Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Plastikowy paszport COVID - podróżowanie staje się łatwiejsze

Artykuł sponsorowany

2022-01-18 10:40
Grafika placówek NaszGabinet reklamująca możliwość zdobycia plastikowego paszportu COVID.

Przygotowujesz się do wyjazdu z kraju? Wraz z początkiem lipca poszczególne kraje wprowadziły pewne udogodnienia dla osób zaszczepionych. Dowiedz się więcej na temat tzw. paszportów covidowych, które pozwolą Ci na swobodne przemieszczanie się po terytorium Unii Europejskiej.

Czym jest Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

Paszport covidowy jest oficjalnym dokumentem w formie cyfrowej, który pozwala na swobodne przekraczanie granic krajów należących do Unii Europejskiej. Dokument ten wydawany jest w dwóch językach - języku polskim oraz angielskim i obowiązuje we wszystkich krajach w obrębie UE. 

Komu przyznawany jest Unijny Certyfikat? Z dokumentu mogą korzystać osoby:

  • zaszczepione przeciwko COVID-19 (państwa członkowskie UE indywidualne określają, czy uznają za ważny certyfikat wystawiony po pierwszej dawce szczepienia, czy dopiero po przyjęciu dwóch dawek szczepionki. W Polsce wymagane jest pełne szczepienie przeciw COVID-19),
  • które przeszły chorobę,
  • które uzyskały negatywny wynik testu na obecność COVID-19.
Starsza kobieta trzyma w ręce plastikowy certyfikat COVID.

Jak zdobyć Unijny Certyfikat Covid?

Obywatele mają możliwość skorzystania z cyfrowej wersji dokumentu na swoim urządzeniu lub wydrukowania swojego certyfikatu. Paszport covidowy uzyskasz przez Internetowe Konto Pacjenta,  aplikację mojeIKP lub aplikację mobywatel. Osoby w pełni zaszczepione posiadające zaświadczenie mogą także uzyskać certyfikat w przychodni  podstawowej opieki zdrowotnej lub w punktach szczepień. 

Oprócz tego masz możliwość zamówić certyfikat w postaci plastikowej plakietki. Plastikowy paszport Covid w formie trwałej i wygodnej karty plastikowej z indywidualnym kodem QR możesz kupić na https://www.sklep.nasz-gabinet.pl/.  Na takim certyfikacie znajdziemy oprócz naszych podstawowych danych: unikalny identyfikator certyfikatu, kod QR, datę ważności. W zależności od tego, jaki rodzaj certyfikatu został otrzymaliśmy, zawarte są także: podstawowe informacje o szczepionce (nazwa szczepionki i producenta), datę przyjęcia pierwszej dawki lub ostatniej dawki szczepionki, termin ważności certyfikatu, informację o tym, kto wykonał szczepienie, informację o uzyskaniu statusu ozdrowieńca, datę uzyskania negatywnego wyniku w teście na obecność koronawirusa. 

W przypadku osób, które poddały zaszczepieniu się poza granicami kraju, paszport covidowy może zostać odebrany u lekarza POZ lub w punkcie szczepień przeciwko COVID-19. Należy jednak pamiętać, że warunkiem jest zaszczepienie szczepionkami dopuszczonymi do obrotu w krajach UE. 

Aby otrzymać paszport covidowy, zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (wymagane jest potwierdzenie przy pomocy Profilu Zaufanego) lub skorzystaj z aplikacji mojeIKP lub aplikacji mObywatel (niezbędne jest posiadanie obywatelstwa polskiego i ważnego dowodu osobistego.  Aby otrzymać certyfikat, możesz także poprosić o udostępnienie go u lekarza POZ lub stawić się w wybranym punkcie szczepień (pod warunkiem, że masz negatywny wynik testu przeciwko COVID-19 lub jesteś zdrowy).

Przywileje dla posiadaczy paszportu covidowego

  • Przekraczanie granic państw należących do UE bez konieczności wykonywania testu przeciw COVID-19 (każde państwo członkowskie indywidualnie określa zasady podróży),
  • Brak obowiązku kwarantanny na takich zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa,
  • Brak obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie do Polski,
  • W pełni zaszczepieni nie są wliczani do limitu uczestników (w Polsce). Dotyczy to wydarzeń kulturalnych, sportowych, wesel oraz wszystkich miejsc, w których obowiązują ograniczenia liczby osób.

Czas ważności certyfikatu covidowego

Unijny Certyfikat Covid (UCC) ma ustaloną ważność, która zależy od tego, na jakiej podstawie został wystawiony.

  • W przypadku osób, które przyjęły przynajmniej jedną dawkę szczepionki, dokument jest ważny od 14 do 270 dnia po przyjęciu szczepienia.
  • W przypadku osób, które uzyskały status ozdrowieńca, paszport jest ważny od 11 dnia po otrzymaniu statusu ozdrowieńca i obowiązuje do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
  • W przypadku osób, które uzyskały ujemny wynik testu, paszport jest ważny wyłącznie przez 48 godzin.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów