Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Podkłady higieniczne na łóżko - jednorazowe czy wielorazowe?

Artykuł sponsorowany

2022-07-04 11:25
Łóżka na oddziale szpitalnym. Na materacach wyłożone są podkłady higieniczne.

Wśród popularnych środków higienicznych wykorzystywanych w trakcie opieki nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnością czy osobami przewlekle chorymi powszechnie wykorzystuje się między innymi podkłady na łóżko. Pozwalają one nie tylko zwiększyć higienę (jak sama nazwa wskazuje), ale przede wszystkim poprawić komfort życia osobom chorym.

Sklepy medyczne oferujące zaopatrzenie higieniczne posiadają bardzo szeroki asortyment produktów różnych marek. Z powodzeniem można więc zakupić różnorodne podkłady higieniczne - zarówno jednorazowe, jak i również podkłady na łóżko wielokrotnego użytku. Wybór odpowiedniego rodzaju artykułu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami zarówno opiekuna, jak i samej osoby chorej.

Zalety podkładów jednorazowych

Jednorazowe podkłady higieniczne jak sama nazwa wskazuje służą wyłącznie do jednokrotnego użytku - po zabrudzeniu należy je wyrzucić do odpowiedniej frakcji oraz wymienić podkład na nowy. Są one najczęściej stosowane wśród pacjentów leżących, którzy korzystają z innych form ochrony osobistej (pieluch bądź majtek chłonnych). W sytuacjach ewentualnego przeciekania podkłady dodatkowo zabezpieczają materac czy fotel. Świetnie sprawdzają się one zarówno dla osób dorosłych, jak i również dla dzieci - chociażby w trakcie treningu czystości i procesu odpieluchowania. Dodatkowo najbardziej popularne podkłady higieniczne 60 × 90 są wykorzystywane:

  • w trakcie zmiany opatrunków (na przykład ran pooperacyjnych bądź przy pielęgnacji odleżyn),
  • dla kobiet w trakcie połogu,
  • jako dodatkowa ochrona krzeseł, wózków inwalidzkich czy kanapy,
  • dla małych zwierząt (zarówno gryzoni, jak również dla szczeniaków).

Podkłady higieniczne cechuje wysoka chłonność, a co za tym idzie duża wytrzymałość. Zajmują niewiele miejsca, więc z powodzeniem mogą stanowić wyposażenie torby opiekuna w trakcie wyjazdów czy pobytu w szpitalu.

Kiedy warto postawić na podkłady higieniczne wielokrotnego użytku?

W sytuacjach kiedy jednorazowe podkłady higieniczne dla dorosłych mogą generować zbyt duże koszty finansowe warto rozważyć podkłady wielokrotnego użytku. Charakteryzują się one nieprzemakalnością i stanowią doskonałe zabezpieczenie łóżka, można je z powodzeniem stosować również na materace przeciwodleżynowe w przypadku osób leżących czy małych dzieci. Rozmiar podkładu higienicznego należy dobrać pod kątem wielkości powierzchni użytkowej łóżka. Wielorazowe podkłady z powodzeniem można prać w zwykłej pralce - najlepiej w wysokiej temperaturze (są przystosowane do cyklu prania z reguły do 90 stopni - choć pod tym względem są pewne różnice i zawsze warto kierować się zaleceniami producenta), co gwarantuje pozbycie się zabrudzeń, plam oraz nieprzyjemnego zapachu wydzielin. Tego typu podkłady wielorazowe najlepiej mieć w ilości, która pozwala na swobodną wymianę w razie potrzeby i pranie w wolnej chwili. Proces prania podkładów wielorazowych nie odbiega niczym od prania pościeli czy ręczników, co przekłada się na wygodę osoby sprawującej opiekę bądź samego chorego.

Wielorazowe podkłady na łóżko charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz zapewniają wysoki komfort użytkowania. Z reguły są wyposażone w warstwę frotte, która jest przyjemna dla skóry oraz warstwę właściwą - podkład nieprzemakający. Doskonale zabezpieczają wszelkie powierzchnie przed zabrudzeniem, a więc sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych borykających się z problemem nietrzymania moczu lub/i kału.

Polecane podkłady higieniczne

Na rynku istnieje wiele marek oferujących podkłady higieniczne. Popularne są między innymi podkłady nieprzemakalne MoliCare Premium czy prześcieradła polskiej firmy Halcamp. Są to przykłady podkładów wielokrotnego użytku. Wśród podkładów na łóżko jednorazowych największym uznaniem cieszą się produkty marek TENA oraz SENI - warto pamiętać, aby przy zakupach zwrócić uwagę na rozmiar danego produktu i dopasować go do swoich potrzeb. Asortyment podkładów higienicznych podlega refundacji w ramach NFZ, podobnie jak pampersy dla dorosłych czy pieluchomajtki.

Gdzie kupić podkłady higieniczne oraz inne środki higieny?

Wszelkie artykuły higieniczne z powodzeniem można zakupić w aptekach, jak również w stacjonarnych firmach z zaopatrzeniem medycznym. Świetnym rozwiązaniem (nie tylko pod względem oszczędności czasu, ale również bardzo często również w aspekcie ekonomicznym) jest skorzystanie z oferty sklepu medycznego specjalizującego się w sprzedaży internetowej, takiego jak między innymi sklep chlonne24.pl. Daje to możliwość zrobienia zakupów w jednym miejscu oraz zaoszczędzenia dzięki temu znacznych pieniędzy w porównaniu do standardowej formy zakupów stacjonarnych. W ofercie tego sklepu medycznego online znaleźć można duży wybór produktów, między innymi pieluchomajtek na rzep, wkładek urologicznych, podkładów chłonnych czy środków pozwalających na profilaktykę przeciwodleżynową i pielęgnację ran. Oferowany asortyment posiada wszystkie niezbędne atesty bezpieczeństwa oraz certyfikaty jakości.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów