Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wszywka alkoholowa Esperal Łódź jest środkiem zawierającym w swoim składzie substancję czynną Disulfiram, stosowaną w leczeniu alkoholizmu

Artykuł sponsorowany

2021-11-12 14:09
Mężczyzna siedzący na ławce w parku, trzyma w dłoni butelkę z alkoholem.

Wszywka alkoholowa Esperal pomaga powstrzymać się od spożycia alkoholu przez 8-12 miesięcy.

Co to jest Esperal i jakie są skutki połączenia leku z alkoholem?

Wszywka alkoholowa Esperal, zawierająca w swoim składzie aktywny składnik leku: Disulfiram, jest podskórnie wszywanym lekiem, mającym na celu wywołanie awersji do spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną. Disulfiram wszywany jest przez chirurga pod skórę Pacjenta zdecydowanego na walkę z nałogiem alkoholowym. Wywoływanie awersji spowodowane jest reakcją organizmu po zaszyciu, jeżeli Pacjent spożyje alkohol. Występują wtedy objawy niepożądane, przypominające silne zatrucie alkoholowe. Sam w sobie lek jest zupełnie nieszkodliwy, a zabieg mało inwazyjny. Dopiero jeżeli Pacjent spożyje nawet niewielką ilość alkoholu lek ten wywołuje nieprzyjemne reakcje, które są bardzo nieprzyjemne dla alkoholika, który połączył alkohol z Disulfiramem. Po spożyciu nawet małej ilości napojów wysokoprocentowych mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne, m. in.:

  • silny, pulsujący ból głowy,
  • zaczerwienie okolic twarzy,
  • uczucie gorąca, nadpotliwość,
  • kołatanie serca,
  • nudności oraz wymioty.

Jeżeli zaszyty Pacjent spożyje większą dawkę alkoholu – w skrajnych przypadkach może spowodować to zagrożenie nie tylko zdrowia, ale również życia. Wystąpić mogą zaburzenia rytmu serca, różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, wystąpienie hipotonii, czyli spadku ciśnienia tętniczego, a nawet zapaści. 

Reakcja disulfiramowa i przeciwskazania do zabiegu

Połączenie Esperalu z alkoholem wywołuje tzw. reakcję disulfiramową. Chorzy na alkoholizm, którzy nie przestrzegają 100% abstynencji mogą nawet stracić przytomność. Zdarza się to nawet w przypadku osób, które nie cierpią na poważniejsze schorzenia (będące przeciwskazaniem do zabiegu zaszycia). Jednak objawy niepożądane po połączeniu alkoholu z Esperalem są tak silne, że organizm może nie wytrzymać. Wszywka alkoholowa Esperal  po połączeniu z napojami wysokoprocentowymi wywołuje nieprawidłowe reakcje organizmu, narusza pracę niemalże wszystkich narządów wewnętrznych Pacjenta, co w konsekwencji może doprowadzić do stanu zagrożenia nie tylko zdrowia, ale nawet życia.

Wśród przeciwskazań do zabiegu wymienia się:

  • nietrzeźwość w dniu zabiegu (wymagana 100% abstynencja na czas 48h przed zabiegiem),
  • nadwrażliwość na Disulfiram i inne aktywne składniki leku,
  • schorzenia sercowo-naczyniowe,
  • zaburzenia psychiczne) w tym próby samobójcze w przeszłości).

Wszelkie przeciwskazania do zabiegu wskazywane są w rozmowie z lekarzem bezpośrednio przed zabiegiem implantacji wszywki alkoholowej Esperal.

Reakcja disulfiramowa jest bardzo niebezpieczna dla osoby zaszytej, nie tyle ze względu na nieprzyjemne objawy, ile ich duże nasilenie i czas ich trwania (od 5 nawet do 10 godzin). 

Jak wygląda zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal?

Procedura zaszycia alkoholowego powinna odbywać się w specjalistycznym gabinecie, specjalizującym się leczeniem alkoholizmu terapią awersyjną z zachowaniem wszystkich zasad sterylności i bezpieczeństwa. Takim gabinetem jest http://esperallodz.com/. Lekarz chirurg wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że jest on całkowicie bezbolesny nawet dla Pacjentów mających niski próg bólu. W miejscu wszycia leku (najczęściej są to okolice pośladka albo łopatki) chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, następnie wprowadza tabletki (ilość tabletek ustalana jest indywidualnie i często zależy m.in. od wagi Pacjenta) i wykonuje szew. Cały zabieg trwa około pół godziny i jest zaliczany do tych mało inwazyjnych. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Prawidłowo zaszyte tabletki leku nie są w ogóle widoczne pod skórą, stąd, jeżeli sam Pacjent nie pochwali się, że zdecydował się na zaszycie alkoholowe, nikt z jego otoczenia nie zorientuje się o zabiegu, co jest niewątpliwym atutem wszywki. Esperal ma współcześnie bardzo dobre opinie, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie wszywki, jako pomoc w walce z alkoholizmem. 

Wszywka alkoholowa Esperal - gdzie się implantuje lek?

Zwykle wszywkę alkoholową Esperal wprowadza się pod skórę w okolicach pośladka lub łopatki, dzięki czemu można skutecznie ukryć posiadanie wszywki. Czasami na specjalne życzenie Pacjenta miejsce implantacji wszywki alkoholowej może zostać zmienione.

Skutki uboczne Esperalu oraz skuteczność terapii

Wszywka alkoholowa Esperal w organizmie człowieka nie wywołuje sama w sobie skutków ubocznych. Mogą zostać one jedynie wywołane po połączeniu alkoholu z Esperalem, o czym mowa była we wcześniejszej części artykułu. Warto jednak pamiętać, że zabieg implantacji Esperalu, chociaż jest mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny – może okazać się (jak w każdym innym zabiegu medycznym), że lek nie do końca spełnia oczekiwania Pacjenta. Każdy organizm reaguje inaczej na wszycie tabletek Esperalu i chociaż zdarza się to naprawdę rzadko, to wszywka może zostać uznana za ciało obce przez organizm Pacjenta. Zdarza się również czasami, że Esperal powoduje odczyn tkanek wokół tabletek. Natomiast są to jednorazowe przypadki. Stąd terapię awersyjną z zastosowaniem Esperalu można uznać jako skuteczną. 

Stosowanie wszywki alkoholowej Esperal zagwarantowało wielu osobom uzależnionym od napojów alkoholowych całkowitą abstynencję po zaszyciu. Co jednak powinno zostać podkreślone: wszywki alkoholowej Esperal nie powinno się jednakże stosować jako jedyną i samodzielną formę terapii alkoholowej. Nie można wierzyć, że terapia ta uleczy alkoholika z nałogu bez wsparcia innych form i metod terapeutycznych. Jest to tylko pomoc   w kompleksowej terapii alkoholizmu (spotkaniami z psychoterapeutą, spotkaniami w grupach AA, czy terapią w ośrodku zamkniętym). By terapia alkoholizmu była jak najbardziej skuteczna, należy połączyć wszystkie powyższe możliwości. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów