- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dlaczego seniorzy nie mogą spać? Zaburzenia snu u osób starszych
Artykuł sponsorowany
Zaburzenia snu są niezwykle złożonym problemem, dotykającym osoby w różnym wieku. W przypadku seniorów, czyli osób dorosłych po 65. roku życia, potrzebujących 7-8 godzin snu w ciągu doby trudności przy zasypianiu i nocne wybudzenia mogą być spowodowane czynnikami zdrowotnymi oraz zewnętrznymi. Sprawdź, co może wpływać na zaburzenia snu u seniorów i jak sobie z nimi radzić.
Dlaczego seniorzy mają trudności w przesypianiu nocy?
U osób po 65. roku życia mogą występować złożone i niezwykle zróżnicowane zaburzenia, skutkujące problemami z zasypianiem oraz przesypianiem całej nocy. Przeważająca liczba tych czynników ma swoją przyczynę w pracy organizmu, która u seniorów jest inna niż w przypadku młodzieży i osób dorosłych do 65. roku życia. Wraz z upływem czasu w organizmie zachodzi szereg zmian, mających wpływ na działanie całego ciała oraz na cykl dobowy, potrzebny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. W przypadku osób starszych zmniejsza się zapotrzebowanie dobowe na sen, ale wielu seniorów skarży się na niemożliwość przespania minimum, potrzebnego na co dzień. Dla większości osób starszych zmniejszenie poziomu aktywności fizycznej oraz dyskomfort, związany z przebiegiem chorób mogą wpływać na utrudnienia w przesypianiu nocy. Znaczący jest też komfort snu.
Czynniki decydujące o zaburzeniach snu u seniorów - co można do nich zaliczyć?
Zadbaj o to, aby sypialnia seniora była przewietrzona i by panowała w niej temperatura sprzyjająca zasypianiu. Nie powinna ona przekraczać w przypadku seniorów 20 stopni Celsjusza. Ważny jest dobór materaca, zapewniającego odpowiednie podparcie kręgosłupa, przewiewność oraz komfort, związany ze schorzeniami. Dopasowanie do wagi również jest ważne choć warto zauważyć, że seniorzy często wybierają twardsze materace Legnica. Wysokiej jakości materac, jak Step lub Fandango (materac twardy o statusie wyrobu medycznego) marki Hilding Anders doskonale wpiszą się w potrzeby seniorów. Ważna jest świeża pościel oraz unikanie posiłków na dwie godziny przed snem. Seniorzy powinni w tym czasie zaniechać też aktywności fizycznej i wyciszyć się.
Fizjologia, czyli dlaczego seniorom trudniej się wyspać?
W przypadku osób starszych w organizmie spada poziom melatoniny, odpowiedzialnej za szybkie zasypianie. Jej wartość w porze wieczornej i nocnej jest zrównana z poziomem, który obserwowany jest w ciągu dnia, dlatego następują trudności z wyregulowaniem rytmu dobowego, wpływające automatycznie na zaburzenia snu. U osób starszych zmniejsza się też liczba neuronów wspierających obniżenie aktywności mózgu i związane z tym łatwe zasypianie. Seniorzy często zmagają się z psychicznymi trudnościami mającymi bezpośredni wpływ na zasypianie i przesypianie bez przerwy kilku godzin. Może być to lęk, poczucie straty po śmierci bliskiej osoby oraz stany apatii. Warto zwrócić uwagę na fakt zmniejszonej ruchomości seniorów, przedkładający się na mniejszy poziom zmęczenia i co za tym idzie zmniejszoną chęć sennego wypoczynku. Przesypianie nocy utrudnia ponadto fizjologia układu moczowego, który u osób starszych często wymusza wstawanie celem oddania moczu.
Jak pomóc seniorom zminimalizować zaburzenia snu?
Zaburzenia snu u seniorów, spowodowane zarówno przewlekłymi schorzeniami, jak i zewnętrznymi czynnikami, wpływającymi bezpośrednio na te trudności można próbować zminimalizować. Niezwykle istotne jest zachęcenie seniorów do prowadzenia zdrowego trybu życia oraz przestrzegania rutyny, dzięki której rytm dobowy może się ustabilizować. Warto unikać alkoholu oraz ciężkostrawnej diety mogących zaburzać sen seniorów. Koniecznie należy zadbać o odpowiednie wyposażenie sypialni oraz możliwość wyciszenia przed snem. Po wieczornym spacerze sprawdzi się kojąca, ciepła kąpiel, subtelna, cicha muzyka oraz lektura, pomagająca zasnąć.
Wysokiej jakości, dopasowany materac, pościel z naturalnych materiałów, przewiewna bielizna nocna oraz przewietrzone pomieszczenie, w którym utrzymywana jest odpowiednia temperatura sprzyjają lepszej jakości wypoczynkowi. Seniorzy powinni zadbać o psychiczną kondycję pozwalającą na spokojny sen. Odczucie lęku i niepokoju, tęsknoty, rezygnacji i pogorszenie nastroju, spowodowane samotnością, odosobnieniem, zmniejszeniem aktywności oraz zmianami, zachodzącymi w organizmie mogą wpływać na niższą jakość snu. Warto socjalizować seniorów, zapewniać im kontakt z rodziną i znajomymi, a jeżeli to konieczne zasięgnąć porady psychologa, który pomoże dobrać odpowiednią metodę na poprawę nastroju seniora.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Materace SleepMed są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.