Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Mumio shilajit - poznaj niezwykłe właściwości lecznicze “górskiej żywicy”

Artykuł sponsorowany

2023-03-23 16:19
Zadowolona, roześmiana kobieta spogląda w kierunku fotografa.

Niezwykłe mumio, to prastary i naturalny specyfik na wiele dolegliwości, o którym znów robi się głośno. Cenny “sok” ze skał ma niepowtarzalny skład i niezwykłe działanie! Jest samoistną mieszaniną ogromnej ilości składników organicznych i mineralnych. Zawiera około 65 komponentów, które nagromadziła w nim natura, harmonizując je w jedną, genialną substancję. Jak działa mumio i na jakie dolegliwości możesz je stosować?

Co to jest Mumio?

Mumio to rodzaj wosku mineralnego, który powstaje za sprawą przyrodniczych procesów rozkładu tkanek roślinnych. Nazywane jest też shilajit, co z sanskrytu oznacza dosłownie "górską smołę", zaś z greckiego „chroniące ciało”. Potocznie opisuje się je także jako „krew góry” lub „łzy góry”, ponieważ to właśnie z gór pochodzi ów niezwykły, mineralny wosk. Jest wynikiem procesu obumierania materii organicznej, czyli m.in. szczątków roślin, alg oraz porostów, dostających się w zakamarki skał. Mumio nie znajdziemy jednak wszędzie - występuje jedynie w wysoko położonych jaskiniach górskich, na wysokości 3 do 5 tys. m. ppm, w postaci nacieków lub sopli. Wydobywa się je w rejonach Azji (Himalaje), ale również w Ałtaju, Karakorum i Wyżynie Tybetańskiej.

Ciekawostka!

Historia mumio liczy ok. 3000 lat. To właśnie mieszkańcy gór odkryli właściwości zdrowotne mumio: zauważyli, że górskie w zwierzęta żują cząstki ciemnej, kleistej substancji, znajdującej się w szczelinach skał i odkryli, że wspiera ona ich wytrzymałość na trudne, górskie warunki.
Mumio nie ma stałej formy. To kleista substancja, przypominająca żywicę lub smołę. Krystaliczne, oczyszczone mumio ma kolor ciemnobrązowy i postać lepkiej masy, która mięknie pod wpływem ciepła rąk. Ma ono też specyficzny, żywiczny zapach i świetnie rozpuszcza się w wodzie. Dziś możemy je kupić w formie proszku, roztworu i tabletek. Zażywa się je doustnie. Mumio bywa także składnikiem leczniczych maści.

Mumio – skład

Najbardziej niezwykły w mumio jest unikalny skład chemiczny. Zawiera ono bowiem kilkadziesiąt cennych dla organizmu pierwiastków, makro i mikro- elementów (w tym: glin, krzem, sód, żelazo, magnez, fosfor, bar, siarkę, beryl, mangan, wanad, tytan, srebro, miedź, ołów, cynk, bizmut, nikiel, kobalt, stront, chrom, gal, molibden, wapń, potas, cynę), aminokwasy, szereg witamin, cenne kwasy tłuszczowe, moc związków organicznych, takich jak jad pszczeli, żywica, olejki eteryczne, sterydy, kwas benzoesowy, elagowy i hipurowy, ichtiol, krzemiany. Ważne jest, że każda z tych substancji może korzystnie wpłynąć na procesy życiowe ludzkiego organizmu, intensyfikując jego regenerację.

Właściwości i działanie mumio

Działanie mumio na ludzki organizm jest niezwykle złożone. Ma ono wszechstronny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Z tego względu mumio obrosło w legendy i ma renomę niemal cudownego leku. Jak działa na nasz organizm?

 • Wpływa dodatnio na procesy życiowe człowieka
 • Nasila zmiany regeneracyjne w różnych tkankach.
 • Działa przeciwzapalnie i wzmacniająco.
 • Pomaga w bólu mięśni i stawów.
 • Wzmacnia kości, skórę oraz paznokcie.
 • Wpływa korzystnie na układ odpornościowy.
 • Wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji.
 • Zmniejsza szkodliwe działanie wolnych rodników.
 • Wspiera utrzymanie prawidłowego stanu kości i stawów.
 • Wspomaga funkcjonowanie układu moczowego.
 • Pobudza procesy trawienne i metabolizm węglowodanów i lipidów.
 • Pomaga normalizować masę ciała.
 • Wykazuje działanie antybakteryjne.

Mumio - gdzie kupić?

Obecnie mumio staje się słynnym specyfikiem i zaczyna przyćmiewać popularnością żeń-szeń, brahmi lub adaptogeny! Dlatego z pewnością ma je w ofercie dobra drogeria internetowa, która zaproponuje Ci duży wybór preparatów z mumio, od różnych producentów. Warto wiedzieć, że może ono być stosowane nie tylko jako suplement diety, lecz także jako kosmetyk do twarzy i ciała!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów