Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Krem z filtrem dla dzieci - jak wybrać skuteczny i bezpieczny produkt?

Artykuł sponsorowany

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna dla każdego z nas. Szczególne znaczenie w letnim okresie ma także ochrona przed promieniowaniem UV u dzieci, o którą muszą zadbać rodzice. Jak zatem wybrać odpowiedni krem SPF dla swojego dziecka? Jaki kosmetyk sprawdzi się u maluchów?

Rodzic smaruje chłopczyka kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Kosmetyki z filtrem dla dzieci

Niezwykle wysoki poziom ochrony zapewnia krem SPF50 dla dzieci, który należy stosować u pociechy zawsze przed wyjściem na słońce. Jakie kosmetyki przeciwsłoneczne mamy do wyboru? Produkty przeznaczone dla najmłodszych zawierają filtr chemiczny, fizyczny lub oba. U dziecka do 2. roku życia zalecane są kremy z filtrem fizycznym, które nie przenikają przez skórę, odbijają i rozpraszają promienie UV i są dobrze tolerowane przez delikatną skórę dziecka. Można je zastosować także u osób z wrażliwą skórą i problemami dermatologicznymi. Pewną wadą jest tutaj białawe zabarwienie skóry - im większe cząsteczki tlenku tytanu i cynku, tym preparat jest trudniejszy do rozsmarowania.

Wybierać warto także kremy z filtrami fizycznymi i chemicznymi, które dodatkowo posiadają w składzie substancje roślinnego pochodzenia. Rynek oferuje nam preparaty dla niemowląt, emolienty z filtrami mineralnymi, czy też kremy ochronne do twarzy i ciała do stosowania już od pierwszych dni życia.

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna u starszego dziecka

A jakie kosmetyki przeciwsłoneczne wybrać dla starszego dziecka? Jeśli pociecha nie jest alergikiem i nie ma problemów ze skórą, postawić możemy na filtry chemiczne. Wykazują one zdolność absorbowania promieni UV i ich przekształcania w energię cieplną. Chemiczny filtr dla dziecka łatwiej się rozsmarowuje, nie brudzi ubrań i naskórka i utrzymuje się dłużej na skórze niż filtr fizyczny. Zachowajmy jednak ostrożność, gdyż takie kosmetyki częściej prowadzą do reakcji alergicznych. Niektóre z nich dodatkowo posiadają zdolność do przenikania przez zewnętrzne warstwy naskórka.

Skuteczną ochronę przed słońcem zapewnimy dziecku wtedy, gdy zastosujemy filtry chemiczne. Producenci coraz częściej stawiają na połączenie filtrów chemicznych z mineralnymi, aby zapewniać równowagę między skutecznością działania i bezpieczeństwem.

Krem z SPF 30, 50, czy może 100?

Kremy z filtrem dla dzieci stawiają na określony poziom ochrony przed promieniowaniem UV. To oznacza, że do dyspozycji mamy kremy SPF 30, 50, czy nawet 100! U dzieci wskazane jest sięganie po wysoki stopień ochrony, najlepiej SPF 50. W przypadku kremów SPF 100 znajduje się wiele cząsteczek chroniących przed słońcem, ale jednocześnie mogą one nie dawać skórze całkowitej ochrony. Z kolei SPF 50 gwarantuje ochronę przed promieniami UVB na poziomie 98% i może być bezpieczniejszy niż SPF 100. Jeśli mamy wątpliwości w tym temacie, poprośmy o poradę farmaceutę w aptece, lekarza lub sprzedawcę w drogerii z kosmetykami.

Jak widzimy, ochrona przeciwsłoneczna u dziecka jest ogromnie ważna, zwłaszcza w letnim okresie.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Polecane

Więcej artykułów