Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Odtrucie alkoholowe Wrocław – pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu

Artykuł sponsorowany

2020-11-10 11:27
Odtrucie alkoholowe

Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą, która dotyka coraz większej liczby osób we Wrocławiu i okolic Wrocławia. Przyczyny nałogu są różne, najczęściej długotrwały stres lub problemy osobiste sprawiają, że sięgamy po używkę. Wiele osób również poprawia sobie za pomocą alkoholu nastrój lub jest on nagrodą za ciężki dzień pracy. Coraz młodsi ludzie sięgają po alkohol, dlatego ten problem jest tak rozpowszechniony. Używkę tę można kupić praktycznie w każdym miejscu i to często niestety bez dowodu osobistego, dlatego tak szybko coraz młodsi uzależniają się od niej. Istnieje wiele sposobów na walkę z nałogiem, a często pierwszym z nich jest odtrucie alkoholowe.

Odtrucie alkoholowe – na czym polega?

Odtrucie alkoholowe Wrocław polega na podawaniu kroplówek, złożonych z glukozy, soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Dzięki glukozie w znacznym stopniu jest regulowany poziom cukru we krwi. Sól fizjologiczna z kolei posiada ważne minerały, dzięki którym równowaga wapniowo-jonowa jest zachowana. Nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania zarówno odpowiedniej ilości substancji odżywczych, jak również ustabilizowanego poziomu cukru. W ten sposób będzie możliwe dobre samopoczucie, bez nieprzyjemnych objawów, takich jak zawroty głowy, czy drżenie mięśni.

Odtrucie alkoholowe we Wrocławiu i w okolicach Wrocławia, możesz zamówić na stronie Odtrucie alkoholowe Wrocław

Sól fizjologiczna podawana jest często po np. operacji albo w przypadku wycieńczenia organizmu. Podawanie jej podczas odtruwania alkoholowego jest dość istotne, ponieważ po spożyciu dużej ilości alkoholu w naszym organizmie brakuje wielu cennych minerałów. Dzięki nim odpowiednio może funkcjonować m.in. układ mięśniowy oraz nerwowy. W przypadku zatrucia alkoholowego, sól fizjologiczna odgrywa kluczową rolę, ponieważ znacznie wzmacnia organizm, pomaga w zachowaniu równowagi w ilości elektrolitów, a także nawadnia oraz zmniejsza nieprzyjemne objawy, takie jak drżenie mięśni, czy ból głowy. Będzie więc ona odpowiednia dla osób, które są po tzw. cugu alkoholowym i mają duże niedobory ważnych pierwiastków, takich jak magnez, czy potas.

Glukoza jest z kolei najszybszym sposobem na wyrównanie poziomu cukru we krwi. Dzięki niej znacznie szybciej organizm otrzyma swoją dawkę energii. Szybko się wchłania i bardzo skutecznie normuje poziom cukru. Wzmacnia organizm i dodaje sił osobie po zatruciu alkoholowym.

Zarówno sól fizjologiczna, jak również glukoza, są podawane za pomocą wlewów dożylnych, popularnie nazwanych kroplówkami. Jet to najbardziej skuteczna metoda podawania tych substancji, ponieważ osoba mająca zatrucie alkoholowe często posiada takie nieprzyjemne objawy, jak np. mdłości i wymioty. W takim stanie nie będzie mogła przyjąć tych składników w postaci płynnej. Kroplówka jest więc najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na podanie zarówno glukozy, jak również elektrolitów. Obie kroplówki sprawią, że osoba po zatruciu alkoholowym poczuje się znacznie lepiej, a wszystkie substancje odżywcze szybciej zaczną działać.

Kroplówki podawane są przez wykwalifikowanych pielęgniarzy, którzy zajmują się pomaganiem osobom po zatruciu alkoholowym i znają objawy zatrucia, by móc pomóc w poprawie samopoczucia i zdrowia pacjenta. Przed podaniem kroplówek przeprowadzany jest wywiad, na podstawie którego obliczana jest odpowiednia ilość dawek. W przypadku innych objawów oraz problemów z dość niespokojnym pacjentem, podawane są również leki przeciwbólowe oraz uspokajające, mające na celu zmniejszenie bolesności mięśni i głowy. Zabieg przez to staje się również znacznie mniej uciążliwy. Wiele osób nie musi mieć podawanych tych leków, ale w przypadku długotrwałego cugu alkoholowego, leki uspokajające i przeciwbólowe są często niezbędne.

W trakcie podawania obu kroplówek stan pacjenta jest cały czas monitorowany. Od czasu podpięcia kroplówek, do zakończenia wlewów mija około godzina. Po tym czasie pacjent odczuwa znaczne poprawienie nastroju: znika niepokój oraz silne bóle głowy. Mniej odczuwalne jest również uczucie pragnienia, czy drżenie mięśni. Zabieg łączy w sobie skuteczność oraz bezpieczeństwo.

Podawanie kroplówek z soli fizjologicznej oraz glukozy w znacznym stopniu przyspiesza również oczyszczanie się organizmu z toksyn, które zgromadziły się w ciele podczas metabolizmu alkoholu. Metabolizowaniem alkoholu etylowego w organizmie człowieka zajmuje się wątroba, która przekształca alkohol w niegroźny dla nas kwas. Jest on usuwany wraz z moczem, jednak pozostałością po tych przemianach, są toksyny. Wraz z moczem pozbywamy się nie tylko zmetabolizowanego alkoholu, ale również wielu cennych substancji, w tym elektrolitów. Powinny więc być one jak najszybciej uzupełnione. W postaci kroplówki dotrą one szybciej do ważnych dla nas organów, co również wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.

Uzupełnienie elektrolitów pozwoli również na ustabilizowanie ciśnienia tętniczego, które po znacznym spożyciu alkoholu może być podwyższone. W trakcie odtrucia alkoholowego również monitorowane jest ciśnienie krwi, dzięki czemu pielęgniarz sprawdza, czy podane wcześniej kroplówki przynoszą odpowiedni efekt.

Czemu odtrucie alkoholowe jest ważne w leczeniu uzależnienia od alkoholu?

Odtrucie alkoholowe jest bardzo dobrym początkiem na rozpoczęcie terapii odwykowej. Osoba po ciągu alkoholowym, kiedy spożywała duże ilości alkoholu przez dłuższy czas, ma złe samopoczucie, nie potrafi racjonalnie myśleć, ma objawy zatrucia alkoholowego, takie jak ból głowy, czy mięśni. W tak złym stanie zdrowia oraz przy złym samopoczuciu nie jest w stanie przejść przez terapię odwykową. Detoks alkoholowy jest więc jednym ze sposobów nie tylko walki z nałogiem, ale również przygotowaniem osoby uzależnionej do odbycia spotkania z terapeutą. Pozwoli to na polepszenie stanu pacjenta, a także sprawienie, by miał on fizyczną siłę do powrotu na drogę trzeźwości. Tylko po detoksie alkoholowym osoba uzależniona będzie mogła odbyć konstruktywna rozmowę z psychologiem. Terapia ma na celu poszukanie przyczyny powstania nałogu i sprawienia, że chęć ponownego napicia się będzie w przyszłości znacznie mniejsza. W walce o trzeźwość bardzo ważna jest także terapia grupowa, ale również wsparcie bliskich osób. Dzięki tym dwóm czynnikom, alkoholizm może być znacznie szybciej wyleczony i powstanie mniejsze prawdopodobieństwo, że osoba uzależniona powróci do zgubnego nałogu. Odtrucie alkoholowe jest również bardzo ważne w momencie, kiedy chcemy poddać się zabiegowi zaszycia alkoholowego. Po odtruciu mamy pewność, że wszystkie toksyny oraz resztki alkoholu etylowego są już wypłukane z organizmu oraz że tym samym zabieg wszycia Esperalu jest w pełni bezpieczny.

Alkoholizm jest bardzo wyniszczającą oraz złożoną chorobą, która posiada podłoże psychologiczne. Odpowiednio szybko wdrożone leczenie sprawi, że osoba uzależniona będzie mogła łatwiej funkcjonować w społeczeństwie i pozostanie w trzeźwości przez dłuższy czas. Kolejnym krokiem w leczeniu tej choroby jest podtrzymanie stanu trzeźwości do momentu, aż osoba uzależniona nie będzie chciała wracać do nałogu i całkowicie zrezygnuje z tej bardzo wyniszczającej używki.

Więcej informacji na temat odtrucia alkoholowego na terenie Wrocławia znajdziesz na stronie: https://odtruwaniewroclaw.pl/.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów