniami przeprowadzanymi w Graduale School of Advanced Sciences of Matter Hiroshima University. Plasmacluster wyeliminuje też inne czynniki negatywnie wpływające na układ oddechowy w tym pyłki, zarodniki grzybów, pleśń i smog.

Neutralizacja wirusów i bakterii

Technologia, uszkadzając strukturę patogennych wirusów, uniemożliwia ich przedostawanie się do ludzkiego organizmu. Efektywność w tym zakresie potwierdziły testy przeprowadzone przez ITEA Inc. Tu alergeny wpuszczone do pomieszczenia o powierzchni 25m3 zostały zlikwidowane w 99% zaledwie w 14 minut! Identyczny efekt (likwidację 99% wirusów) uzyskali naukowcy z brytyjskiego Retroscreen Virology lTD.

Neutralizacja pleśni i grzybów

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ishikawa Health Service Association, jony Plasmacluster są w stanie niszczyć strukturę błony komórkowej pleśni i grzybów, co uniemożliwia ich dalsze rozmnażanie się. Japan Food Research Laboratories potwierdziło skuteczność w neutralizacji pleśni zalegającej na powierzchniach. Badania dowiodły, że jony generowane przez Plasmacluster są w stanie nie tylko likwidować zarodniki pleśni znajdujące się w powietrzu, ale także hamować rozprzestrzenianie się pleśni zalegającej na powierzchniach mebli, ścian itp.

Redukcja ładunków elektrostatycznych

Popularne elektryzowanie się przedmiotów to efekt wyładowań elektrostatycznych, które  zachodzą pomiędzy przedmiotami posiadającymi różne potencjały elektrostatyczne. Technologia Plasmacluster wytwarzająca zarówno dodatnie, jak i ujemne jony jest w stanie wyeliminować elektryczność statyczną, łącząc przeciwległe ładunki. Testy w tej dziedzinie wykazały, że Plasmacluster potrafi redukować elektryczność statyczną na powierzchni 55m3 w zaledwie 40-360 sekund! (Wynik zależny jest od typu testowanej technologii).

Upiększenie skóry oraz wzmocnienie kondycji włosów

Co ciekawe, technologia Plasmacluster może również wpływać na stan skóry i kondycję włosów. Dzieje się tak za sprawą cząsteczek wody, które otaczają wytwarzane jony. Drobinki wody osadzają się na powierzchni skóry, tworząc dodatkową barierę ochronną. Badania potwierdzające tę zależność  przeprowadził m.in. japoński zespół testowy z Soiken Inc.  

Wszechstronne zastosowanie technologii Plasmacluster

Ujemne jony wykorzystywane w jonizacji Plasmacluster działają na wielu płaszczyznach, lecz w szczególności wykorzystywane są w oczyszczaczach powietrza Sharp oraz generatorach jonów. Wciąż udoskonalana metoda, znalazła również zastosowanie w innych sprzętach i urządzeniach codziennego użytku. To między innymi:

 • suszarki do rąk,
 • podgrzewacze do wody,
 • windy,
 • samochodowe oczyszczacze powietrza,
 • ogrzewacze gazowe,
 • samochodowe i autokarowe systemy klimatyzacyjne,
 • sauny parowe,
 • systemy wentylacyjne,
 • oświetlenie LED,
 • toalety z bidetem,
 • jonizatory powietrza,
 • domowe systemy klimatyzacyjne,
 • systemy wentylacyjne w palarniach.

Skuteczność działania, a bezpieczeństwo stosowania

Sharp podkreśla, że technologia Plasmacluster służy skutecznie w odpowiednich warunkach. Aby działanie generowanych jonów było afektywne, musi być dopasowane do rzeczywistych warunków użytkowania (również względem powierzchni podłogi). Odpowiednie zagęszczenie jonów na konkretnej powierzchni pozwala na uzyskanie maksymalnych korzyści ze stosowania technologii.  

Firma stale potwierdza bezpieczeństwo wykorzystywania systemu. Swoje doświadczenia względem jakości i pewności użytkowania wykonuje w obiektach testowych działających zgodnie z dobrymi praktykami laboratoryjnymi (GLP). Stosując najwyższe standardy bezpieczeństwa, gwarantuje, że jony wytwarzane przez technologię Plasmacluster nie wykazują negatywnego wpływu na włosy, skórę, wzrok, ciało i narządy wewnętrzne. Nie wpływają też niekorzystnie na płód, kobiety w ciąży, geny i procesy rozmnażania.

Technologia Plasmacluster została poddana licznym testom klinicznym, które zaświadczają o efektywności działania m.in. względem infekcji wirusowych (w tym grypy), niektórych nieprawidłowości w funkcjonowaniu skóry, ryzyka zakażenia gruźlicą w szpitalach zakaźnych, a także stanów zapalnych górnych dróg oddechowych u dzieci i młodzieży cierpiących na astmę atopową. 

Skuteczność jonizacji stosowanej w technologii Plasmacluster oraz niezawodność produktów marki Sharp, zostały potwierdzone testami przeprowadzanymi między innymi w Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Gruzji, Indonezji, Korei, Tajlandii i Wietnamie. Tu udokumentowano pozytywny wpływ jonów na reakcje alergiczne, usuwanie bakterii, grzybów i wirusów, eliminację zapachów oraz występowanie efektów upiększających.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów