Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wszywka alkoholowa jako pomoc w walce z uzależnieniem

Artykuł sponsorowany

2021-08-23 12:04
Dłoń sięgająca po szklankę z alkoholem.

Choroba alkoholowa dotyka coraz więcej osób. Stresujący tryb życia oraz presja otoczenia sprzyjają spożywaniu alkoholu, a wieczorne piwo dla relaksu zmienia się w uzależnienie od alkoholu. Jest to scenariusz dotykający nie tylko pojedyncze osoby, ale także całe rodziny. Alkoholizm nie jest jednak wyrokiem, a chorobą, którą można pokonać. Jednym z kroków do powrotu do życia w trzeźwości jest wszywka alkoholowa. Czym dokładnie ona jest i dlaczego jest pomocna w walce z uzależnieniem?

Czym jest terapia awersyjna?

Terapia awersyjna jest rodzajem terapii objawowej mającej na celu wywołanie uczucia wstrętu do określonej substancji, sytuacji czy zachowania. Osoba poddana działaniu tej terapii powinna kojarzyć określone zachowanie z jego negatywnymi konsekwencjami. Zgodnie z założeniami tej terapii, powinno to doprowadzić do wyeliminowania niepożądanych zachowań.

Wszywka alkoholowa jest rodzajem farmakoterapii stosowanej w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Polega ona na umieszczeniu podpowięziowo, najczęściej w mięśniu pośladkowym, odpowiednio dobranej dawki jałowych tabletek esperalu. Efekty terapii utrzymują się nawet przez okres 12. miesięcy. W tym czasie do organizmu stopniowo uwalniane są substancje mające na celu pomoc w wytrwaniu w trzeźwości.

Esperal jest środkiem zaburzającym metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład aldehydu octowego do mniej szkodliwego kwasu octowego, co skutkuje gwałtowną reakcją organizmu na nawet niewielką ilość alkoholu. Pojawienie się objawów charakterystycznych dla zatrucia alkoholowego zwane jest reakcją disulfiramową.

Czy wszywanie esperalu jest bezpieczne?

Podkreślić należy, że decyzja o wszyciu esperalu musi zostać podjęta świadomie i dobrowolnie przez osobę uzależnioną. Spożywanie alkoholu podczas trwania terapii może prowadzić do stanu zagrożenia zdrowia i życia, dlatego też nigdy nie można próbować swoich sił w przepijaniu wszywki. Do nieprzyjemnych dolegliwości wywołanych przez połączenie esperalu z alkoholem zalicza się między innymi:

  • silne bóle i zawroty głowy;
  • uczucie duszności;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym. wymioty i nudności;
  • nadmierną potliwość;
  • uczucie gorąca i nagłe zaczerwienienie twarzy;
  • tachykardię.

Ponadto, z tej metody leczenia choroby alkoholowej nie powinny korzystać osoby, które:

  • uczulone są na substancję aktywną preparatu;
  • borykające się z chorobą psychiczną, zwłaszcza z próbami samobójczymi w historii;
  • spożywały napoje wysokoprocentowe w ciągu 24 godzin przez planowanym zabiegiem;
  • zmagające się z ciężkimi chorobami układu krążenia, takimi jak niewydolność serca czy nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze.

Wszywka alkoholowa a odtrucie alkoholowe

Osoby decydujące się na implantację wszywki alkoholowej powinny najpierw skorzystać z odtrucia alkoholowego. Pozwoli to na oczyszczenie organizmu z pozostałości alkoholu i jego metabolitów, które mogłyby wejść w niepożądaną reakcję z lekiem. Skutkuje to zwiększeniem bezpieczeństwa zabiegu oraz dostarcza organizmowi niezbędnych elektrolitów i minerałów, uzupełniając ich niedobory i przyspieszając regenerację.

Implantacja esperalu w Warszawie? Sprawdź KacDoktora!

Jeśli świadomie chcesz podjąć walkę z chorobą alkoholową, a przy tym zależy Ci na profesjonalnej opiece oraz dyskrecji, skontaktuj się z KacDoktorem. Jest to firma świadcząca usługi z zakresu odtrucia alkoholowego oraz wszywania esperalu w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Dodatkowo nie musisz opuszczać własnego domu żeby poddać się zabiegowi. Wystarczy, że skontaktujesz się telefonicznie lub przez formularz internetowy, a doświadczony specjalista pojawi się pod wskazanym adresem już nawet w 45 minut. Z oferowanych usług możesz skorzystać o każdej porze dnia i nocy, przez siedem dni w tygodniu.

Nie zwlekaj i zrób pierwszy krok ku trzeźwości już dziś!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów