Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Codzienne nawyki, które pozwolą zachować zdrowie na dłużej

Artykuł zewnętrzny

2021-05-26 13:03
Młoda kobieta w sportowym stroju, na boisku. Rozciąga się po treningu.

Najłatwiejszym sposobem na zachowanie dobrego zdrowia na dłużej jest zmiana codziennych nawyków. Często nieświadomie podejmujesz działania, które przyczyniają się do gorszego samopoczucia. Wystarczy, że wyrobisz w sobie kilka zdrowych nawyków, a z pewnością zauważysz pozytywne efekty.

Porcja świeżych warzyw do każdego posiłku

Świeże warzywa są cennym źródłem witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Dodając je do każdego posiłku, zwiększysz szansę na to, że Twój organizm otrzyma wszystko, czego potrzebuje. Tym samym zminimalizujesz ryzyko niedoborów, które są groźne dla zdrowia.

Warzywa możesz spożywać w ich klasycznej postaci lub w formie sałatek. Ciekawym rozwiązaniem są koktajle, soki lub smoothie, które możesz zabierać ze sobą do pracy, na siłownię lub na uczelnię. Jeżeli szukasz inspiracji, odwiedź stronę https://welbi.pl/. Jest to serwis o zdrowiu fizycznym i psychicznym. Znajdziesz tam porady zdrowotne, informacje o zdrowym odżywianiu oraz inspirację do zmiany swoich codziennych nawyków.

Picie minimum 2 litrów wody dziennie

Ciało człowieka składa się w większości z wody. Substancja ta bierze udział w wielu ważnych procesach, które zachodzą w organizmie. Bez niej żaden układ nie może funkcjonować prawidłowo. Przy obniżeniu jej poziomu zaledwie o kilka procent pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Sytuacja taka jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Zalecane jest, aby każdego dnia pić przynajmniej 2 litry wody. Jeżeli pracujesz fizycznie, trenujesz sport lub przebywasz w wysokiej temperaturze, musisz zwiększyć tę ilość nawet dwukrotnie.

Spacer zamiast smartfona

Codzienny ruch jest bardzo ważny. Nie musisz trenować lub się gimnastykować. Wystarczy spacer lub marsz. Jeżeli twierdzisz, że nie masz na to czasu, spróbuj każdego dnia przeznaczyć 20 minut mniej na przeglądanie mediów społecznościowych. Zamiast tego wyjdź z domu. Szybko zauważysz, że daje Ci to więcej korzyści niż smartfon.

Wybieranie ruchu zamiast wygody

Jeżeli chcesz wprowadzić więcej ruchu do swojego planu dnia, zrezygnuj z wygody. Zamiast jechać windą, wejdź po schodach. Do pracy dojeżdżaj rowerem lub wysiadaj przystanek wcześniej i zrób sobie poranny spacer. Są to bardzo proste czynności, jednak mają ogromny wpływ na zdrowie.

Chodzenie spać o stałych porach

Organizm lubi regularność. Chodzenie spać o stałych porach jest jednym z elementów higieny snu. Wyrobienie takiego nawyku spowoduje, że zmniejszysz ryzyko wystąpienia bezsenności. Ponadto zwiększysz szansę na budzenie się wypoczętym i pełnym energii.

15 minut relaksacji przed snem

Pamiętaj, że ważne jest holistyczne podejście do zdrowia. Oznacza to, że ważny jest zarówno dobrostan fizyczny, jak i psychiczny. Dlatego każdego dnia przeznacz kilka minut na relaksację. Może to być wszystko, co sprawia Ci przyjemność: ciepła kąpiel, aromaterapia, praktyka jogi, ćwiczenia oddechowe, czytanie książki. Jest to szczególnie ważne, gdy na co dzień zmagasz się z dużym stresem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów