Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Materace dla dużych i małych. Jak wybrać idealny materac?

Artykuł sponsorowany

2021-10-01 09:55
Pluszowy miś leży na materacu łóżka, oparty o poduszkę.

Dobrze dobrany materac jest kluczowy dla wygody snu, a tym samym jakości nocnego odpoczynku. Materace dopasowuje sie do indywidualnych wymagań użytkowników i ich warunków fizycznych, dlatego nie istnieje jeden, uniwersalny model, który sprawdzi się dla każdego.

Dobrze dobrany materac, czyli jaki?

Perfekcyjnie dobrany materac powinien idealnie dostosowywać się do naturalnej krzywizny kręgosłupa oraz zapewniać doskonałe podparcie dla całego ciała podczas snu, dlatego każdy powinien dobierać materac do swojej wagi, wzrostu i indywidualnych preferencji. Przyjmuje się, że odpowiedni materac to taki, który jest co najmniej 20 cm dłuższy od użytkownika. Liczy się także waga - osoby ciężkie powinny wybierać materace twardsze od użytkowników, którzy charakteryzują się niską wagą. Dobry materac dostosowuje się do kształtu ciała i pomaga uniknąć bólu pleców, niezależnie od tego, w jakiej pozycji lubimy spać, zatem osoby, które często zmieniają pozycję snu, powinny wybierać materace aktywnie dopasowujące się do zmian ułożenia ciała, np. te z oferty https://sypialniaplus.pl/10-materace. Ze szczególną uwagą należy dobierać materace dla osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa oraz dla alergików.  

Materace kieszeniowe czy lateksowe? Który rodzaj wybrać?

W asortymencie producentów można znaleźć bardzo szeroki wybór materacy, jednak przeciętny użytkownik zwykle nie rozróżnia cech poszczególnych modeli. Chcąc świadomie dokonać wyboru, warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej. Dużą popularnością cieszą się materace z pianki termoelastycznej. To rodzaj pianki poliuretanowej, która reaguje na ciepłotę ludzkiego organizmu, dopasowując się tym samym do kształtu ciała.  Te materace uważane są za trwałe i wygodne, zapewniające dobrą cyrkulację powietrza i nadające się jako materace dla dwóch osób o różnej wadze.
 
Równie popularny jak materac termoelastyczny jest materac sprężynowy. Tego rodzaju materac zapewnia wygodny sen dzięki licznym sprężynom, reagującym na każdy ruch ciała. Odmianą materaca sprężynowego jest materac kieszeniowy, w którym sprężyny umieszczone są w materiałowych kieszeniach. Dzięki temu, że nie stykają się ze sobą, zapewniają dużą elastyczność, a ich praca jest od siebie niezależna co sprawia, że na tym materacu wygodnie mogą spać dwie osoby o skrajnie odmiennej wadze. Tańszą alternatywą są materace bonellowe, a więc takie, w których sprężyny tworzą siatkę i obłożone są włóknem kokosowym lub pianką poliuretanową, a także wkładką tapicerską. Należą do materaców średniej twardości, jednak nie zapewniają tak dobrego podparcia dla ciała, jak materace kieszonkowe lub lateksowe.
 
Wybierając materace dla dzieci i alergików, warto kierować się również wypełnieniem materaca. W przypadku tych drugich, warto unikać materaców z wypełnieniem naturalnym, np. modeli kokosowych, z trawy morskiej czy końskiego włosia. Materiały te tworzą dobry klimat do rozwoju alergenów - kurzu, roztoczy i pleśni. Najlepsze dla alergików będą materace piankowe z wypełnieniem z pianki antybakteryjnej, dedykowanej do produkcji materaców dla osób z wrażliwymi drogami oddechowymi.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów